repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 19 lutego 2016.

Filmy Pawła Pawlikowskiego: Kobieta z Piątej Dzielnicy

The Woman in the Fifth

reż. Paweł Pawlikowski

czas: 83’
produkcja: Francja, Polska, Wielka Brytania 2011
obsada: Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas, Joanna Kulig
polski dystrybutor: SPInka

Ten rok zdecydowanie nie należał do Toma Ricksa (Ethan Hawke). Po głośnym skandalu z jego udziałem, w krótkim czasie traci lukratywną posadę na amerykańskim uniwersytecie, a także odchodzą od niego żona i córka. Tom ucieka do Paryża, by w cieniu fran­cuskich bulwarów napisać książkę i spróbować odzyskać rodzinę. Niestety z ambitnych planów niewiele wychodzi i bohater ląduje w podrzędnym hotelu, zarabiając na życie jako nocny stróż. Czas osładza mu jedynie niezobowiązujący seks z Anią (Joanna Kulig), Polką pracującą jako kelnerka w pobliskim barze. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się piękna i tajemnicza Margit (Kristin Scott Thomas). To, co początkowo zapowiadało się jak zwyczajne zauroczenie, przemie­nia się w prawdziwie obsesyjną relację. Nowa kochanka całkowicie przejmuje władzę nad związ­kiem.

Paryż w ujęciu reżysera polskiego pochodzenia staje się miastem wąskich uliczek, podejrzanych spelunek i bodajże tylko raz oglądamy w filmie najbardziej charakterystyczny obiekt architektoniczny Paryża. Pawlikowski zrywa z utrwalonym i troskliwie podtrzymywanym wizerunkiem miasta. Odsłania jego peryferie, by przekonać, że istnieje również jego inna, mniej przyjazna strona. To samo robi z bohaterem. Do przychylnych reakcji, które on wzbudzi w pierwszej chwili, wkradnie się wątpliwość, kiedy padnie oskarżenie byłej żony o chorobę umysłową mężczyzny.

Patryk Tomiczek, stopklatka.pl

Paweł Pawlikowski

Urodził się w 1957 roku w Warszawie, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1971 roku wyjechał wraz z matką do Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do katolickiej szkoły. Studiował filozofię i literaturę w Londynie i Oksfordzie. Od 1986 roku był na stażu w BBC i zaczął realizować filmy dokumentalne. Po serii dokumentów m.in. o wojnie w Bośni zadebiutował filmem fabularnym Ostatnie wyjście (2000), który został nagrodzony BAFTĄ dla obiecującego, brytyjskiego twórcy. W 2004 roku nakręcił Lato miłości na podstawie książki Helen Cross. Jego ostatni film Ida to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Filmografia

1992 Serbian Epics (TV, doc.)

1998 Korespondent / The Stringer

2000 Ostatnie wyjście / Last Resort

2004 Lato miłości / My Summer of Love

2011 Kobieta z piątej dzielnicy / La femme du Vème / The Woman in the Fifth

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!