repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 16 lutego 2015.

Interstellar

Oscary 2015: Interstellar

reż. Christopher Nolan

czas: 164’
produkcja: USA, Wielka Brytania 2014
obsada: Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matthew McConaughey
polski dystrybutor: Warner

Gdy okazuje się, że nasz czas na Ziemi dobiega końca, zespół odkrywców wyrusza na najważniejszą misję w dziejach ludzkości. Badacze podróżują poza granice galaktyki, by przekonać się, czy rasa ludzka ma szansę przetrwać wśród gwiazd.

Zapytany o inspirację dla stworzenia "Interstellar", reżyser odparł, że większość osób z jego pokolenia marzyło w dzieciństwie o zostaniu astronautą. Zachwyciła go "2001: Odyseja kosmiczna" Kubricka, kiedy oglądał ją w dzieciństwie wraz z ojcem. Przyznał, że pragnie podobnego doświadczenia dla nowego pokolenia za sprawą "Interstellar" (...). Do inspiracji reżyser dorzucił także inne tytuły, jak "Gwiezdne wojny" czy "Łowcę androidów". Najważniejsze jednak, że Nolan obiecał podróż do światów niewidzianych wcześniej na ekranie, ale zastrzegł, że oprócz wielkiej przygody widza czekają też rozważania o tym, co czyni nas ludźmi i co każe nam stawiać się w roli wiecznych odkrywców.

stopklatka.pl

nominacje: najlepsza muzyka oryginalna, scenografia, efekty specjalne, dźwięk, montaż dźwięku

Christopher Nolan

Urodził się w Londynie w 1970 r. W wieku siedmiu lat dostał od ojca kamerę 8 mm, a na studiach (literatura angielska) zamienił sprzęt na szesnastkę. Jego autorski debiut Following, w którym opowiadał o zdradzie w formule kina noir, wywołał spory rozgłos, jednak to Memento zapewniło mu status twórcy kultowego. Z czasem coraz bardziej zbliżył się do Hollywood - w 2001 r. nakręcił Bezsenność (Insomnia) z Alem Pacino i Robinem Williamsem, a następnie dwa wysokobudżetowe prequele Batmana. W międzyczasie powrócił do ulubionych tematów - iluzji, percepcji, relatywizmu, walki dobra i zła - w Prestiżu (The Prestige). W warstwie formalnej jego filmy wyróżniają się achronologią, wykorzystaniem złudzeń percepcyjnych oraz archaizującą stylizacją.

Filmografia:

1997 Doodlebug (kr.m / short)

1998 Following

1998 Memento

2001 Bezsenność / Insomnia

2005 Batman: początek / Batman Begins

2006 Prestiż / The Prestige

2008 Mroczny rycerz / The Dark Knight

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!