repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 20 lutego 2016.

Filmy Pawła Pawlikowskiego: Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem, Serbski epos

reż. Paweł Pawlikowski

czas: 95’
produkcja: Wielka Brytania

Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem
From Moscow to Pietushki: A Journey with Benedict Yerofeyev
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 1990, 45'

Zrealizowana za życia słynnego rosyjskiego pisarza opowieść, będąca próbą odtworzenia realiów poematu Moskwa – Pietuszki. Realizatorzy przedstawiają kolejne przystanki trasy, którą przemierzał zarówno autor, jak i bohater utworu, przysłuchują się rozmowom często nietrzeźwych rodaków poety. Wstrząsającemu obrazowi pijanej i pijącej Rosji towarzyszą cytaty z poematu Jerofiejewa.

Serbski epos
Serbian Epics
reż. Paweł Pawlikowski, Wielka Brytania 1992, 50'

Dokument o wojnie domowej w Bośni. Reżyser niczym antropolog przygląda się rytuałom i narodowym mitom, unikając dziennikarskiego komentarza do bieżących zdarzeń. Oglądamy mi.in sceny masowego chrztu udzielanego serbskim żołnierzom przed ostateczną walką oraz plemienne okrzyki bojowe Serbów na linii frontu. Są w tym filmie sceny niezapomniane - jak ta, w której rosyjski pisarz Eduard Limonow strzela w kierunku oblężonego Sarajewa... Dzięki perspektywie, jaką przyjął reżyser, dokument stał się uniwersalnym wglądem w oblicze bałkańskiego koszmaru, ale nie wszyscy go zaakceptowali. Część brytyjskich parlamentarzystów próbowała nie dopuścić do jego emisji, oskarżając Pawlikowskiego o sympatyzowanie z bałkańskimi zbrodniarzami.

Paweł Pawlikowski

Urodził się w 1957 roku w Warszawie, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1971 roku wyjechał wraz z matką do Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do katolickiej szkoły. Studiował filozofię i literaturę w Londynie i Oksfordzie. Od 1986 roku był na stażu w BBC i zaczął realizować filmy dokumentalne. Po serii dokumentów m.in. o wojnie w Bośni zadebiutował filmem fabularnym Ostatnie wyjście (2000), który został nagrodzony BAFTĄ dla obiecującego, brytyjskiego twórcy. W 2004 roku nakręcił Lato miłości na podstawie książki Helen Cross. Jego ostatni film Ida to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Filmografia

1992 Serbian Epics (TV, doc.)

1998 Korespondent / The Stringer

2000 Ostatnie wyjście / Last Resort

2004 Lato miłości / My Summer of Love

2011 Kobieta z piątej dzielnicy / La femme du Vème / The Woman in the Fifth

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!