repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 października 2015.

Zestaw filmów Lotte Reiniger z muzyką na żywo

czas: 44’
kategoria wiekowa: 6+

Śpiąca królewna, Calineczka, Złota gęś oraz Jaś i magiczna fasola pojawią się w kinie w towarzystwie muzyki na żywo. Twórczość Lotte Reiniger to wyjątkowe animacje sylwetkowe. Za sprawą niezwykłych, ażurowych wręcz wycinanek i pięknego tła reżyserka stworzyła wyjątkowe filmowe światy.

Muzycy: Grzegorz Rdzak - fender rhodes, Tomasz Orłowski - trąbka, Piotr Zarecki - perkusja

Złota gęś / Die Goldene Gans
reż. Lotte Reiniger, Niemcy 1944, 12'

Adaptacja baśni braci Grimm. Historia o najmłodszym z braci - Głuptasku, który dzięki swej dobroci i szczerości zdobywa gęś pokrytą złotymi piórami.

Film Złota gęś powstał w ostatnich dniach drugiej wojny światowej w Berlinie. Historia braci, z których najmłodszy okazuje się najmądrzejszy. Jego starsi bracia wysłani przez ojca po drewno do lasu nie chcieli podzielić się prowiantem ze spotkanym po drodze karzełkiem. Dopiero Głuptasek, nie zastanawiając się ani chwili, częstuje go wszystkim, co dostał na drogę od matki. W zamian za to karzełek wskazuje mu drzewo, w którego korzeniach ukryta jest złota gęś.

Śpiąca królewna / Dornröschen
reż. Lotte Reiniger, Wielka Brytania 1954, 10'

Pewnego dnia król i królowa zapraszają do pałacu wróżki, by wspólnie z nimi świętować narodziny swojej córki, pomijają jednak jedną z nich. Ta rzuca klątwę - jeśli dziewczyna ukłuje się wrzecionem, zapadnie w głęboki sen.

Adaptacja baśni braci Grimm. Opowieść o królewnie, na której ciąży klątwa rzucona przez obrażoną wróżkę. W obawie przed ukłuciem, które ma sprawić, że dziewczyna pogrąży się we śnie, z królestwa znikają wszystkie wrzeciona. Jednak pewnego dnia wróżka zakrada się do pałacu i klątwa się spełnia. Ukłuta dziewczyna zasypia głęboko, a wokół zamku rozrasta się gęsty cierniowy żywopłot broniący dostępu do każdego, kto chciałby ją obudzić.

Jaś i magiczna fasola / Jack and the Beanstalk
reż. Lotte Reiniger, Wielka Brytania 1955, 12'

Historia tytułowego Jasia, który otrzymuje od tajemniczego kupca fasolę zamiast pieniędzy. Wkrótce okaże się, że fasola jest magiczna.

Matka wysyła Jasia na targ. Ten zamiast zapłaty na sprzedawany towar przynosi do domu fasolę. Pewnego dnia matka wysyła Jasia na targ, aby sprzedał ostatnią świnię, ale Jaś wymienia ją na magiczną fasolę. Z jednego z nasion wyrasta wielka roślina. Jaś wdrapuje się po niej i dociera do zamku, w którym mieszka tajemniczy olbrzym.

Calineczka / Däumelinchen
reż. Lotte Reiniger, Wielka Brytania 1954, 10'

Na łące rośnie piękny kwiat. Jest wyjątkowy, ponieważ mieszka w nim nie większa niż cal dziewczynka. Wszyscy wołają na nią Calineczka.

Adaptacja baśni Hansa Christiana Andersena. Historia Calineczki, którą ropucha upatrzyła sobie jako przyszłą synową. Calineczka, nie chcąc poślubić młodego ropucha, z pomocą przyjaciół ucieka w świat. Ale to dopiero początek jej przygód. Dziewczynka spotka chrabąszcza, polną mysz i kreta. Czeka ją długa droga, by powrócić na swoją łąkę.

Charlotte "Lotte" Reiniger (1899-1981) - niemiecka reżyserka, pionierka animacji sylwetkowej. Znakiem rozpoznawczym filmów Lotte Reiniger są szczegółowe, ażurowe wręcz wycinanki - sylwetki bohaterów i przedmioty, które umieszczała i animowała na czarno-białych lub kolorowych tłach.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!