repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 12 listopada 2014.

Dzisiejsze czasy

Modern Times

reż. Charles Chaplin

czas: 87’
produkcja: USA 1936
obsada: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Henry
polski dystrybutor: Art House

Ostatni niemy film Charliego Chaplina, błyskotliwa satyra na nowoczesność i epokę automatyzacji. Chaplin pokazuje, że przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka, jaka w filmie spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę. Zakochani dają nadzieję, że w okrutnej rzeczywistości „dzisiejszych czasów” jest miejsce na szczere uczucie.

Wszystko ma tu jakiś sens. Złodzieje w domu towarowym to głodni bezrobotni, wybredny klient restauracji uosabia zaś próżną klasę wyższą. Trybiki w fabryce są upiorną machiną kapitalizmu, a czająca się na każdym kroku automatyka - widmem obecnego stylu życia. Film naszpikowany jest wieloma tego typu niuansami, a najciekawszym i najładniejszym z nich jest scena z bohaterem wkręconym w fabryczne tryby – bardzo niejednoznaczna, dająca odnieść się zarówno do sytuacji klasy robotniczej, jak i… samego Charliego, który czuł się wtedy wyczerpany i przemielony przez toksyczny przemysł filmowy, niczym kawałek taśmy przez zepsutą kamerę.

Piotr Pluciński, portalfilmowy.pl

Charles Chaplin

Urodził się w 1899 roku w Londynie, zmarł w 1977 w Szwajcarii. Aktor, reżyser, scenarzysta, kompozytor, pionier kina. Od dzieciństwa występował na scenach music-hallu. W 1907 roku został zaangażowany do zespołu wodewilowego. Podczas tournée po USA zwrócił na siebie uwagę Macka Sennetta, twórcy filmowej burleski i właściciela wytwórni Keystone. Tamże Chaplin reżyserował slapstickowe komedyjki, w których sam grał. Stworzył postać trampa w meloniku, za dużych butach, z wąsikiem i bambusową laseczką. W 1919 roku założył, wraz z Mary Pickford, Douglasem Fairbanksem i Davidem W. Griffithem, wytwórnię United Artists. W 1921 roku powstał jego pierwszy pełnometrażowy film – Brzdąc. Jako przeciwnik kina dźwiękowego Chaplin jeszcze w 1936 roku reżyserował nieme Dzisiejsze czasy. Przemówił dopiero cztery lata później w Dyktatorze. Po wojnie został oskarżony o sympatie prokomunistyczne i uznany za „cudzoziemca niepożądanego w USA”. Ostatnie filmy nakręcił w Europie.

Wybrana filmografia

1914 Aby zarobić na życie / Making a Living

1916 Charlie włóczęga / The Vagabond

1921 Brzdąc / The Kid

1925 Gorączka złota / The Gold Rush

1931 Światła wielkiego miasta / City Lights

1940 Dyktator / The Great Dictator

1942 Pan Verdoux / Monsieur Verdoux

1952 Światła rampy / Limelight

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!