repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 1 września 2017.

Sok z żuka

Beetlejuice

reż. Tim Burton

czas: 92’
produkcja: 1988
obsada: Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton, Winona Ryder

To film, który z Tima Burtona uczynił reżysera z pierwszej ligi Hollywood. Bohaterami Soku z żuka jest para duchów mieszkających w domu w Nowej Anglii. Gdy do posiadłości wprowadzają się młodzi nowojorczycy, duchy muszą na to odpowiednio zareagować.

„Sok z żuka” to taniec na linie między horrorem a komedią, między mrokiem (przecież jak duchy, to musi być ciemna noc!) i przelewającymi się falami intensywnych kolorów, które chyba można nazwać wizytówką reżysera (podobne podejście do barw pokaże ponad 15 lat później w „Charliem i Fabryce Czekolady”). I właśnie ta kolorystyczna strona filmu wyprzedza pozostałe jego atuty. „Beetlejuice” przenosi nas w świat wyrazistej zieleni kontrastującej z mocnym granatem i czerwienią jako dopełnieniem. W porównaniu do wcześniejszego, „wyblakłego” życia przed śmiercią, mamy tutaj genialne doznanie estetyczne, zapadające w pamięć na długi, długi czas.

Burton wykazał się świetnym nosem do aktorów, ponieważ nie mamy tutaj praktycznie żadnego słabego punktu. Na czele fenomenalny Keaton, upiornie blady, lekko nadgnity, jeszcze bardziej lekko stuknięty. Nie trzeba być Jimem Carrey’em i biegać w zielonej masce, żeby pretendować do tytułu naczelnego, filmowego świra. A świr to nie byle jaki! Tuż za nim jego niedoszła małżonka – Winona Ryder, spowita w trupią czerń, tkwiąca gdzieś między życiem a śmiercią. Z jednej strony dziecko, z drugiej niezrozumiana i odrzucona przez świat – idealna romantyczna bohaterka, nieszczęśliwa, ale niezwykle wrażliwa. Nic dziwnego zatem, że to właśnie ona stanie się pośrednikiem między dwoma światami. Gdzie paradoksalnie bardziej normalny okaże się ten, który z normalnością nie powinien mieć wiele wspólnego.

filmowo.net

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!