repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 26 października 2014.

czas: 98’
produkcja: USA 1996
obsada: Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi, Harve Presnell, Peter Stormare
nagrody: Oscar 1997 – Best Screenplay (Ethan Coen, Joel Coen), Best Actress in a Leading Role (Frances McDormand); Cannes IFF 1996 – Best Director (Joel Coen); BAFTA 1997 – David Lean Award for Direction (Joel Coen)
scenariusz: Joel Coen, Ethan Coen
zdjęcia: Roger Deakins
montaż: Joel Coen, Ethan Coen (as Roderick Jaynes)
muzyka: Carter Burwell
producent: Ethan Coen, Joel Coen (uncredited)
produkcja: Ethan Coen, Joel Coen (uncredited)
właściciel praw: Park Circus
język: angielski

Kiedy bracia Coen kręcili Fargo, byli już uznanymi autorami światowego kina. Powstały w 1991 roku Barton Fink otrzymał Złotą Palmę w Cannes, za chwilę miały też przyjść pierwsze Oscary. Nie wszystko jednak układało się dobrze – poprzedni film Coenów, wówczas najdroższy w ich karierze Hudsucker Proxy, poniósł finansową klęskę. W odpowiedzi reżyserski duet postawił na znacznie mniejszą skalę i stworzył Fargo – skromną budżetowo, ale złożoną filozoficznie historię sprzedawcy samochodów, który uruchamia spiralę przemocy. Coenowie korzystają tutaj obficie z klasycznego kina czarnego, z bohaterami znajdującymi się w pułapce absurdu i przypadku, lecz akcję filmu osadzają wśród śnieżnobiałych pejzaży – dezorientujących zarówno bohaterów, jak i widza. Fargo to kino niby proste fabularnie, ale w istocie mówiące o naturze dobra i zła, możliwościach poznawczych człowieka oraz rodzinie jako źródle oparcia z jednej strony i patologii z drugiej. Wszystko podlane czarnym humorem i ironią.

Joel Coen, Ethan Coen

Bracia Joel (ur. 1954) i Ethan (ur. 1957) Coenowie pochodzą z Minnesoty. Są jak jedna postać w dwóch osobach – nierozerwalni od dzieciństwa, kiedy na kamerze Super 8 zaczęli kręcić własne wersje filmów oglądanych w telewizji. Joel studiował film na New York University, a Ethan filozofię w Princeton. Pracą dyplomową pierwszego był film o kobiecie kochającej się z niesłyszącym kochankiem, która w trakcie stosunku głośno fantazjuje o tym, że kocha się z jego najlepszym przyjacielem siedzącym w drugim pokoju. Pracą dyplomową drugiego była rozprawa o Wittgensteinie. Kiedy połączyli zainteresowania, weszli do grona najważniejszych twórców filmowych świata. Lubią pracować z rodziną – żona Joela (Frances McDormand) gra w ich filmach, a żona Ethana (Tricia Cooke) jest ich montażystką. Nie lubią wiele mówić. Zwłaszcza o swoich filmach.

Wybrana filmografia / Selected filmography:

1984 Śmiertelnie proste / Blood Simple

1996 Fargo

1998 Big Lebowski / The Big Lebowski

2001 Człowiek, którego nie było / The Man Who Wasn’t There

2007 To nie jest kraj dla starych ludzi / No Country For Old Men

2009 Poważny człowiek / A Serious Man

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!