repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 11 czerwca 2014.

Projekt Nim

Project Nim

reż. James Marsh

czas: 93’
produkcja: Wielka Brytania 2011

W listopadzie 1973 roku w ośrodku badawczym w Oklahomie, urodził się mały szympans. Brutalnie odebrano go matce. Doktor Herbert Terrace postanowił wychować maleńkiego szympansa wśród ludzi i udowodnić, że naczelne niewiele się od nas różnią. Szympansowi nadano imię Nim Chimpsky. To słowna gra z nazwiskiem wybitnego lingwisty Noama Chomsky'ego, który twierdził, że tylko ludzie porozumiewają się za pomocą języka. Terrace chciał udowodnić, że Chomsky nie miał racji, zasymilować zwierzę z ludźmi i nauczyć je posługiwania się językiem migowym.

Kilkudniowy szympansi osesek został przekazany pod opiekę Stephanie LaFarge – matki trójki dzieci i byłej kochanki Terrace’a. Stephanie razem ze swoim drugim mężem, poetą, wychowywała w sumie siódemkę dzieci (czwórka z poprzedniego małżeństwa męża). Ta wyzwolona hipiska traktowała Nima jak swoje dziecko i np. karmiła go piersią. Gdy podrósł, nauczyła palić trawkę i dawała mu alkohol. Nie prowadziła też wymaganych naukowych notatek. Z powodzeniem uczyła Nima znaków języka migowego, ale Terrace’ nie był zadowolony i zabrał jej szympansa. W sumie Nimem opiekowało się kilkanaście osób. Szympans był zdolny, szybko się uczył. Stał się gwiazdą mediów. Gdy miał pięć lat, znał już ok. 120 słów.

James Marsh

Brytyjski reżyser mieszkający na stałe w Kopenhadze. Urodził się w 1963 roku w małym miasteczku w Kornwalii, studiował na Oksfordzie, od początku lat 90. zaczął pracować jako dokumentalista dla BBC. Autor dwóch dokumentów poświęconych twórczości czeskiego animatora Jana Švankmajera oraz dokumentu o kulinarnych przyzwyczajeniach Elvisa Presleya. Największe uznanie krytyki wzbudziły jego dwa filmy: Człowiek na linie (Oscar dla najlepszego dokumentu) oraz Wisconsin Death Trip. Pierwszy przedstawia portret Philippe’a Petita – francuskiego akrobaty, który w 1974 roku przeszedł po linie rozpiętej między dwoma wieżami nowojorskiego World Trade Center. Drugi to utrzymana w konwencji docudramy adaptacja głośnego zbioru reportaży Michaela Lesy’ego przedstawiających nędzę życia na amerykańskim środkowym zachodzie pod koniec XIX wieku. Dla angielskiej telewizji nakręcił ostatnio także jeden z odcinków kryminalnego miniserialu Wilcze prawo.

Wybrana filmografia

1990 The Animator of Prague (TV, doc.)

1999 Wisconsin – Rubryka kryminalna / Wisconsin Death Trip (doc.)

2005 Król / The King

2008 Człowiek na linie / Man on Wire (doc.)

2011 Projekt Nim / Project Nim (doc.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!