repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 4 lutego 2017.

Roztańczony buntownik

Strictly Ballroom

reż. Buz Luhrmann

czas: 94’
produkcja: Australia 1992
obsada: Paul Mercurio, Tara Morice, Bill Hunter
nagrody: MFF w Cannes 1992 - Award of the Youth; MFF w Toronto 1992 - Nagroda Publiczności; BAFTA Awards 1993 - najlepsze kostiumy, muzyka, scenografia; Australian Film Institute 1992 - najlepszy film, reżyser, scenariusz, aktorzy drugoplanowi, montaż, kostiumy, scenografia; MFF w Chicago 1992 - najlepszy debiut

Dla bohaterów filmu Buza Luhrmanna taniec jest treścią życia. Choć tańczą dobrze, godzinami trenują przed zawodami organizowanymi przez australijską Federację Tańca Towarzyskiego. On - wytrawny tancerz, niemal pewny faworyt do mistrzowskiego tytułu, ona - niepozorna i cicha. Od starego Hiszpana uczą się wspaniałego paso doble, są niezwyciężeni. Pokonują wszystkie przeszkody, jakie stawiają im organizatorzy i konkurencyjne pary. Scott buntuje się podczas konkursu przeciwko sztywnym regułom narzucanym przez federację, zaczyna tańczyć wedle własnej choreografii. 

filmweb.pl

"Roztańczony buntownik" był jednym z największych przebojów kinowych w Australii pierwszej połowy lat 90. Film zdobył także popularność międzynarodową. I nic dziwnego - ta barwna, tryskająca energią, pełna muzyki i tańca opowieść była pierwszą manifestacją jednego z największych talentów współczesnego musicalu, australijskiego reżysera Buza Luhrmanna. Fabuła "Roztańczonego buntownika" jest nieskomplikowana i przypomina nieco Dirty Dancing, ale filmowi daleko jest do przeciętności. Podobnie jak następne projekty Luhrmanna, postmodernistyczna, uwspółcześniona wersja "Romea i Julii" z Leo di Caprio oraz głośny musical "Moulin Rouge!", "Roztańczony buntownik" to obraz o wyjątkowym rytmie, walorach plastycznych i porywającej energii. Wszystkie trzy filmy złożyły się w cykl, który reżyser nazwał Trylogią Czerwonej Kurtyny (Red Curtain Trilogy). Debiutancki "Roztańczony buntownik" zdobył osiem najważniejszych nagród Australijskiego Instytutu Filmowego, oraz wyróżnienie na festiwalu w Cannes dla najlepszego młodego twórcy, które otworzyło Luhrmannowi drogę do światowej kariery.

Ale kino+

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!