film
 
Films for Food: Wino we krwi
Our Blood is Wine
reż. Emily Railsback / USA 2018 / 78’
Seanse - kup bilet:
13 mar

Opis filmu

Gruzja nazywana jest ojczyzną wina, to tam znaleziono najstarsze dowody na jego powstanie (ok. 4 tys. lat p.n.e). Na czym polega szczególna metoda produkcji gruzińskiego wina i czym jest wino naturalne? W zakopanych w ziemi kwewri (gruz. qvevri) - glinianych, ręcznie wytwarzanych kadziach - dziko fermentuje wyjątkowej jakości produkt.

Reżyserka filmu, Emily Railsback, oraz Jeremy Quinn, amerykański sommelier-pasjonat poszukując najlepszego wina trafiają właśnie do Gruzji. Odwiedzają różne winnice i degustują mętnych oraz bardzo aromatycznych win. Dynamiczny, nakręcony iPhonem 6 film, pokazuje jak po wielu latach dominacji Związku Radzieckiego i masowej produkcji wina, w Gruzji odradza się zapomniana kultura i produkcja win pradawnymi metodami, przez małe, rodzinne manufaktury. Tradycje przekazywane są młodym winiarzom przez starsze pokolenia - z szacunku do historii i natury. Poznajcie korzenie wina i fascynujący świat win naturalnych!

W spotkaniu po seansie udział wezmą: Mariusz Kapczyński z serwisu  Vinisfera.pl, Leri Papidze, mieszkający w Polsce artysta i pedagog na wrocławskiej ASP oraz Anna Chajutin wielbicielka włoskiego stylu "dolce vita" z  Non Lo So by Winoteka.

Rozmowę poprowadzi redaktorka naczelna portalu  Have a Bite Wrocław, Agnieszka Szydziak.

Gości:


Mariusz Kapczyński - dziennikarz i krytyk winiarski, redaktor naczelny serwisu Vinisfera.pl. Niestrudzony promotor win. Niemal od samego początku towarzyszy "winiarskiej (r)ewolucji" w Polsce - o polskich winach pisał i promował je "zanim stało się to modne", regularnie na stronach swojego serwisu uzupełnia bazę polskich winnic i ocenia rodzime butelki. Jest członkiem zarządu Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. Ma wielką słabość do tradycyjnych gruzińskich win wytwarzanych w amforach (kwewri). Organizuje seminaria, degustacje, szkolenia. W roku 2015 "Magazyn Wino" wyróżnił go nagrodą Grand Prix w kategorii "promocja kultury wina w Polsce".

Leri Papidze - Gruzin od ponad 20 lat mieszkający w Polsce, artysta i pedagog na wrocławskiej ASP (wydział Ceramiki i Szkła, Katedra Ceramiki, Pracownia Koła Garncarskiego). Od lat jest czynnym twórcą i realizatorem wielu przedsięwzięć rzeźbiarskich i dekoratorskich. Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą i ceramiką, zarówno klasyczną jak i współczesną. Prace wykonuje z materiałów, tj.: glina (szamot), brąz, żeliwo, tworzywa sztuczne, gips, beton, kamień, drewno itp. Wykonał gliniane amfory na wino dla Winnicy de Sas.

Anna Chajutin - zakochana w winie i włoskim stylu "dolce vita" postanowiłam zarażać swoją pasją innych. Od kilku lat poświęcam temu każdą chwilę, prowadząc degustacje win i organizując wycieczki do Italii. Doświadczenie zdobywałam we Włoszech zwiedzając winnice, uczestnicząc w targach win i przeprowadzając niezliczoną ilość rozmów z producentami. Dzięki temu powstała przestrzeń Non Lo So, która odkrywa tylko prawdziwe smaki Włoch od małych, rodzinnych producentów i miejsce gdzie można spędzić czas z przyjaciółmi podczas aperitivo rozmawiając o winie przy winie.

Informacje o reżyserze

Emily Railsback

stopka

Drodzy Widzowie!

W trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo przedłużamy zamknięcie Kina Nowe Horyzonty do odwołania. Wszystkie pokazy i wydarzenia specjalne zaplanowane na ten czas zostaną w miarę możliwości przeniesione na przyszłość, o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Więcej szczegółów (w tym związanych ze zwrotami biletów) można znaleźć tutaj. Przepraszamy za wszelkie niedogodności!

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.