repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 17 maja 2015.

Charles Chaplin Revisited

czas: 120’
Kino Nowe Horyzonty, poranek dla dzieci z muzyką na żywo, wiek 5+

Jak elektroniczne dźwięki pasują do Charliego Chaplina? O tym będzie można przekonać się w niedzielny poranek. Klasyka kina niemego – dwa filmy słynnego komika w meloniku zostaną wyświetlone z nową ścieżką dźwiękową na skrzypce, taśmę i elektronikę na żywo w wykonaniu Adama Porębskiego.

W programie:

Charlie włóczęga / The Vagabond (1916, 20')

reż. Charles Chaplin

Charlie w Music-Hallu / A Night in the Show (1915, 20')

reż. Charles Chaplin

Charlie Chaplin to prawdopodobnie najbardziej znany hollywoodzki aktor i reżyser okresu kina niemego. Współcześnie kojarzony przede wszystkim z filmową postacią wagabundy - elegancika z charakterystycznym wąsem, odzianego w ciasny żakiet, przydługawe spodnie, melonik oraz bambusową laskę. Sam Chaplin tak opisuje odgrywaną przez siebie postać: "dżentelmen, poeta, marzyciel, samotnik, stale wyczekujący romantyczności i przygody".

Projekt Charlie's Double Show zakłada stworzenie oryginalnej ścieżki dźwiękowej do dwóch niemych filmów Chaplina - Charlie włóczęga (z 1916 roku) i Charlie w Music-Hallu (z 1915 roku) z wykorzystaniem mediów elektronicznych.

Film Charlie włóczęga opowiada historię ubogiego skrzypka, który wędrując bez celu przypadkowo napotyka cygański tabor. Zakochuje się w pięknej dziewczynie, czym naraża się na gniew herszta bandy. By uniknąć konfrontacji "pożycza" wóz i ucieka z ukochaną. Jest to jednak dopiero początek ich wielkiej przygody.

W filmie Charlie w Music-Hallu głównym bohaterem jest ekscentryczny gentlemen, którego niecodzienne zachowanie w teatrze wywołuje szereg komicznych sytuacji. Widzowie, siedząc wygodnie w kinowych fotelach, będą mogli poczuć się jak w prawdziwym teatrze.

Projekt ten będzie nie tylko próbą nowatorskiego udźwiękowienia kultowych, czarno-białych filmów Chaplina, ale będzie także nosić znamiona koncertu - muzyka, jako spójna i integralna część obrazu będzie wykonywana w czasie rzeczywistym (nawiązując tym samym do obecnej, popularnej szczególnie w początkach XX wieku, praktyki podkładania muzyki i dźwięku do niemych filmów przez tzw. taperów), a oprócz komputera, jako instrumentu, wykorzystane będą również skrzypce i klawiatura midi.

Pokaz filmów zostanie poprzedzony krótkim wprowadzeniem i prezentacją wykorzystywanych instrumentów elektronicznych.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!