film
Kino Dzieci 2018: 199 małych bohaterów
/ 46’
Krótkie historie, kategoria wiekowa: 9+
Seanse - kup bilet:
23 wrz
5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Opis filmu

Niektórzy idą do szkoły pięć minut, innym zajmuje to godzinę lub dwie. Co dzieje się w głowie dziecka, gdy codziennie pokonuje taką trasę? Co zauważa po drodze i jak widzi otaczający je świat?

Czy pomyśleliście kiedyś, że samo chodzenie do szkoły może być szczęściem? Niektórzy tak bardzo chcą się uczyć, że codziennie pokonują wiele kilometrów, by dotrzeć na lekcje. Projekt 199 Little Heroes skupia 199 historii o dzieciach z całego świata, które przemierzając swoją niejednokrotnie długą i trudną drogę do szkoły, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, lękami i marzeniami. Laos, Irak, Niemcy, Indie, Nepal, Namibia, Polska i Wybrzeże Kości Słoniowej – co może łączyć dzieci z tych krajów? Jak wygląda ich codzienność? Czy są szczęśliwe? Z każdej wybranej tu opowieści wyłania się metafora drogi, jaką mały człowiek musi przebyć, by osiągnąć swój cel w życiu.

LAOS

12-letni To pokonuje trasę do szkoły w 2 godziny i zostaje tam na 5 dni. Wtedy tęskni za rodziną. Jednak lubi chodzić do szkoły. Marzy o tym, by kiedyś walczyć ze złem jako policjant.

IRAK

Jafer do szkoły podróżuje na piechotę, potem autobusem lub autostopem, a następnie wozem zaprzęgniętym w osła. Przebycie całej drogi zajmuje mu 1,5 godziny. Cieszy się, że może chodzić do szkoły i marzy o tym, żeby wszystkie dzieci miały tę możliwość.

NIEMCY

Annalena mieszka w malowniczej, niemieckiej wsi. Do szkolnego autobusu idzie pieszo przez las, który skrywa w sobie wiele skarbów i tajemnic. Nie zamieniłaby tego na nic innego. Dziewczynka marzy o tym, żeby ze świata zniknęły wszystkie choroby – może dlatego chce być pielęgniarką?

INDIE

Sanjana wstaje wcześnie rano, by sprzątać dom, a potem wędruje do szkoły. Dziewczynka marzy o zostaniu gwiazdą filmową, ale nie dla sławy. Dzięki pieniądzom mogłaby zmienić życie swojej lokalnej społeczności.

NEPAL

Anish mieszka w górach, a droga do szkoły zajmuje mu godzinę. Musi między innymi przeprawić się na wyciągu przez rzekę. Na szczęście ma grono przyjaciół, dzięki którym raźniej pokonywać trudności. Anish czasem myśli o tym, co zrobiłby, gdyby został królem i wcale nie myśli o własnych wygodach...

NAMIBIA

Zacheo to biały chłopiec wychowujący się od urodzenia w Namibii. Jego rodzice prowadzą farmę dla osieroconych dzikich zwierząt. Chłopiec docenia piękno i znaczenie przyrody ‒ chciałby, żeby każde dziecko uczyło się opieki nad zwierzętami.

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

Alphonsine wstaje o 4 rano, żeby wykonać prace domowe, a potem pomóc cioci zanieść jedzenie, które ta będzie sprzedawać dzieciom w szkole. Dziewczynka przygotowuje też salę na lekcje, ale sama na nie nie uczęszcza. Nauka to jej skryte marzenie. Niestety opiekunowie uważają, że się do tego nie nadaje. Czy słusznie? 

POLSKA

Wiktor codziennie dojeżdża do szkoły muzycznej w Warszawie. Jego pasją, oprócz muzyki, jest także modelarstwo. Może przez konstruowanie wzbijających się w niebo małych samolotów chce być bliżej taty?

Informacje o reżyserze

stopka

barwa: kolor
Bohemian Rhapsody (seans dla szkoły) 
Dexter Fletcher, Bryan Singer, Wielka Brytania, USA 2018
Chłopiec z burzy (dubbing) 
Shawn Seet, Australia 2019
Chłopiec z burzy (napisy) 
Shawn Seet, Australia 2019
Dom, który zbudował Jack 
Lars von Treier, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2018
Faworyta 
Yorgos Lanthimos, Irlandia, USA, Wielka Brytania 2018
Glass 
M. Night Shyamalan, USA 2019
Kacper i Emma – zimowe wakacje 
Arne Lindtner Næss, Norwegia 2014
Mój piękny syn 
Felix Van Groeningen, USA 2018
Nowe Horyzonty dla Seniora: Jeszcze dzień życia (dubbing) 
Nowe Horyzonty dla Seniora
Damian Nenow, Raúl de la Fuente, Polska, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Węgry 2018
Oni 
Paolo Sorrentino, Włochy, Francja 2018
Powrót Bena 
Peter Hedges, USA 2018
Ralph Demolka w internecie 
Phil Johnston, Rich Moore, USA 2018
Ramen. Smak wspomnień 
Eric Khoo, Singapur, Japonia, Francja 2018
Sny wędrownych ptaków 
Cristina Gallego, Ciro Guerra, Kolumbia, Meksyk, Niemcy 2018
Vice 
Adam McKay, Hiszpania, USA, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2018
Zabawa zabawa 
Kinga Dębska, Polska 2019
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.