film
Kino Dzieci 2018: 199 małych bohaterów
/ 46’
Krótkie historie, kategoria wiekowa: 9+
Seanse - kup bilet:
23 wrz
5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Opis filmu

Niektórzy idą do szkoły pięć minut, innym zajmuje to godzinę lub dwie. Co dzieje się w głowie dziecka, gdy codziennie pokonuje taką trasę? Co zauważa po drodze i jak widzi otaczający je świat?

Czy pomyśleliście kiedyś, że samo chodzenie do szkoły może być szczęściem? Niektórzy tak bardzo chcą się uczyć, że codziennie pokonują wiele kilometrów, by dotrzeć na lekcje. Projekt 199 Little Heroes skupia 199 historii o dzieciach z całego świata, które przemierzając swoją niejednokrotnie długą i trudną drogę do szkoły, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, lękami i marzeniami. Laos, Irak, Niemcy, Indie, Nepal, Namibia, Polska i Wybrzeże Kości Słoniowej – co może łączyć dzieci z tych krajów? Jak wygląda ich codzienność? Czy są szczęśliwe? Z każdej wybranej tu opowieści wyłania się metafora drogi, jaką mały człowiek musi przebyć, by osiągnąć swój cel w życiu.

LAOS

12-letni To pokonuje trasę do szkoły w 2 godziny i zostaje tam na 5 dni. Wtedy tęskni za rodziną. Jednak lubi chodzić do szkoły. Marzy o tym, by kiedyś walczyć ze złem jako policjant.

IRAK

Jafer do szkoły podróżuje na piechotę, potem autobusem lub autostopem, a następnie wozem zaprzęgniętym w osła. Przebycie całej drogi zajmuje mu 1,5 godziny. Cieszy się, że może chodzić do szkoły i marzy o tym, żeby wszystkie dzieci miały tę możliwość.

NIEMCY

Annalena mieszka w malowniczej, niemieckiej wsi. Do szkolnego autobusu idzie pieszo przez las, który skrywa w sobie wiele skarbów i tajemnic. Nie zamieniłaby tego na nic innego. Dziewczynka marzy o tym, żeby ze świata zniknęły wszystkie choroby – może dlatego chce być pielęgniarką?

INDIE

Sanjana wstaje wcześnie rano, by sprzątać dom, a potem wędruje do szkoły. Dziewczynka marzy o zostaniu gwiazdą filmową, ale nie dla sławy. Dzięki pieniądzom mogłaby zmienić życie swojej lokalnej społeczności.

NEPAL

Anish mieszka w górach, a droga do szkoły zajmuje mu godzinę. Musi między innymi przeprawić się na wyciągu przez rzekę. Na szczęście ma grono przyjaciół, dzięki którym raźniej pokonywać trudności. Anish czasem myśli o tym, co zrobiłby, gdyby został królem i wcale nie myśli o własnych wygodach...

NAMIBIA

Zacheo to biały chłopiec wychowujący się od urodzenia w Namibii. Jego rodzice prowadzą farmę dla osieroconych dzikich zwierząt. Chłopiec docenia piękno i znaczenie przyrody ‒ chciałby, żeby każde dziecko uczyło się opieki nad zwierzętami.

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

Alphonsine wstaje o 4 rano, żeby wykonać prace domowe, a potem pomóc cioci zanieść jedzenie, które ta będzie sprzedawać dzieciom w szkole. Dziewczynka przygotowuje też salę na lekcje, ale sama na nie nie uczęszcza. Nauka to jej skryte marzenie. Niestety opiekunowie uważają, że się do tego nie nadaje. Czy słusznie? 

POLSKA

Wiktor codziennie dojeżdża do szkoły muzycznej w Warszawie. Jego pasją, oprócz muzyki, jest także modelarstwo. Może przez konstruowanie wzbijających się w niebo małych samolotów chce być bliżej taty?

Informacje o reżyserze

stopka

barwa: kolor
Basia 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Basia 2 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Berlin, Barcelona 
Elena Trape, Hiszpania 2018
Dumbo (dubbing) 
Tim Burton, USA 2019
Girl 
Lukas Dhont, Belgia, Holandia 2018
Green Book 
Peter Farelly, USA 2018
Jutro albo pojutrze 
Bing Liu, USA 2018
Kafarnaum 
Nadine Labaki, Liban, USA 2018
Maksymiuk. Koncert na dwoje 
Tomasz Drozdowicz, Polska 2018
Praziomek (dubbing) 
Chris Butler, Kanada, USA 2018
Przedszkolanka 
Sara Colangelo, USA 2018
Przemytnik 
Clint Eastwood, USA 2018
Schyłek dnia 
László Nemes, Węgry, Francja 2018
Wilkołak 
Adrian Panek, Polska, Holandia, Niemcy 2018
Wszyscy wiedzą 
Asghar Farhadi, Hiszpania, Francja, Włochy 2018
Złodziejaszki 
Hirokazu Koreeda, Japonia 2018
Żniwa 
Etienne Kallos, RPA, Francja, Grecja, Polska 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.