Wydarzenia
 

Chłopiec i świat reż. Alê AbreuChłopiec i świat reż. Alê Abreu
Ferie zimowe 2016

propozycje spotkań filmowych dla dzieci

Na nadchodzące ferie zimowe, od 1 do 14 lutego 2016 roku, przygotowaliśmy dla naszych najmłodszych widzów spotkania filmowe.

Treść proponowanych filmów i użyte środki wyrazu są dostosowane do zainteresowań młodych widzów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Dzieci znajdą w programie interesujące dla siebie zagadnienia, a każdy film stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmowy, pracy w grupie i różnego rodzaju zajęć edukacyjnych. W trakcie pobytu w kinie dzieci nie tylko atrakcyjnie spędzą czas, ale również będą mogły wiele się nauczyć oglądając wartościowe filmy.

Cena biletu na film: 13 zł

 

"W głowie się nie mieści"

reżyseria: Pete Docter

produkcja: USA 2015

czas trwania: 94 min

wersja językowa: polski dubbing

film animowany, fantasy, komedia

film dla dzieci z klas 1-6 SP

Opis filmu:

Dorastanie bywa trudne, także dla Riley. Jak każdym z nas, bohaterką kierują uczucia: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Mieszkają one w centrum sterowania w umyśle Riley, skąd starają się jej pomagać w codziennych zmaganiach. Kiedy dziewczynka zmuszona jest porzucić swoje dotychczasowe życie i przeprowadzić się, usiłuje dostosować się do nowej sytuacji. Wywołuje to jednak sporo zamieszania w centrum sterowania. Chociaż Radość, najważniejsza emocja Riley, próbuje pokazywać dobre strony świata, to reszta spiera się o najlepsze podejście do nowego miasta, domu i szkoły. Bohaterce nie będzie łatwo odnaleźć się w nowym otoczeniu.

Scenariusz filmu poparty jest wiedzą psychologiczną. To podstawowe kompendium wiedzy o emocjach, która może stać się dla młodych widzów ogromnym odkryciem i pretekstem do zajrzenia w głąb siebie. Już na samym początku filmu widz dowiaduje się, że ani Strach, ani Gniew, ani Odraza wcale nie są jednoznacznie negatywnymi emocjami, a Smutek ma także swoje dobre strony. Animacja w klarowny sposób prezentuje to, jak emocje kształtują naszą percepcję, uwagę czy oceny. A także jak wpływają na nasze relacje z innymi ludźmi, co widać wyraźnie w scenach konfliktu i godzenia się głównej bohaterki z rodzicami. Dodatkowo młodzi widzowie dowiadują się, że przeżywany stan emocjonalny może też wpływać na ich wspomnienia.

Zobacz zwiastun filmu "W głowie się nie mieści"

 

"Sekrety morza"

reżyseria: Tomm Moore

produkcja: Dania, Irlandia 2014

czas trwania: 93 min

wersja językowa: polski dubbing

film animowany, familijny, baśń

film dla dzieci z klas 1-6 SP

Opis filmu:

Dziewczynka o imieniu Sirsza obchodzi swoje 6 urodziny. Nic nie wygląda tak, jakby chciała. Starszy brat jej dokucza, tata jest zatopiony w myślach, a mamy nie ma z nimi od dawna. Na domiar złego przyjeżdża zrzędząca babcia, która zamierza zabrać rodzeństwo do dużego miasta, które uważa za bardziej odpowiednie miejsce dla nich do życia. Po nieudanym przyjęciu Sirsza podkrada bratu muszlę, którą dostał kiedyś od mamy, i zaczyna na niej grać. Muzyka prowadzi ją do skrzyni, w której znajduje niezwykły płaszcz. Sirsza rozpocznie podróż, dzięki której zrozumie, kim jest i co stało się z ich mamą. W wędrówce pomaga jej starszy brat, tajemnicze świetliki oraz pół ludzie, pół foki. Wspólna podróż pomoże odkryć rodzeństwu łączącą ich więź i siłę, która tkwi w rodzinie.

