repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 12 sierpnia 2014.

Młoda i piękna

Young & Beautiful / Jeune et Jolie

reż. François Ozon

czas: 90’
produkcja: Francja 2013
obsada: Marine Vacth, Géraldine Pailhas, Charlotte Rampling, Frédéric Pierrot
polski dystrybutor: Kino Świat

Pokazywane w konkursie głównym festiwalu w Cannes, najnowsze dzieło Françoisa Ozona, reżysera Basenu i 8 kobiet. 17-letnia Isabelle (Marine Vacth) pochodzi z bogatej paryskiej rodziny. Podczas wakacyjnego wyjazdu z najbliższymi spotyka przystojnego Niemca, z którym przeżywa swój „pierwszy raz”. Po powrocie do domu nic już nie jest takie, jak przedtem. W krótkim czasie Isabelle z nieśmiałej dziewicy przeobraża się w gotową na wszystko luksusową prostytutkę. Starannie dobiera partnerów i każe im słono płacić za swoje usługi. Prowadzi podwójne życie. Jednak w wyniku splotu okoliczności pewnego dnia matka Isabelle odkryje szokujący sekret córki.

Film jest pozbawiony elementu zgorszenia, skandalu, moralnej zgrozy, a przez to właśnie drastyczny. Charakterystyczne dla Ozona [...] połączenie tonów ostrych i miękkich, drapieżności i pojednania oraz zwodzenie widza w tym filmie sprawdza się znakomicie i nadaje mu oddech XIX-wiecznej noweli, gdzie bohaterką często była prostytutka, "nie gorsza od innych".

Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”

François Ozon

François Ozon

Reżyser, scenarzysta, montażysta, urodzony w 1967 r. w Paryżu. Pierwsze filmy nakręcił jeszcze jako nastolatek. Ukończył znaną paryską szkołę filmową La Fémis, już w czasie studiów nakręcił wiele filmów krótkometrażowych, które zdobyły liczne nagrody i otworzyły drogę mu do dalszej kariery. Pełnometrażową fabułą zadebiutował dopiero w 1997 r. - film Sitcom był zjadliwą i przewrotną satyrą na instytucję rodziny i klasę średnią, która pod maską normalności skrywa swoje rozmaite, zwłaszcza seksualne, perwersje. Uznanie przyniosły mu kolejne filmy Kryminalni kochankowie i Krople wody na rozpalonych kamieniach, film, za który otrzymał nagrodę Teddy dla najlepszego filmu gejowskiego na festiwalu w Berlinie. Jego pozycję ugruntowały kolejne obrazy, m.in. 8 kobiet oraz 5 x 2.

Wybrana filmografia:

1998 Sitcom

2000 Krople wody na rozpalonych kamieniach / Gouttes d'eau sur pierres brulantes / Water Drops on Burning Rocks

2002 8 kobiet / 8 femmes / 8 Women

2003 Basen / Swimming Pool

2005 5 x 2

2005 Czas, który pozostał / Le temps qui reste / Time to Leave

2007 Angel

2009 Ricky

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!