repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 18 listopada 2014.

Ida

Dni Filmowe LUX: Ida

reż. Paweł Pawlikowski

czas: 80’
produkcja: Polska, Dania, Wielka Brytania 2013
obsada: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig, Adam Szyszkowski, Jerzy Trela
bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina od 12.11
nagrody: 38. Gdynia Festiwal Filmowy - Złote Lwy dla najlepszego filmu, najlepsza aktorka (Agata Kulesza), MFF w Toronto 2013 - nagroda FIPRESCI
polski dystrybutor: Solopan

Polska, 1962 rok. Nowicjuszka Anna, sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic, ma przyjąć święcenia. Matka przełożona namawia ją, by przed uroczystością odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o losach rodziny - wyznaje, że Anna jest żydówką. Razem wyruszają w podróż do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną. W czasie niemieckiej okupacji rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali zabici przez jednego z nich. Chce się dowiedzieć, dlaczego to zrobił i gdzie pochowane są ich ciała. W rodzinnym domu Anny mieszka teraz ktoś inny.

Po projekcji gościem wrocławskiego dziennikarza filmowego Jana Pelczara będzie pisarka Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk to autorka głośnej premiery tegorocznej jesieni, monumentalnej, pisanej przez sześć lat powieści Księgi Jakubowe. Opowieść o Jakubie Franku (bohaterze filmu Daas Leszka Dawida) trafiła na trzecie miejsce najlepiej sprzedających się książek podczas niedawnych Targów Książki w Krakowie. Olga Tokarczuk we wrześniu zasiadała w jury Festiwalu Filmowego w Gdyni. Kinomanką jest od lat, często widujemy ją na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, została też scenarzystką - na potrzeby kina dokonała adaptacji własnej powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, film wyreżyseruje Agnieszka Holland. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu "Polityki" (1997). Była czterokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść Bieguni. Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi.

Paweł Pawlikowski

Urodził się w 1957 roku w Warszawie, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1971 roku wyjechał wraz z matką do Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do katolickiej szkoły. Studiował filozofię i literaturę w Londynie i Oksfordzie. Od 1986 roku był na stażu w BBC i zaczął realizować filmy dokumentalne. Po serii dokumentów m.in. o wojnie w Bośni zadebiutował filmem fabularnym Ostatnie wyjście (2000), który został nagrodzony BAFTĄ dla obiecującego, brytyjskiego twórcy. W 2004 roku nakręcił Lato miłości na podstawie książki Helen Cross. Jego ostatni film Ida to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Filmografia

1992 Serbian Epics (TV, doc.)

1998 Korespondent / The Stringer

2000 Ostatnie wyjście / Last Resort

2004 Lato miłości / My Summer of Love

2011 Kobieta z piątej dzielnicy / La femme du Vème / The Woman in the Fifth

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!