Animacja ta oferuje znacznie więcej niż tylko przyjemną rozrywkę poprzez podróż w baśniowe fantazje. Pozostawia wiele wzruszeń, które kształtują ważne postawy i pokazują prawdziwą wartość uczuć. Rozwija dojrzałość, bo uczy jak sobie radzić w trudnych chwilach rozłąki i tęsknoty. Dzięki atrakcyjnej formie i treści, bez uproszczonego moralizowania, skłania dzieci do poważnych refleksji.

Film rozwija dojrzałość emocjonalną i społeczną dzieci. Przygotowuje do radzenia sobie z emocjami, nawet tymi trudnymi. Przekazuje podstawową wiedzę o uczuciach i nastrojach, rozwijając w dzieciach przekonanie, że z emocjami można sobie radzić oraz podpowiadając sposoby, jak to osiągnąć. Zachęca dzieci do rozwijania własnej aktywności i doceniania zaradności, pomysłowości oraz pracowitości. Uczy jak być prawdziwie samodzielnym, a nie samolubnym.

Zobacz zwiastun filmu "Sekrety morza"

 

"Paddington"

reżyseria: Paul King

produkcja: Francja, Wielka Brytania, Kanada 2014

czas trwania: 95 min

wersja językowa: polski dubbing

film fabularno-animowany, komedia przygodowa

film dla dzieci z klas 1-6 SP

Opis filmu:

Któż nie zaopiekowałby się małym sympatycznym misiem siedzącym samotnie na wielkim dworcu kolejowym? Państwo Brown z dziećmi bez wahania przygarnęli uroczego niedźwiadka w czerwonym kapeluszu i.... odtąd już nic nie było jak dawniej. Do Londynu Miś Paddington przybył w tajemniczy sposób aż z Peru, ale ta podróż to dopiero początek przygód niezwykłego zwierzaka. Spokojne życie Jonathana Browna i jego siostry będzie teraz pełne nie tylko prześmiesznych sytuacji, ale i niesamowitych, magicznych zdarzeń.

Tytułowy Miś Paddington ma czerwony kapelusz, niebieskie palto, nienaganne maniery i kanapkę z marmoladą w garści. Znany jest dzieciom na całym świecie, a w Wielkiej Brytanii stanowi wręcz ikonę angielskiej kultury. Postać niedźwiadka, wykreowana przez pisarza Michaela Bonda, pozostaje na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych postaci literackich Londynu.

Miś wprowadza dzieci w tradycje angielskiego kręgu kulturowego, co umożliwia im dostrzeżenie podobieństw i różnic względem polskich zwyczajów. Poznanie Misia pokazuje także młodym widzom zasady dobrego zachowania, nienaganne maniery oraz uczy jak być dobrze wychowaną i uprzejmą osobą.

Zobacz zwiastun filmu "Paddington"

 

Seria filmów "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai"

"Sekret rodziny von Broms"

"Cienie nad Valleby"

"Stella Nostra"

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" to bestsellerowa seria książek duetu Martina Widmarka (tekst) i Heleny Willis (ilustracje). Szwedzkie Jury Dziecięce od kilku lat przyznaje kolejnym tomom tytuł książki roku. Przygody dwójki detektywów (Wyd. Zakamarki) cieszą się ogromną popularnością również w Polsce. Ekranizacje trzech części tych powieści będzie można zobaczyć w ramach ferii zimowych w Kinie Nowe Horyzonty. Zapraszamy na pełne zagadek, tajemnic i przygód seanse, a po filmach na fascynujące zajęcia!

Przygody dwójki odważnych i ciekawskich dzieci pomagają budować w młodych widzach poczucie kompetencji i własnej wartości. Pokazują, że dzieci, choć małe, mogą zdziałać wiele, a dorośli mają szansę się od nich niejednego nauczyć. Lasse i Maja są dla młodych widzów wzorami modelującymi zachowanie: zachęcają do ciekawości świata, wytrwałości i odważnego realizowania własnych pasji.

Estetyka filmów wskazuje wyraźnie na to, że przedstawione przygody są fantastyczne. Jednak wydarzenia są prawdziwe emocjonalnie i dziecko oglądające film całym sercem wczuwa się w sytuację bohaterów. Szczególne zaangażowanie budzą Lasse i Maja - zwykłe dzieci, zdolne do niezwykłych dokonań. Zaangażowaniu temu sprzyjają szczegóły: np. Lasse ma lęk wysokości, a Maja lubi zmieniać fryzury. Bohaterowie ci są bliscy odbiorcy - nie mają nadludzkich sił, tylko dużo biegają.

