film
     
Młody Karol Marks - pokaz filmu i dyskusja
Le jeune Karl Marx
reż. Raoul Peck / Belgia, Francja, Niemcy 2017 / 118’
Brak nadchodzących seansów .
Ostatni seans odbył się 24 maja 2018.
Filmy w repertuarze

Obsada

August Diehl, Stefan Konarske, Vicky Krieps, Olivier Gourmet, Hannah Steele

Opis filmu

W 170 lat po napisaniu Manifestu komunistycznego Karol Marks nie jest postacią historyczną. Jego dzieło zaskakuje świeżością i aktualnością. Trudno sobie wyobrazić sensowną analizę kapitalizmu, która nie sięgałaby do jego propozycji teoretycznych. Nawet autorzy dystansujący się od tradycji teoretycznej odwołującej się do jego nazwiska czerpią z dzieła Marksa pełnymi garściami. Nic dziwnego, że regularnie wygrywa on plebiscyty na najważniejszego myśliciela wszechczasów. Kryzys finansowy lat 2007-2009 i następujące po nim recesje, depresje i wielka stagnacja w głównych ośrodkach globalnej gospodarki ożywiły zainteresowanie autorem Kapitału wśród ekonomistów. Wielu autorów ogłosiło, że Marks miał rację, a jego portrety można było podziwiać nawet na okładkach konserwatywnych tygodników zajmujących się ekonomią. Jakby tego było mało, niegasnące emocje budzi także jego osoba. Ciągle bywa oskarżany o nie swoje zbrodnie. Zarzuca mu się tak różne grzechy jak niezdrowy tryb życia, drażliwy charakter, złośliwe poczucie humoru i założenie ruchu komunistycznego.

Film Raoula Pecka "Młody Karol Marks" przedstawia twórcę I Międzynarodówki w jednym najważniejszych momentów jego barwnego życia. W chwili, gdy przełom w jego własnej biografii, oraz początek fundamentalnej zmiany orientacji intelektualnej, nakłada się na przełom historyczny. Akcja dzieje się w okresie narastania europejskiej fali rewolucyjnej, która wybuchnie w roku 1848, stając się z jednej strony spełnieniem marzeń i przewidywań młodego Marksa o obaleniu reakcyjnego porządku ustanowionego na Kongresie Wiedeńskim w 1815 r., a z drugiej jego pierwszym wielkim zawodem nadziei pokładanych w demokracji oraz rosnącej sile proletariatu.

Oglądamy tu zarazem Marksa jako filozofa, który pod wpływem pionierskich badań Fryderyka Engelsa staje się krytykiem ekonomii politycznej. A wreszcie Marks występuje tu jako polityczny aktywista, dziennikarz i publicysta krytyczny wobec władz pruskich, który w obliczu represji władz staje się uchodźcą, przeganianym z Niemiec do Paryża, z Paryża do Brukseli i wreszcie z Brukseli do Londynu.

Film Pecka umiejętnie łączy wątki biograficzne, także te dotyczące życia osobistego swojego bohatera, z opowieścią o przełomie polityczno-teoretycznym, z którego wyłonił się marksowski materializm historyczny, który był alternatywą nie tylko dla filozofii liberalnych, konserwatywnych, czy klasycznej ekonomii politycznej, ale także dla socjalistycznych koncepcji dominujących w rodzącym się w pierwszej połowie XIX wieku ruchu robotniczym.

Czego szukamy w filmowej biografii Marksa dziś? Specyfiki epoki, której stał się największym krytykiem, czy przeciwnie walorów uniwersalnych? Czy znajdziemy je w życiu Marksa, czy raczej w jego dziele? Co warto brać z autora Kapitału? Krytykę ekonomii politycznej, model zaangażowanego politycznie intelektualisty, bezkompromisowość, a może literackie walory jego publicystki? Jakie jest miejsce Marksa w współczesnej kulturze? Czy ma on przyszłość w krajach z komunistyczną przeszłością?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas debaty po filmie, którą poprowadzi Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique - edycja polska).

Organizatorzy:

Le Monde diplomatique - edycja polska

Fundacja im. Róży Luksemburg

Informacje o reżyserze

Raoul Peck

Urodził się w 1953 roku na Haiti. Studiował na Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie. Założył firmę producencką Velvet Film, która wspomagała kolejne jego twórcze przedsięwzięcia. Wyreżyserowany przez niego L'Homme sur les quais był pierwszym haitańskim filmem, jaki pokazywano w amerykańskich kinach. Międzynarodową sławę zyskał dzięki Lumumbie. Był ministrem kultury Haiti. Obecnie kieruje francuską szkołą filmową La Fémis.


Raoul Peck was born in Haiti in 1953. He studied at the German Film and Television Academy in Berlin. He founded the Velvet Film production company, which helped further his creative endeavors. His The Man on the Shore was the first Haitian film screened in American cinemas, while Lumumba brought him international renown. He is a former culture minister of Haiti and is currently the director of the French film school La Fémis.

Wybrana filmografia/ Selected filmography

1987 Haitian Corner

1993 L'homme sur les quais / The Man on the Shore

2000 Lumumba

2005 Czasem w kwietniu / Sometimes in April (TV)

2013 Assistance mortelle / Fatal Assistance (doc.)

2016 Nie jestem twoim murzynem / I Am Not Your Negro (doc.)

stopka

polski dystrybutor: Diaphana Films
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.