Wydarzenia
 

Tomek MichniewiczTomek Michniewicz
Zaczytani w kinie: "Świat równoległy" Tomka Michniewicza

wydarzenie na facebooku

cena biletu - 12 zł

kup bilet

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub zaczytać. Tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę, zapraszamy na drugą edycję cyklu "Zaczytani w kinie". Od października 2014 roku Kino Nowe Horyzonty gości autorów literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Do tej pory odwiedzili nas m.in. Ewa Winnicka, Martin Pollack, Jurij Andruchiwycz, Paweł Smoleński, Sofi Oksanen, Przemek Kossakowski, Aleksander Kaczorowski, Wojciech Wilczyk. Odbyły się panele dyskusyjne wokół książek Hoomana Majda i Charliego LeDuff'a, gościliśmy dziennikarzy, filmoznawców, kulturoznawców, krytyków filmowych i fotografów.

W nowej edycji kolejni autorzy opowiedzą o kulisach powstawania swoich reportaży, towarzyszyć im będą dokumentacje fotograficzne i filmowe. Nieodłącznym elementem każdego spotkania jest projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

UWAGA! Z uwagi na liczne prośby widzów spotkanie z autorem odbędzie się w większej sali (nr 9). Sprzedaż biletów w kasach kina i online.

24 września, czwartek, godz. 19.00

spotkanie wokół premiery książki Tomka Michniewicza Świat równoległy (Wydawnictwo Otwarte)

  • spotkanie z autorem Tomkiem Michniewiczem

  • projekcja filmu wybranego przez autora

O AUTORZE

Tomek Michniewicz (ur. 1982) - człowiek, który przekracza granice, nie tylko te państwowe i kontynentalne. Dziennikarz, fotograf, aktywista, zapalony backpacker oraz reportażysta. Znany z programu telewizyjnego Inny świat oraz z audycji radiowych Trójka przekracza granice w Trójce i Reszta świata w Jedynce. Podejmuje się najtrudniejszych projektów i niebezpiecznych wypraw: poszukiwał zaginionych skarbów z ekipą Mel Fisher's Treasures, tropił przemytników dzieł sztuki i handlarzy kości słoniowej, poznawał sztuczki szulerów w największych kasynach w Las Vegas, nurkował bez klatki z najgroźniejszymi gatunkami rekinów, wszedł do więzienia o maksymalnym rygorze San Quentin, badał szamańskie rytuały plemion azjatyckich, mieszkał z Pigmejami w środku lasu deszczowego. Jest autorem trzech książek reporterskich: Samsara. Na drogach, których nie ma (2010), Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów (2011) oraz Swoją drogą (2014) wydanych przez Wydawnictwo Otwarte. Wielu czytelników zainspirowanych podróżami i przygodami Michniewicza postanowiło ruszyć jego śladami.

Doświadczenie zdobyte podczas ekspedycji Tomek wykorzystuje podczas prowadzenia szkoleń i w motywowaniu innych do realizacji swoich marzeń. Za aktywność podróżniczą i reporterską był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów, Odkrywców i Podróżników Mediatravel oraz nominowany do Kolosów i nagrody National Geographic Traveler. Angażuje się również w wiele akcji charytatywnych i społecznych. Promuje w Polsce odpowiedzialne podróżowanie i świadomość ekologiczną, współpracując z WWF i Greenpeace.

Tomek zaczął podróżować, gdy miał piętnaście lat, a kiedy osiągnął pełnoletniość, jego podróże stawały się coraz bardziej śmiałe. Dziś nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Uzależniony od adrenaliny gustuje w niebezpiecznych wyprawach, ekstremalnych sportach i wszelkich niecodziennych zajęciach. Nie utożsamia się jednak z podróżnikami w dosłownym tego słowa znaczeniu; bliższy jest mu tzw. backpacking, który ma na celu zaspokojenie potrzeby poznawczej, nie wypoczynkowej. Tomek spędza w podróży co najmniej sześć miesięcy w roku. Ze swoim plecakiem zwiedził już pięćdziesiąt dwa kraje i - co najważniejsze - wcale nie zamierza na tym zakończyć. otwarte.eu

