Wydarzenia
 

Lucyfer reż. Gust Van den BergheLucyfer reż. Gust Van den Berghe
T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016

Przegląd najciekawszych i nagradzanych filmów 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, reprezentacja tego, co w repertuarze festiwalu najlepsze - filmy niebanalne i odważne, które operując odkrywczym językiem opowiadają o problemach współczesności i prowokują do rozmowy o kondycji człowieka, a także przywracają kinu wymiar sztuki.

8 stycznia, piątek, godz. 19.00

10 stycznia, niedziela, godz. 18.00

12 stycznia, wtorek, godz. 20.45

Pasolini

reżyseria: Abel Ferrara

obsada: Willem Dafoe, Riccardo Scamarcio, Ninetto Davoli, Maria de Medeiros, Adriana Asti

Francja, Belgia, Włochy 2014 / 89'

Kontrowersyjny reżyser Abel Ferrara składa hołd jednemu z mistrzów włoskiego kina. Film jest rekonstrukcją ostatnich godzin życia twórcy Dekameronu. Bohatera poznajemy w momencie, gdy skończył realizację skandalizującego Salo, czyli 120 dni Sodomy. Pasolini poznaje młodego chłopaka, którego zabiera na plażę w Ostii. Feralna podróż kończy się tragiczną śmiercią reżysera. W Pasolinim pojawia się grono prawdziwych współpracowników niepokornego twórcy, z gwiazdą jego filmów Ninneto Davolim na czele.

 

8 stycznia, piątek, godz. 21.00

14 stycznia, czwartek, godz. 20.15

Widzę, widzę

Ich seh, Ich seh

reżyseria: Severin Fiala, Veronika Franz

obsada: Susanne Wuest, Elias Schwarz, Lukas Schwarz

Austria 2014, 99'

Dziesięcioletni bliźniacy, Lucas i Elias, spędzają wakacje w letnim domu. Ich matka wraca ze szpitala z twarzą owiniętą bandażami. Rozdrażniona, agresywna i obolała nie przypomina dawnej mamy, a chłopcy nabierają podejrzeń, że nie jest tą, za którą się podaje. Film Severina Fiala oraz scenarzystki Ulricha Seidla, Veroniki Franz ma na koncie wiele nagród, m.in. Fipresci na Thessaloniki IFF 2014 oraz Nagrodę Publiczności 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

 

9 stycznia, sobota, godz. 15.00

11 stycznia, poniedziałek, godz. 18.00

Tysiąc i jedna noc - cz. 1, niespokojny

As Mil e umaNoites - vol. 1

reżyseria: Miguel Gomes

obsada: Carloto Cotta , Joana de Verona, Adriano Luz, GonçaloWaddington, Teresa Madruga

Portugalia, Francja, Niemcy, Szwajcaria 2015, 125'

Nagroda Fipresci na 15. MFFT-Mobile Nowe Horyzonty. Portugalia wydaje się istnieć nie tylko na krańcu kontynentu, ale wręcz na końcu świata. Jej nierzeczywisty charakter stał się jednym z tematów trylogii Miguela Gomesa, która najnowszą historię ojczyzny nakłada na strukturę Baśni z tysiąca i jednej nocy. Skupia się na gospodarczym kryzysie lat 2013-2014 i przeplata dokumentalną historię bezrobotnych stoczniowców z Viana do Castelo z losami Szeherezady oraz galerią niezwykłych figur, m.in. afrykańskim szamanem, eksplodującym wielorybem i umierającą syreną.

