repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 22 lipca 2014.

Koń turyński

Torinói ló

reż. Béla Tarr

czas: 149’
produkcja: Węgry 2011
obsada: Erika Bók, János Derzsi, Mihály Kormos, koń Ricsi
nagrody: MFF w Berlinie 2011 - Główna Nagroda Jury (Srebrny Niedźwiedź), nagroda FIPRESCI, Brothers Manaki International Film Festival 2011 (Macedonia) - najlepsze zdjęcia
scenariusz: László Krasznahorkai, Béla Tarr
zdjęcia: Fred Kelemen

Utrzymana w mrocznej atmosferze powolnego rozpadu, medytacja nad agonią świata. Jak przekonuje sam reżyser - ostatni film w jego karierze. Scenariusz napisał jak zwykle ze swoim przyjacielem, pisarzem László Krasznahorkaiem.

Punktem wyjścia Konia turyńskiego jest anegdota o Fryderyku Nietzschem, który w 1889 roku pochylił się nad losem konia, bitego przez chłopa przy drodze. Filozof obejmuje konia za szyję i płacząc, popada w obłęd, który na zawsze oddzieli go od świata. Co stało się z koniem? - pytają Tarr i Krasznahorkai. Podkreślają, że to właśnie Nietzsche był dla nich źródłem inspiracji. Do niego nawiązuje m.in. obecna w filmie koncepcja czasu jako zamkniętego koła. W swym ostatnim dziele Tarr zawarł wszystko, co zawsze składało się na jego charakterystyczny styl: niechęć do słów, czarno-biały obraz, powolne tempo. Każdy element jest tu skrajnie minimalistyczny. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata.

Béla Tarr

Węgierski filmowiec urodzony w 1955 roku. Zaczął kręcić amatorskie filmy w wieku 16 lat. Jego debiut, Ognisko zapalne, to socrealistyczny obraz inspirowany filmami Johna Cassavetesa. W drugiej połowie lat 80. Tarr przeszedł od surowych zbliżeń do bardziej abstrakcyjnych obrazów. Reżyser odszedł od ponurego realizmu i przyjął bardziej metafizyczne spojrzenie. Nad swoim arcydziełem – Szatańskim tangiem – pracował ponad siedem lat. Film miał premierę w 1994 roku i zdobył uznanie na całym świecie.

Wybrana filmografia

1979 Ognisko zapalne / Családi tüzfészek / Family Nest

1982 Ludzie z prefabrykatów / Panelkapcsolat / The Prefab People

1988 Potępiony / Kárhozat / Damnation

1994 Szatańskie tango / Sátántangó / Satan’s Tango

2000 Harmonie Wercmeistera / Werckmeister harmóniák / Werckmeister Harmonies

2007 Człowiek z Londynu / A Londoni férfi / The Man from London

2011 Koń turyński / A torinói ló / The Turin Horse

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!