film
Laureaci Berlinale: Rozstanie
Jodaeiye Nader az Simin
reż. Asghar Farhadi / Iran 2011 / 123’
Seanse - kup bilet:
02 lut

Obsada

Peyman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat

Nagrody

MFF w Berlinie 2011 - najlepszy film, nagroda Jury Ekumenicznego, najlepsza aktorka i aktor; Camerimage 2011 - Srebrna Żaba; Oscar 2012 - najlepszy film nieanglojęzyczny; Złoty Glob 2012 - najlepszy film nieanglojęzyczny; Cezary 2012 - najlepszy film zagraniczny

Opis filmu

Rozstanie, w reżyserii twórcy głośnego Co wiesz o Elly, nagrodzone na Berlinale 2011 Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu, a także nagrodami aktorskimi, zostało okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem. Nader po rozstaniu z żoną zatrudnia kobietę, która ma zająć się jego chorym ojcem. Jednak nie wie, że jego nowa pracownica nie tylko jest w ciąży, ale też pracuje w tajemnicy przed swoim niezrównoważonym mężem. Wkrótce bohater znajdzie się w sieci kłamstw, manipulacji i publicznych konfrontacji.

Asghar Farhadi udowadnia jak często jesteśmy w błędzie przyjmując coś za pewnik. Nie tylko potwierdza, że dajemy się zwodzić własnym domysłom i wyobrażeniom, przewrotnie ukazuje, że choć prawda jest najważniejsza, często wcale nie o nią chodzi. Prawda po prostu nie wystarcza, nikogo nie ratuje.(…)„Rozstanie” to film niezwykle wyważony. Uniwersalny w swoim przesłaniu, świetnie obsadzony i zagrany, a przy tym skromny. Intymny rodzinny dramat ukazuje złożoną irańską rzeczywistość, podziały społeczne i klasowe oraz przypisane im funkcje, zależności.

Anna Serdiukow, stopklatka.pl

Informacje o reżyserze

Asghar Farhadi

Urodził się w 1972 roku w Isfahanie. Jest prawdziwą supernową irańskiej kinematografii. W osiem lat po pełnometrażowym debiucie Farhadi ma na koncie nagrody z festiwali w Teheranie, Chicago, Splicie, Berlinie i Warszawie. Polska publiczność bardzo szybko poznała się na jego talencie, nagradzając w 2004 roku Piękne miasto na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Prawdziwy triumf irański twórca odniósł jednak w 2011 roku w Berlinie, gdzie rok wcześniej Srebrnym Niedźwiedziem uhonorowany został jego film Co wiesz o Elly? Prezentacja Rozstania w piątym dniu konkursowych zmagań zakończyła dyskusję na temat potencjalnych laureatów Złotego Niedźwiedzia. Źródłem sukcesu Farhadiego jest wyczulenie na niuanse tkwiące w codziennych wymianach zdań i gestów oraz umiejętność ich dramaturgicznego przyprawienia.


The artist, born in Isfahan in 1972, is not so much a star as he is a supernova of Iranian cinema. Eight years after his first feature film, his work has received awards in Teheran, Chicago, Split, Berlin and Warsaw. Polish film lovers immediately recognised his talent and gave The Beautiful City the Audience Award at the Warsaw IFF in 2004. He then received the Berlin IFF’s Silver Bear for About Elly in 2010. The Iranian artist truly came into his own in 2011. When A Separation was presented on the fifth day of the Berlin IFF, it stopped all discussion about potential Golden Bear candidates. Farhadi’s gift lies in his sensitivity to the nuances of the words and gestures of daily life, and in his ability to capture their dramatic power.

Wybrana filmografia/ Selected filmography

1988 Janali (short)

2003 Raghs dar ghobar / Dancing in the Dust

2004 Piękne miasto / Shah-re ziba / The Beautiful City

2006 Perski Nowy Rok / Chaharshanbe-soori / Fireworks Wednesday

2009 Co wiesz o Elly? / Darbareye Elly / About Elly

2011 Rozstanie / Jodaeiye Nader az Simin / A Separation

stopka

reżyseria: Asghar Farhadi
obsada: Peyman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat
polski dystrybutor: Gutek Film
nagrody: MFF w Berlinie 2011 - najlepszy film, nagroda Jury Ekumenicznego, najlepsza aktorka i aktor; Camerimage 2011 - Srebrna Żaba; Oscar 2012 - najlepszy film nieanglojęzyczny; Złoty Glob 2012 - najlepszy film nieanglojęzyczny; Cezary 2012 - najlepszy film zagraniczny
barwa: kolor
Dom, który zbudował Jack 
Lars von Trier, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2018
Girl 
Lukas Dhont, Belgia, Holandia 2018
Granica 
Ali Abbasi, Szwecja, Dania 2018
High Life 
Claire Denis, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska 2018
Kurier 
Władysław Pasikowski, Polska 2019
Monument 
Jagoda Szelc, Polska 2018
Wszyscy wiedzą 
Asghar Farhadi, Hiszpania, Francja, Włochy 2018
Faworyta 
Yorgos Lanthimos, Irlandia, USA, Wielka Brytania 2018
Green Book 
Peter Farelly, USA 2018
Kafarnaum 
Nadine Labaki, Liban, USA 2018
Kapitan 
Robert Schwentke, Niemcy, Polska, Portugalia, Francja 2017
Kurier (seans dla szkoły) 
Władysław Pasikowski, Polska 2019
Przemytnik 
Clint Eastwood, USA 2018
Robaczki z zaginionej dżungli 
Hélene Giraud, Thomas Szabo, Francja 2018
Szczęsliwy Lazzaro 
Alice Rohrwacher, Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy 2018
Wspomnienie lata 
Adam Guziński, Polska 2016
Złodziejaszki 
Hirokazu Koreeda, Japonia 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.