repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 5 lutego 2017.

Czarny balonik

The Black Balloon

reż. Elissa Down

czas: 97’
produkcja: Australia, Wielka Brytania 2008
obsada: Rhys Wakefield, Luke Ford, Toni Collette
nagrody: MFF w Berlinie 2008 - najlepszy film w sekcji Generation 14plus; Asia Pacific Screen Awards 2008 - najlepsza dziecięca fabuła; Australian Directors Guild 2008 - najlepsza reżyseria; Australian Film Institute 2008 - najlepszy film, aktorzy drugoplanowi, reżyser, scenariusz, montaż; Film Critics Circle of Australia Awards 2009 - najlepszy film, reżyser, aktor drugoplanowy

Po przeprowadzce do innego miasta nastoletni Thomas pragnie przede wszystkim zaaklimatyzować się w nowej szkole. Chce zrobić dobre wrażenie na nowych kumplach, dostosować się do obowiązujących standardów i obyczajów. Wkrótce udaje mu się nawiązać bliższą znajomość ze śliczną blondynką Jackie. Niestety jest jedna przeszkoda na drodze do realizacji jego zwykłych, niewygórowanych marzeń o „normalnym” wchodzeniu w dorosłość. Ta przeszkoda to Charlie – starszy autystyczny brat Thomasa. Bieg przez miasto w samych slipkach, atak histerii na środku supermarketu, wydawanie dziwnych odgłosów w najmniej spodziewanych momentach – to tylko niektóre z zachowań Charliego, które wywołują u Thomasa wstyd, zażenowanie, a z czasem też narastającą agresję wobec brata.

(materiały dystrybutora)

"Czarny balonik" opowiada historię Thomasa - młodego chłopaka, który pragnie tylko tego, by cieszyć się normalnym życiem. Życiem, w którym nie musiałby się martwić tym, co akurat w danej chwili robi jego autystyczny brat Charlie. Thomasa poznajemy w momencie przeprowadzki do nowego miasteczka, w którym próbuje zaaklimatyzować się, znaleźć nowych znajomych, w którym marzy też o tym, by przeżyć swoją prawdziwą romantyczną miłość. Wszystko jest niestety skomplikowane przez to, że trudno znaleźć sobie nowych kumpli, trudno nie wystawić się na pośmiewisko wśród dziewczyn, gdy własny brat kompromituje nas w oczach całego nowego otoczenia. Niestety, dobrze wiemy, że czyjaś choroba rzadko wzbudza współczucie, częściej - jak to właśnie zostało ukazane w filmie - jest powodem głupich docinków i mało przyzwoitych żartów. A sposoby wspomnianej kompromitacji mogą objawiać się przeróżnie - bieganie w samych slipkach po całym osiedlu, wbieganie do cudzej łazienki, wydawanie najdziwniejszych odgłosów w najmniej spodziewanym momencie czy atak histerii w supermarkecie. Thomas mimo tego, że doskonale rozumie, że nie jest to wina Charliego, nie może pohamować rodzącej się u niego nienawiści do brata, który jest dla niego uosobieniem wszystkich osobistych porażek i którego obwinia o zniszczony własny okres podobno beztroskiego bycia nastolatkiem. 

Paweł Woszczyna, stopklatka.pl

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!