O KSIĄŻCE

"Muzułmanie to terroryści", mówią. Jednocześnie osiemdziesiąt procent ofiar wszystkich zamachów terrorystycznych to sami muzułmanie. Żołnierze polskich sił specjalnych to światowa elita, ale po czterdziestce nasze społeczeństwo wyrzuca ich na śmietnik. Czujemy się bezpiecznie, gdy więzienia są pełne przestępców, bo żyjemy w nieświadomości, że najgroźniejsze gangi są kontrolowane zza krat. Każda kolejna podróż utwierdza mnie w przekonaniu, że istnieją dwa równoległe światy. Jeden to ten, który wszyscy mamy w głowach, wdrukowany nam przez innych, a drugi to ten rzeczywisty. Z ich zderzeń powstała niniejsza książka - zbiór ośmiu reportaży z różnych kontynentów. Wszystkie o miejscach i ludziach, których wydaje nam się, że znamy. Wydaje nam się. otwarte.eu, tomekmichniewicz.pl

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House

 
Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Warstwy, księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

KOLEJNE SPOTKANIA:

  • 22 października - spotkanie wokół książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej Ku Klux Klan (Wydawnictwo Czarne)

Spotkanie odbędzie się podczas 6. American Film Festival
americanfilmfestival.pl

Katarzyna Surmiak-Domańska - reporterka związana od lat z "Gazetą Wyborczą". Współpracuje jako tutor z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Wydała dwa autorskie zbiory reportaży: Beznadziejna ucieczka przed Basią i Żyletka, a także opowieść reporterską Mokradełko, która znalazła się w finale nagrody literackiej NIKE 2013.

  • 6 listopada - spotkanie wokół książki Bartka Sabeli Wszystkie ziarna piasku (Wydawnictwo Czarne)

Bartek Sabela (ur. 1982) - łodzianin z urodzenia, warszawiak z wykształcenia, zakopiański ceper z wyboru. Zawodowo architekt, a z zamiłowania malarz, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Współpracuje z czasopismem "Kontynenty". Wszystkie ziarna piasku to owoc czterech podróży na tereny Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii.

  • 4 grudnia - spotkanie wokół książki Jadwigi Stańczakowej Dziennik we dwoje (Wydawnictwo Warstwy)

Jadwiga Stańczakowa (1919-1996) - niewidoma poetka, autorka tomów poetyckich i krótkich opowiadań zaczęła prowadzić swój dziennik z inspiracji Mirona Białoszewskiego, z którym łączyła ją przyjaźń i który był dla niej autorytetem oraz literackim wzorem. Przygotowane przez Wydawnictwo Warstwy nowe wydanie Dziennika we dwoje zawiera pełne opracowanie tekstu wraz z przypisami i obszernym posłowiem, a także zostało wzbogacone o film Parę osób, mały czas (2005) w reżyserii Andrzeja Barańskiego z Krystyną Jandą i Andrzejem Hudziakiem w rolach głównych. Scenariusz filmu powstał na podstawie dziennika, a sama ekranizacja została uhonorowana licznymi nagrodami filmowymi.

53 wojny 
Ewa Bukowska, Polska 2018
7 uczuć 
Marek Koterski, Polska 2018
Czyściciele internetu 
Hans Block, Moritz Riesewieck, Niemcy, Brazylia 2018
Donbas 
Siergiej Łoźnica, Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia 2018
Dywizjon 303. Historia prawdziwa (seans dla szkoły) 
Wiesław Saniewski, Denis Delić, Polska, Wielka Brytania 2018
Jak pies z kotem 
Janusz Kondratiuk, Polska 2018
Kamerdyner 
Filip Bajon, Polska 2018
Kler 
Wojciech Smarzowski, Polska 2018
Nina 
Olga Chajdas, Polska 2018
Venom 
Ruben Fleischer, USA 2018
Wieś pływających krów 
Katarzyna Trzaska, Polska 2018
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
Z perspektywy Paryża 
Jean-Paul Civeyrac, Francja 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.