Poza nimi, ważną postacią, interesującą dla młodych widzów, może być najmłodszy spadkobierca rodziny Von Brom, który jest znaną gwiazdą rocka, ale ukrywa to przed mamą, bojąc się stracić jej miłość i akceptację. Filmy, choć poruszają poważne tematy, są zabawne i pełne humoru. Zapewniają widzowi poczucie bezpieczeństwa i mogą mieć wartość filmoterapii. Poza wartością edukacyjną, stanowią również świetną rozrywkę.

Pierwszy film z serii zdobył Nagrodę Publiczności na 2. Festiwalu Kino Dzieci w 2015 roku.

 

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms"

reżyseria: Pontus Klänge, Walter Söderlund

produkcja: Szwecja 2013

czas trwania: 80 min

wersja językowa: polski lektor

film fabularny, przygodowy

film dla dzieci z klas 1-6 SP

Opis filmu:

Młodzi detektywi Lasse i Maja odnajdują w podziemiach kościoła tajemniczą szkatułę wraz z jeszcze bardziej tajemniczym listem. Szkatuła, należąca do rodziny von Broms, przeleżała w podziemiach 250 lat. Wkrótce do Valleby przybywają potomkowie Alexandra von Broms, który ją tam ukrył. Każdy z nich rości sobie prawa do szkatuły, której jednak nie udaje się otworzyć. Jednocześnie zaczynają ginąć cenne złote sygnety należące do członków rodziny von Broms, a w końcu sama szkatuła. Każdy z von Bromsów wydaje się być podejrzany, a przecież wyraźnie ze sobą rywalizują. Czy Lassemu i Mai uda się rozwikłać tę zagadkę? I co tak naprawdę kryje się w szkatule?

Zobacz zwiastun filmu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms"

 

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby"

reżyseria: Pontus Klänge, Walter Söderlund

produkcja: Szwecja 2014

czas trwania: 80 min

wersja językowa: polski lektor

film fabularny, przygodowy

film dla dzieci z klas 1-6 SP

Opis filmu:

Do małego miasteczka Valleby ma przyjechać ekipa prestiżowego domu aukcyjnego. Tymczasem, jak wieść niesie, z więzienia wyszedł właśnie niezwykle sprytny złodziej sztuki o pseudonimie Sztuka Cienia. Komendant policji instaluje w muzeum, gdzie przechowywane będą obiekty aukcyjne, najwyższej klasy alarmy. Jego posterunkowi grozi likwidacja, musi więc udowodnić, że potrafi zadbać o bezpieczeństwo w Valleby. Gdy jednak obiekty aukcyjne zaczynają znikać jeden po drugim, jedyna nadzieja pozostaje w młodych detektywach Lassem i Mai. Czy odnajdą skradzione przedmioty? I czy uda się przywrócić do pracy skompromitowanego komendanta?

 

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra"

reżyseria: Pontus Klänge, Walter Söderlund

produkcja: Szwecja 2015

czas trwania: 80 min

wersja językowa: polski lektor

film fabularny, przygodowy

film dla dzieci z klas 1-6 SP

Opis filmu:

W małym szwedzkim miasteczku Valleby trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dwojga właścicieli miejscowej kawiarni - Dina Paniniego i Sary Bernard. Młodzi detektywi Lasse i Maja pomagają swoim przyjaciołom z kawiarni w przygotowaniach do uroczystości. Kiedy jednak do Valleby przybywają krewni pary młodej, okazuje się, że należą do zwalczających się nawzajem sycylijskich mafii. Ślub Dina i Sary zawisa na włosku. Sytuacja robi się tym bardziej gorąca, że z sejfu ginie drogocenny klejnot jednej z rodzin. Czy Lassemu i Mai uda się zapobiec wojnie mafii w Valleby oraz doprowadzić do ślubu Sary i Dina?

