film
Films for Food: Dziennik braci Roca: Szkocja
Chef’s Diary: Scotland
reż. Laura Otálora Pardo / Wielka Brytania 2019 / 75’
Seanse - kup bilet:
29 lut

Opis filmu

Jedno z najsłynniejszych rodzeństw w światowej gastronomii, bracia Joan, Josep i Jordi Roca to spadkobiercy tradycji rodzinnej, która doprowadziła ich do stworzenia jednej z najlepszych restauracji na świecie: El Celler de Can Roca. Kierując się ciekawością, spragnieni nowej wiedzy, wyruszają w ekscytującą podróż po Szkocji.

Podczas podróży bracia odkrywają nieznane produkty rolników, hodowców i poznają najbardziej innowacyjnych lokalnych kucharzy. Dla wielu zaskakujący może być fakt, że Szkocja - oprócz słynnej whisky i tradycyjnej haggis - może pochwalić się wspaniała gastronomią oraz szeroką gamą produktów, które śmiało mogą konkurować z najlepszymi na świecie. Bracia Roca biorą na siebie spore wyzwanie: muszą powrócić do tradycji i rzucić na nią nowe światło, przedstawiając mieszkańcom Szkocji, jak i ludziom na całym świecie, ukryte skarby, które leżą na ich ziemi. Finałem projektu jest spektakularne menu ich autorstwa, podsumowujące wszystko, czego nauczyli się o Szkoci i będące hołdem dla tego krainy.

Po seansie zapraszamy na rozmowę z gośćmi. W dyskusji wezmą udział: Adrian Bęben, szef kuchni i współtwórca Oda Bistro; Aleksander Struś, szef kuchni i współwłaściciel Nafta Neo Bistro we Wrocławiu oraz Ula Bartoszewicz, właścicielka sklepu W Starej Rzeźni.

Rozmowę poprowadzi redaktorka naczelna portalu Have a bite, Agnieszka Szydziak.

Adrian Bęben - szef kuchni i współtwórca Oda Bistro. Sam siebie nazywa samoukiem-pasjonatem. Swoją przygodę z gotowaniem zaczął w domu, pod kuchennym stołem babci - stąd jego kuchnia do tej pory często sięga po smaki dzieciństwa. Pierwsze szlify zdobywał w czterogwiazdkowym butikowym hotelu, gdzie szybko awansował na stanowisko szefa kuchni. Kolejnym krokiem były wydarzenia pop-upowe, a także praca we własnej restauracji w Bielsku-Białej, która po trzech miesiącach wyróżniona została przez przewodnik Gault&Millau. Obecnie swoje idee i filozofię życia przekłada na autorskie dania w Oda Bistro. W pracy stawia przede wszystkim na jakościowy produkt - to on gra główną rolę na minimalistycznych talerzach. Współpracuje z lokalnymi dostawcami i rolnikami. Odtwarza zapomnianą, przedwojenną kuchnię polską, ortodoksyjnie sezonową, opartą o terroir, fair trade i zawsze powtarza, że "myśląc globalnie - działa lokalnie". Jego pracę i wizję kuchni, którą prowadzi w Odzie, wyróżniono w żółtym przewodniku Gault&Millau. W roku 2019 został nominowany do tytułu Szefa Jutra.

Aleksander Struś - Do Wrocławia przeniosłem się 6 lat temu. Obecnie jestem szefem kuchni i współwłaściciel Nafta Neo Bistro we Wrocławiu. Wcześniej byłem kucharzem restauracji fine-diningowej Acquario w Hotelu Monopol. Byłem też szefem kuchni gastropubu DOJUTRA. Moim największym "osiągnięciem" jest nominacja do tytułu Młodego Talentu 2020 żółtego przewodnika Gault&Millau.

Ula Bartoszewicz - właścicielka sklepu W Starej Rzeźni.

Informacje o reżyserze

Laura Otálora Pardo

stopka

1917 
Sam Mendes, USA 2020
Basia 3 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019
Boże Ciało 
Jan Komasa, Polska 2019
Deerskin 
Quentin Dupieux, Francja 2019
Jojo Rabbit 
Taika Waititi, USA, Niemcy 2019
Kłamstewko 
Lulu Wang, USA 2019
Małe kobietki 
Greta Gerwig, USA 2019
Marona - psia opowieść (lektor) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Na noże 
Rian Johnson, USA 2019
Nowe Horyzonty dla Seniora: Joker (napisy) 
Nowe Horyzonty dla Seniora
Todd Phillips, USA 2019
Oficer i szpieg 
Roman Polański, Francja, Włochy 2019
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Poznajmy się jeszcze raz 
Nicolas Bedos, Francja 2019
Shubh Mangal Zyada Saavdhan 
Hitesh Kewalya, Indie 2020
Sybilla 
Justine Triet, Francja, Belgia 2019
Szybcy i śnieżni 
Benoît Godbout, Kanada 2018
Tommaso 
Abel Ferrara, Włochy, Wielka Brytania, USA 2019
Zew krwi 
Chris Sanders, USA 2019
Zew krwi (dubbing) 
Chris Sanders, USA 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.