repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 26 sierpnia 2015.

Turysta

Turist

reż. Ruben Östlund

czas: 118’
produkcja: Szwecja, Francja, Norwegia 2014
obsada: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren
polski dystrybutor: Against Gravity

Zamożne szwedzkie małżeństwo jedzie z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina...

Widzę w "Turyście" portret szwedzkiej paniki w obliczu dwóch wielkich współczesnych kryzysów: gospodarki i wartości. Przyzwyczajeni do ekonomicznego i fizycznego bezpieczeństwa, zmuszeni do konfrontacji z upadającym modelem współczesnego kapitalizmu (...), Szwedzi zaczynają się bać. (...) Dzięki ogromnemu ładunkowi humoru Östlundowi udaje się jednak uniknąć zamęczenia widza, przeciwnie; refleksja nad kondycją rodziny i współczesnej gospodarki idzie w parze z paroksyzmami śmiechu. Znakomite kino w rzadkim gatunku, godzącym oczekiwania zarówno snobistycznych krytyków, jak i przeciętnego widza oczekującego dobrej rozrywki.

Michał Zygmunt, stopklatka.pl

Ruben Östlund

Ruben Östlund

Urodził się w 1974 r. w Styrsö. Karierę reżysera zaczynał od realizacji pozbawionych scenariusza filmów narciarskich. W 1998 r. rozpoczął studia na uniwersytecie w Göteborgu na wydziale filmu. W 2002 r. założył z kolegą ze studiów - Erikiem Hemmendorffem - firmę produkcyjną Plattform Production. W 2004 r. nakręcił swój pierwszy film fabularny Gitarrmongot, za który w roku 2005 otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Moskwie. Miłośnik kina Roya Anderssona. Mimowolnie to jego drugi film fabularny.

Filmografia:

2001 Låt dom andra sköta kärleken (dok.)

2002 Familj igen / Family Again (dok.)

2004 Gitarrmongot / Guitar Mongoloid

2005 Scen nr: 6882 ur mitt liv (kr.m.)

2008 Mimowolnie / De ofrivilliga / Involuntary

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!