 

"Kacper i Emma - zimowe wakacje"

reżyseria: Arne Lindtner Næss

produkcja: Norwegia 2014

wersja językowa: polski dubbing

czas trwania: 73 min

film aktorski, animacja

film dla dzieci w wieku przedszkolnym

Opis filmu:

Kacper i Emma, a wraz z nimi ich maskotki: Leo i Pani Królik, spędzają ferie zimowe u dziadka dziewczynki. Wyjazd ma być wspaniałą przygodą, ale też wiąże się z trudnymi uczuciami. Oznacza tęsknotę za rodzicami i oswojenie się z nowym miejscem. Kacper martwi się o rodziców, którzy ciągle się kłócą. Pojawia się też zazdrość, bo Emma poznaje nowego kolegę - Petera (Piotra). Chłopiec jest świetny we wszystkim co robi, ma wiele talentów, co imponuje dziewczynce. Kacper próbuje podjąć rywalizację. Czy w tych warunkach da się w ogóle spędzić udane wakacje?

Na szczęście nad dziećmi czuwają mądrzy dziadkowie i rodzice, a mali bohaterowie radzą sobie w trudnych sytuacjach lepiej niż sami się spodziewali. Przełamują początkowe obawy i uprzedzenia, zaczynają dostrzegać uczucia innych. Ferie okazują się wspaniałym czasem na naukę jazdy na nartach i zabawy w wybudowanym specjalnie dla nich igloo.

Film opowiada o odwadze i strachu, miłości i gniewie, przyjaźni i złości - pozwala odkryć, że są nam potrzebne zarówno dobre, jak i złe emocje. Tytułowi bohaterowie doświadczają na wakacjach jednocześnie beztroskiej zabawy, ale też i problemów łamiących serce. Młodzi widzowie uczą się od nich, że negatywne emocje są nieodłączną, ale i potrzebną częścią życia. Widzą, że dzieci są na tyle silne, by nie tylko radzić sobie z nimi, ale też odnosić wiele korzyści. Kacper martwi się, że jego rodzice mogą się rozwieść - dzięki temu odkrywa, jak bardzo rodzicom na nim zależy i ilu ma wokół siebie przyjaciół, na których może liczyć. Zazdrość Kacpra sprawia, że Emma złości się, ale też uczy, że trzeba troszczyć się o uczucia przyjaciół. Przekaz filmu jest jasny: kłótnie dzieci i dorosłych są pokazane jako wydarzenia, które pozwalają lepiej zrozumieć swoje potrzeby i są szansą, by naprawić przyjaźń lub miłość. Narracja toczy się przy tym zgodnie ze schematami poznawczymi dzieci, a nie dorosłych, przez co główny przekaz (z każdej trudnej sytuacji znajdziesz dobre wyjście) jest wiarygodny dla młodego odbiorcy.

Zobacz zwiastun filmu "Kacper i Emma - zimowe wakacje"

 

"Hokus-pokus, Albercie Albertsonie"

reżyseria: Torill Kove

produkcja: Norwegia 2013

wersja językowa: polski dubbing

czas trwania: 72 min

film animowany

film dla dzieci w wieku przedszkolnym

Opis filmu:

To jest Albert Albertson. Lat sześć. Albert marzy o tym, by mieć psa. Właśnie takiego, jakiego ma magik z sąsiedztwa. A może by tak użyć magii i w ten sposób spełnić swoje największe marzenie? A więc hokus-pokus, Albercie Albertsonie…

Hokus-pokus, Albercie Albertsonie to filmowa wersja przygód przedszkolaka znanego dzieciom z serii książek Gunilli Bergström (Wyd. Zakamarki). Pisarka i jednocześnie autorka ilustracji otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień. Przygody Alberta przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i rozeszły się w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami. Hokus-pokus… to opowieść o dorastaniu, o odpowiedzialności, o magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób. Chłopiec marzy o posiadaniu psa, ale jego tata uważa, że jest na to zdecydowanie za wcześnie. Albert jest przekonany, że do spełnienia marzenia można użyć magicznych sztuczek, w których świat wprowadza go zaprzyjaźniony magik. Okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, jak by się mogło wydawać.

W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Z tej okazji Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis Quorum za "nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy".

