repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 czerwca 2015.

Pokaz z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących: Ida

reż. Paweł Pawlikowski

czas: 80’
produkcja: Polska, Dania, Wielka Brytania 2013
obsada: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig, Adam Szyszkowski, Jerzy Trela
nagrody: 38. Gdynia Festiwal Filmowy - Złote Lwy dla najlepszego filmu, najlepsza aktorka (Agata Kulesza), MFF w Toronto 2013 - nagroda FIPRESCI
polski dystrybutor: Solopan

W imieniu Fundacji Kultury bez Barier i Fundacji Katarynka zapraszamy na pokaz filmu Ida z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących - 21 czerwca o godz. 16.00. Pokaz otwiera projekt ADAPTER realizowany we współpracy z Europejską Stolicą Kultury i jest jedynym bezpłatnym seansem w tym cyklu. Od września, co miesiąc niewidomi i niesłyszący odbiorcy będą mogli wybrać się do Kina Nowe Horyzonty na nowe i popularne filmy pokazywane z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Chcielibyśmy zaprosić niewidomych i niesłyszących odbiorców do pełnego doświadczania filmów. Do samego centrum kulturalnego Wrocławia. Do strefy spotkań z ciekawymi osobowościami. Do miejsca pokazów ambitnego, autorskiego kina. We Wrocławiu trudno o ofertę kulturalną dla niepełnosprawnych odbiorców. Kino Nowe Horyzonty wspólnie z Fundacją Katarynka proponuje otwarte, dostosowane pokazy, na których niewidomi i niesłyszący wrocławianie mogą poznać najnowsze produkcje znane w Polsce i na świecie.

W sprawie darmowych wejściówek prosimy pisać na adres: fundacja.katarynka@gmail.com z dopiskiem w tytule „IDA”. W mailu prosimy o informację, czy potrzebny jest radioodbiornik ze słuchawkami do odsłuchu audiodeskrypcji.

Darmowy pokaz możliwy jest dzięki Fundacji Kultury bez Barier.

*  *  *

Polska, 1962 rok. Nowicjuszka Anna, sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic, ma przyjąć święcenia. Matka przełożona namawia ją, by przed uroczystością odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o losach rodziny - wyznaje, że Anna jest żydówką. Razem wyruszają w podróż do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną. W czasie niemieckiej okupacji rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali zabici przez jednego z nich. Chce się dowiedzieć, dlaczego to zrobił i gdzie pochowane są ich ciała. W rodzinnym domu Anny mieszka teraz ktoś inny.

 

  

Paweł Pawlikowski

Urodził się w 1957 roku w Warszawie, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1971 roku wyjechał wraz z matką do Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do katolickiej szkoły. Studiował filozofię i literaturę w Londynie i Oksfordzie. Od 1986 roku był na stażu w BBC i zaczął realizować filmy dokumentalne. Po serii dokumentów m.in. o wojnie w Bośni zadebiutował filmem fabularnym Ostatnie wyjście (2000), który został nagrodzony BAFTĄ dla obiecującego, brytyjskiego twórcy. W 2004 roku nakręcił Lato miłości na podstawie książki Helen Cross. Jego ostatni film Ida to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Filmografia

1992 Serbian Epics (TV, doc.)

1998 Korespondent / The Stringer

2000 Ostatnie wyjście / Last Resort

2004 Lato miłości / My Summer of Love

2011 Kobieta z piątej dzielnicy / La femme du Vème / The Woman in the Fifth

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!