repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 24 kwietnia 2016.

Blok "Polska w (od)budowie"

MIASTOmovie #4: Blok "Polska w (od)budowie"

czas: 69’

Specjalnie przygotowany blok polskich krótkich metraży dokumentalnych z czasów PRL, pokazujących proces kształtowania się miast, ich powojennej odbudowy, tworzenia narracji na temat nowej rzeczywistości i przebudowy w duchu socjalistycznym na różnych etapach funkcjonowania państwa. W ramach pokazu staraliśmy się umieścić filmy klasyczne dla polskiego dokumentu i mniej znane pozycje dokumentalne, pokazujące krystalizowanie się nowych ośrodków miejskich i problemy, na jakie napotykały.

W zestawie nie zabraknie rewizjonistycznych i krytycznych filmów z "Czarnej serii", powstających tuż po październikowej odwilży, a także przekroju najważniejszych osobowości reżyserskich naszego dokumentu, od Andrzeja Munka i Kazimierza Karabasza po Krzysztofa Kieślowskiego.

Z prezentowanych w bloku filmów wyłania się paleta problemów, które - co szczególnie ciekawe - w zbliżonej formie pozostają aktualne do dziś, jak: naskórkowa rewitalizacja, wyludnianie mniejszych miejscowości, rozlewanie się miast. Po seansie trudno nie pomyśleć, że nasze miasta wciąż są w budowie.

Portret małego miasta, reż. Władysław Ślesicki, 1961, 9' (Nowy Sącz)

Nowy Sącz i jego mieszkańcy są bohaterami filmu dokumentującego przeobrażanie się małej miejscowości w miasto. Zwyczajni "obywatele", robotnicy, kierowcy autobusów, piekarze i dozorcy - wielobarwny zbiór zamieszkałych w latach sześćdziesiątych ludzi. Plus stary Nowy Sącz, jako nostalgiczne wspomnienie, nadchodzącej ery fabryk i betonu.

Lubelska starówka, reż. Bohdan Kosiński, 1956, 5' (Lublin)

Film pokazuje dwa oblicza lubelskiej starówki: pięknie odnowione fasady kamienic, turyści na rynku, ale także zrujnowane podwórka tejże części Lublina.

Z Powiśla, reż. Kazimierz Karabasz, 1958, 10' (Warszawa)

W pierwszym samodzielnym filmie Kazimierz Karabasz zanotował wyjątkowy nastrój dzielnicy, której życie toczy się innym, niespiesznym rytmem. Kamera StanisławaNiedbalskiego długo i cierpliwie przygląda się starym handlarkom na ulicy, dzieciom bawiącym się wśród ruin, twarzom pacjentów z balkonu w szpitalu na Solcu, czy kataryniarzowi. Film tematycznie bliski "czarnej serii".

Miasto na wyspach, reż. Jan Dmowski, Bohdan Kosiński, 1958, 9 min. (Warszawa)

Film krytykujący rozbudowę Warszawy na dalekich krańcach, a zostawiając ruiny i puste place w samym centrum.

Z miasta Łodzi, reż. Krzysztof Kieślowski, 1969, 17' (Łódź)

Dokument przedstawia rozwój technologiczny i kulturowy Łodzi widziany oczami mieszkańców. Nie wszystkim podobają się jednak postępujące zmiany.

Niedzielny poranek, reż. Andrzej Munk, 1955, 19' (Warszawa)

Twórca "Zezowatego szczęścia" portretuje Warszawiaków, w ich pełnym kolorów mieście. Kurs autobusem miejskim daje sposobność obserwowania różnych zabawnych zachowań pasażerów, ale jest też krótką historią skłóconej pary, która na szczęście prowadzi do happy endu.

*Przed pokazem prelekcję wygłosi Lech Moliński - kurator MIASTOmovie.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!