repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 20 listopada 2016.

Towarzyszka Kim w przestworzach

Comrade Kim goes Flying

reż. Kim Gwang Hun, Nicholas Bonner, Anja Daelemans

czas: 78’
produkcja: Korea Północna, Belgia, Wielka Brytania 2012
obsada: Han Jong Sim, Pak Chung Guk, Ri Yong Ho, Kim Son Nam, Han Kil Myong, An Chang Sun
nagrody: Pyongyang IFF 2012 - najlepsza reżyseria; Toronto IFF 2012; Busan IFF 2012; TAipei GOlden Horse FF 2012; Rotterdam IFF 2013; Vilnius IFF 2013; Hawaii IFF 2013; Udine Far East FF 2013; Sydney FF 2013; New York Asian FF 2013; Gwangju IFF 2013

Towarzyszka Kim Yong Mi jest pełną energii i zawsze uśmiechniętą górniczką, cieszącą się sympatią wszystkich pracowników kopalni i mieszkańców rodzinnego, prowincjonalnego miasteczka. Jej ukrytą pasją jest jednak gimnastyka artystyczna: w dzieciństwie marzyła o karierze akrobatki, teraz efektowne ewolucje to sposób na spędzanie wolnego czasu. Jednak kiedy za doskonałe wyniki w pracy Yong Mi otrzymuje możliwość wyjazdu do pracy na budowie w Pjongjangu, gdzie akurat odbywają się przesłuchania do prestiżowej cyrkowej grupy teatralnej, iskierka nadziei znów pojawia się w jej sercu.

"Towarzyszka Kim" to ujmująca, emancypacyjna historia o sile marzeń i determinacji, by o nie walczyć bez względu na przeciwności. Zrealizowana w nieco cukierkowej konwencji porywa szczerością emocji; mimo wyidealizowanego obrazu rzeczywistości autorzy bardzo realistycznie pokazują jednak ciężką pracę, jaką dziewczyna wkłada, by zrealizować swoje pragnienie: trud treningów, walkę z własnym ciałem, fizyczne zmagania. Wcielająca się w rolę Kim akrobatka, Han Jong-sim, nie jest profesjonalną aktorką, a jej droga zawodowa, jak mówi, przebiegała podobnie do tej ukazanej w filmie: z małego miasta na gwiazdorską scenę.

Film jest z wielu względów wyjątkowy - zrealizowany został w Korei Północnej, z udziałem lokalnych aktorów i ekipy filmowej, postprodukcja miała miejsce w Chinach i Belgii. Ma trzech reżyserów: belgijską reżyserkę Anję Daelemans, Brytyjczyka działającego od lat w Korei - Nicholasa Bonnera oraz Kima Gwang-huna, znanego w północnokoreańskim przemyśle filmowym z obrazów o tematyce militarnej. Daelmans i Bonner mieli początkowo pomysł na nakręcenie krótkiego metrażu, jednak historia zaczęła się rozwijać. Udało im się przekonać do niej producentkę, Ryom Mi-hwa, której koneksje w środowisku filmowym umożliwiły powstanie filmu i która zwerbowała trzeciego reżysera. (Jego obecność była konieczna między innymi dlatego, że Daelemans i Bonner nie dostali zgody na obecność na planie w niektórych miejscach - na przykład w kopalni). Przygotowania do realizacji trwały ponad trzy lata, w czasie których scenariusz przechodził kolejne etapy akceptacji.

Po seansie zapraszamy na prezentację Joanny Marii Chrzanowskiej.

Joanna Maria Chrzanowska – doktor filozofii, rzeczoznawca przedmiotowy z filozofii i etyki w Ministerstwie Edukacji Narodowej, absolwentka chemii i filozofii, trenerka Odysei Umysłu, nauczycielka etyki i filozofii w poznańskich szkołach. Fascynuje ją świat graffiti, organizuje ogólnopolskie eventy, prowadzi warsztaty street-artu. Zjeździła Europę autostopem, podróżuje też po innych kontynentach. Tworzyła projekt Transandino, czyli film o kolei Transandyjskiej w Peru, a ostatnio zrealizowała swoje marzenie czyli odwiedziła Koreę Północną.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!