 

9 stycznia, sobota, godz. 17.45

12 stycznia, wtorek, godz. 18.00

Tysiąc i jedna noc - cz. 2, opuszczony

As Mil e umaNoites - vol. 2

reżyseria: Miguel Gomes

obsada: Carloto Cotta , Joana de Verona, Adriano Luz, Gonçalo Waddington, Teresa Madruga

Portugalia, Francja, Niemcy, Szwajcaria 2015, 131'

Monumentalny projekt Gomesa z pogranicza politycznego eseju i kina poetyckiego jest wielowarstwową opowieścią o portugalskiej duszy w czasach ekonomicznego kryzysu snutą przez Szeherezadę. Drugą część trylogii rozpoczyna od historii tajemniczego Simão - ukrywającego się przed prawem zabójcy, uważanego za lokalnego bohatera. Wielkim atutem cyklu są hipnotyzujące zdjęcia Sayombhu Mukdeeproma, stałego współpracownika Apichatponga Weerasethakula.

 

9 stycznia, sobota, godz. 20.30

13 stycznia, środa, godz. 18.00

Tysiąc i jedna noc - cz. 3, oczarowany

As Mil e uma Noites - vol. 3

reżyseria: Miguel Gomes

obsada: Carloto Cotta, Joana de Verona, Adriano Luz, Gonçalo Waddington, Teresa Madruga

Portugalia, Francja, Niemcy, Szwajcaria 2015, 125'

Finałowa część trylogii opowiadającej o rozczarowanym politycznymi zmianami portugalskim społeczeństwie, pogrążającym się w recesji. Tym razem skupia się na historii uciekającej z pałacu sułtana Szeherezady. Zestawia jej miłosne perypetie m.in. z opowieścią o bezrobotnych mężczyznach przygotowujących ptaki do konkursu śpiewu i obrazami demonstracji w Lizbonie z listopada 2013 roku. Reżyser niczym w pieśni fado nasyca tę symboliczną historię subtelną ironią, humorem i melancholią.

 

10 stycznia, niedziela, godz. 20.00

13 stycznia, środa, godz. 20.30

Lucyfer

Lucifer

reżyseria: Gust Van den Berghe

obsada: María Acosta, Jeronimo SotoBravo, Norma Pablo, Gabino Rodríguez

Belgia 2014, 108'

Zwycięski film 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty wytycza nowe horyzonty kina - na jego potrzeby twórcy skonstruowali zbliżony do "rybiego oka" tondoskop. Dzięki niemu reżyser kadry zamyka w kole i komponuje jak obrazy, inspirowane m.in. malarstwem Hieronima Boscha. Fabuła nawiązuje do biblijnej opowieści o upadłym aniele, który podczas wędrówki z nieba do piekieł trafia na ziemię. Lucyfer wprowadza zamęt w życie mieszkańców meksykańskiej wioski, budząc ich pogrążone w letargu umysły i serca.

 

11 stycznia, poniedziałek, godz. 20.30

14 stycznia, czwartek, godz. 18.00

Epokowy projekt

La obra del siglo

reżyseria: Carlos M. Quintela

obsada: Mario Balmaseda, Mario Guerra, Leonardo Gascón

Argentyna, Kuba, Szwajcaria, Niemcy 2015, 100'

Film nagrodzony na MFF w Rotterdamie i wyróżniony na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Akcja rozgrywa się w Juragui, poupadłymmieście zbudowanym przy pierwszej na Kubie elektrowni atomowej, niedokończonej wskutek upadku ZSRR. Trzy pokolenia: dziadek, ojciec i syn tkwią w ciasnym pracowniczym mieszkaniu bez nadziei na przyszłość, a ich frustracja zostaje zderzona z entuzjazmem dawnych propagandowych reportaży. Reżyser tworzy egzystencjalną metaforę - Kuba tkwi w stagnacji, a Kubańczykom do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor i tęsknota za minionym.

Drodzy Widzowie!

W trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo przedłużamy zamknięcie Kina Nowe Horyzonty do odwołania. Wszystkie pokazy i wydarzenia specjalne zaplanowane na ten czas zostaną w miarę możliwości przeniesione na przyszłość, o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Więcej szczegółów (w tym związanych ze zwrotami biletów) można znaleźć tutaj. Przepraszamy za wszelkie niedogodności!

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.