Zobacz zwiastun filmu "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie"

 

"Chłopiec i świat"

reżyseria: Alê Abreu

produkcja: Brazylia 2013

wersja językowa: bez dialogów

czas trwania: 80 min

film animowany

film dla dzieci z klas 4-6 SP

Opis filmu:

Cuca ma swój bezpieczny świat. To rodzinny dom na wsi, mama, tata, zabawa na łące i bieganie za motylami. Ale pewnego dnia ten bezpieczny i oswojony świat się zmienia. Cuca wyrusza w podróż, która zaprowadzi go w nieznane.

Cuca tęskni za tatą, który opuścił swoją wioskę, by znaleźć pracę. Chłopiec rusza jego śladem i odkrywa, jak wielki i dziwny jest świat zdominowany przez maszyny, obcych ludzi, dziwne istoty oraz dyszące parą i spalinami wielkie miasta. W Chłopcu i świecie wszystko podporządkowane jest animacji, dzięki której możliwe było stworzenie wyjątkowych obrazów - czasem pięknych i bezpiecznych, za chwilę groźnych i obcych. Cuca podróżuje w poszukiwaniu ojca, ale jednocześnie poznaje świat, który do tej pory dla niego nie istniał.

To niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych przedstawia złożoność świata z perspektywy dziecka. Film bez dialogów, oparty na wyjątkowych obrazach i muzyce pojawił się na wielu festiwalach animacji, zbierając nagrody i przede wszystkim zachwyty nad wyjątkową, oryginalną stylistyką. Premiera filmu odbyła się w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. W uzasadnieniu wyróżnienia dla filmu jury napisało "ponieważ był pełen najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy".

Film nominowany do Oscara w 2016 r. w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Zobacz zwiastun filmu "Chłopiec i świat"

 

W programie:

1 lutego, poniedziałek

godz. 9.30 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms

godz. 10.00 Paddington

godz. 11.00 Sekrety morza

 

2 lutego, wtorek

godz. 10.30 Paddington

 

3 lutego, środa

godz. 9.30 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby

godz. 10.00 W głowie się nie mieści

 

4 lutego, czwartek

godz. 10.15 Paddington

godz. 10.30 Sekrety morza

 

5 lutego, piątek

godz. 9.30 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra

godz. 10.30 Paddington

 

6 lutego, sobota

godz. 11.00 Hokus-pokus, Albercie Albertsonie

godz. 12.00 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby

 

7 lutego, niedziela

godz. 11.00 Kacper i Emma - zimowe wakacje

godz. 12.00 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra

 

8 lutego, poniedziałek

godz. 9.30 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms

godz. 10.00 Sekrety morza

godz. 10.30 Paddington

godz. 11.00 W głowie się nie mieści

 

10 lutego, środa

godz. 9.30 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby

godz. 10.00 W głowie się nie mieści

 

12 lutego, piątek

godz. 9.30 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra

 

13 lutego, sobota

godz. 11.00 Kacper i Emma - zimowe wakacje

godz. 12.00 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms

 

14 lutego, niedziela

godz. 11.00 Hokus-pokus, Albercie Albertsonie

godz. 12.00 Chłopiec i świat - pokaz przedpremierowy

Basia 3 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019
Błąd systemu 
Nora Fingscheidt, Niemcy 2019
Deerskin 
Quentin Dupieux, Francja 2019
Gorący temat 
Jay Roach, Kanada, USA 2019
Jojo Rabbit 
Taika Waititi, USA, Niemcy 2019
Judy 
Rupert Goold, Wielka Brytania 2019
Kraina miodu 
Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, Macedonia 2019
Marona - psia opowieść (lektor) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Na noże 
Rian Johnson, USA 2019
Oficer i szpieg 
Roman Polański, Francja, Włochy 2019
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Poznajmy się jeszcze raz 
Nicolas Bedos, Francja 2019
Proxima 
Alice Winocour, USA, Niemcy 2019
Psy 3. W imię zasad 
Władysław Pasikowski, Polska 2020
Richard Jewell 
Clint Eastwood, USA 2019
Sokół z masłem orzechowym 
Tyler Nilson, Michael Schwartz, USA 2019
Tam gdzieś musi być niebo 
Elia Suleiman, Francja, Katar, Niemcy, Kanada, Turcja, Palestyna 2019
The Lighthouse 
Robert Eggers, USA, Kanada 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.