repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 4 października 2015.

Wyzwania - zestaw filmów krótkich

czas: 67’
kategoria wiekowa: 9+

Zestaw krótkometrażowych filmów, których bohaterowie mierzą się z wyzwaniami i trudnościami. Czy i jak uda im się je pokonać?

Stonoga i ropucha / Mille-pattes et Crapaud
reż. Anna Khlmelevskaya, Francja 2013, 10'

Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że zazdrościliście komuś tak bardzo, że życzyliście mu wszystkiego co najgorsze? Jak radzić sobie z takim uczuciem, żeby nie zaszkodzić innym, ale też sobie? O takiej sytuacji traktuje filmowa opowieść z dalekiego, indyjskiego lasu.

Pełna wdzięku stonoga budzi podziw wszystkich owadów. Tylko stara ropucha, wyniosła i zazdrosna, nienawidzi jej. Pewnego dnia postanawia pozbyć się stonogi. Prosi o pomoc społeczność ropuch, ale też swoich przodków. Wszyscy podpowiadają jedno rozwiązanie - spróbuj wzbudzić w stonodze niepewność. Ropucha spotyka się ze stonogą i próbuje zburzyć jej wiarę w swoje umiejętności. Czy jej się to uda? Jak skończy się ta historia? Opowieść o niszczącej sile negatywnych uczuć, pięknie narysowana i okraszona muzyką wygrywaną na indyjskiej sitrze.

Zimowy duch / Vinterspöket
reż. Jaana Wahlforss, Estonia 2012, 15'

Warto się zastanawiać czasem nad siłą bezpodstawnych oskarżeń. Jakie mogą być ich konsekwencje? Czy Henrykowi - bohaterowi filmu - uda się poradzić z trudną sytuacją, w której się znalazł?

Henryk mieszka w małym miasteczku. Jest zima. Największą przyjemnością dla dzieci jest jeżdżenie na łyżwach po zamarzniętym jeziorze. Mama Henryka jest bardzo biedna i nie stać jej, żeby kupić łyżwy synowi. Na szczęście chłopiec dostaje pracę jako pomocnik w gospodarstwie u rodziców Ani. Może jego marzenia o posiadaniu własnych łyżew w końcu się spełnią? Niestety, Ania jest bardzo podejrzliwa wobec niego. Na farmie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Czy Henryk poradzi sobie z podejrzeniami i niesłusznymi oskarżeniami? Czy uda mu się spełnić swoje marzenie? A może zaprzyjaźni się z Anią? Piękny, animowany film inspirowany malarstwem Pietera Bruegla.

Julian
reż. Matthew Moore, Australia 2012, 14'

Co jest ważniejsze: sprawiedliwość i prawda czy sympatia grupy? Czy powiesz głośno światu o tym, że komuś dzieje się krzywda? Co jest donosicielstwem, a co głoszeniem prawdy?

Lekcja angielskiego. Kassandra wielokrotnie mówi Julianowi, że chłopiec siedzący z nią w ławce okropnie jest dokucza. Julian odważnie podnosi rękę i mówi o tym nauczycielowi. Ten jednak nie tylko nie interweniuje, ale jeszcze udziela Julianowi nagany za wtrącanie się w nie swoje sprawy. Julian nie odpuszcza, bo kolega dokucza Kassandrze coraz bardziej, jednak z każdym podniesieniem ręki nauczyciel jest na niego coraz bardziej zły, w końcu nazywa go donosicielem i wysyła do dyrektora. Czy dyrektor stanie po stronie sprawiedliwości i przyzna Julianowi rację? Fabularny film jest nawiązaniem do sprawy WikiLeaks i Juliana Assange'a i przenosi jego historię na podwórko dziecięce, gdzie tak naprawdę wszystko się zaczyna i kształtuje się nasza moralność.

Ja i mój rower / Me and my Molton
reż. Torill Kove, Kanada, Norwegia 2014, 14'

Historia rodziny opowiedziana z perspektywy środkowej siostry. Ich dom nie był zwykłym domem, a rodzice przeciętnymi rodzicami.

Ja i mój rower to portret rodzinny. Nie pokazuje jednak przeciętnej rodziny, tylko ekscentryczne małżeństwo artystów, w którym typowe role kobiece i męskie zostały pomieszane. Narracja z offu, reportażowa, pozbawiona emocji, prowadzona jest przez środkową z trzech sióstr. Bohaterka chciałaby, żeby jej rodzice byli zwykli, tato był bardziej męski i nie nosił jako jedyny w mieście wąsów, a mama zajmowała się domem i kupowała jej słodkie sukienki zamiast szyć oryginalne ubrania z nowoczesnych materiałów. Rodzice bohaterki są architektami, więc ich dom jest pełen designerskich przedmiotów. Film narysowany jest w oryginalny sposób, a architektura i design odgrywają w nim dość ważną estetycznie rolę. Nawiązuje też do malarstwa, np. tato zachęca dziewczynkę, żeby rysowała i wymienia nazwiska malarzy. Siostry marzą o rowerze. Rodzice obiecują im to. Ale nie kupują zwykłego roweru. "Rodzice kupili nam rower, który oni chcieli. Dla nas" - nowoczesny i designerski.

Boogalo i Graham / Boogalo and Graham
reż. Michael Lennox, Wielka Brytania 2014, 14'

Chcieliście mieć kiedyś psa? A myśleliście o kurczaku? Małym, słodkim, puchatym kurczaku?

Dwóch chłopców żyje z rodzicami w Belfaście w latach 70. Wiodą w miarę normalne życie, na tyle, na ile pozwala toczący się w tle konflikt polityczny (wojna domowa nie jest tematem, ale pojawiają się kadry z przejeżdżającymi żołnierzami). Pewnego dnia dostają od ojca po małym kurczaczku. Kurczaki jednak rosną i żółte puchate kulki zmieniają się w dorosłe kurczaki. Chłopcy traktują je jak zwierzęta domowe: wyprowadzają na spacer i urządzają im kąpiel. Przy obiedzie oznajmiają także, że chcą mieć inne zwierzęta, a kiedy dorosną - farmę kurczaków. Jednak plany rodziców są inne: spodziewają się dziecka, więc Boogalo i Graham muszą odejść. Czy bohaterom uda się zatrzymać swoich najlepszych przyjaciół? Boogalo i Graham to krótki fabularny film, który za pomocą prostej rodzinnej historii opowiada o rolach męskich i kobiecych, stereotypach i dziecięcej wierze w niemożliwe.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!