repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 17 grudnia 2014.

Broken Flowers

Nowe Horyzonty dla Seniora: Broken Flowers

reż. Jim Jarmusch

czas: 106’
produkcja: USA, Francja 2005
obsada: Bill Murray, Jessica Lange, Sharon Stone, Julie Delpy, Brea Frazier, Jeffrey Wright, Frances Conroy, Tilda Swinton

Porzucony przez dziewczynę, Don musi pogodzić się z samotnością. Niespodziewanie dostaje pocztą tajemniczy anonimowy list od jednej z dawnych kochanek. Kobieta informuje go, że owocem ich romansu jest dziewiętnastoletni syn, który być może teraz szuka ojca. Don pragnie rozwiązać tę zagadkę z pomocą swojego najbliższego przyjaciela i sąsiada Winstona, detektywa-amatora. Chcąc uporać się z przeszłością, niechętny wyjazdom decyduje się na podróż przez kraj, by odnaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania. Wizyty, które składa swoim kochankom, przynoszą nowe niespodzianki. Konfrontacja przeszłości z teraźniejszością wywołuje ironiczny uśmiech.

Film Jima Jarmusha "Broken Flowers" działa jak otwarcie okna na świeże powietrze. To niewątpliwie jeden z najlepszych filmów twórcy ‘Inaczej niż w raju. Opowiada o podróży - najbardziej oczywistej metaforze życia. Jest także komedią, która w miarę rozwoju fabuły poważnieje i ciemnieje jak pejzaż mijanych amerykańskich miasteczek. To także film o komunikowaniu się. (...) Historia jak z farsy, gdzie liczy się to, co zawarte pomiędzy zdarzeniami, drobiazgi życia, chwila teraźniejsza.

Tadeusz Sobolewski, "Gazeta Wyborcza"

Jim Jarmusch

Urodzony w 1953 roku w Akron w stanie Ohio. Jedna z najważniejszych postaci niezależnego kina w historii. Studiował w szkole filmowej New York Univeristy i w Cinémathèque Française. Jego mentorem był Nicholas Ray (reżyser Buntownika bez powodu), u którego także asystował na planie. Dzięki sukcesom swoich pierwszych filmów, zwłaszcza nagrodzonego Złotą Kamerą w Cannes Inaczej niż w raju (1984), stał się symbolem nowego pokolenia niezależnego kina amerykańskiego i ulubieńcem krytyki. Często wykorzystywane przez niego połączenie specyficznego, „suchego” poczucia humoru i statycznych scen stało się na tyle charakterystyczne, że określenie „jarmuschowski” jest dziś zrozumiałe na całym świecie. Laureat m.in. Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes za krótki metraż (Kawa i papierosy III, 1994) i zdobywca mnóstwa innych nagród.

Wybrana filmografia

1980 Nieustające wakacje / Permanent Vacation

1984 Inaczej niż w raju / Stranger Than Paradise

1986 Down By Law

1991 Noc na Ziemi / Night On Earth

1995 Truposz / Dead Man

2005 Broken Flowers

2009 The Limits of Control

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!