Wydarzenia
 

Charlie LeDuff Charlie LeDuff
Zaczytani w kinie: "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki" Charliego LeDuff'a

Partnerami cyklu są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz kinowa księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty.

cena biletu - 12 zł

kup bilet

wydarzenie na facebooku

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Dla tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę proponujemy nowy cykl "Zaczytani w kinie". Od października 2014 roku Kino Nowe Horyzonty gości autorów literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Nieodłącznym elementem każdego spotkania będzie projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

13 maja (środa), godz.18.00

spotkanie wokół premiery książki Charliego LeDuff'a Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
(Wydawnictwo Czarne)

  • panel dyskusyjny poświęcony książce

  • projekcja filmu Detropia reż. Heidi Ewing, Rachel Grady, USA 2012, 90'

W spotkaniu udział wezmą: antropolożka, badaczka i animatorka kultury Magdalena Kubecka, profesor DSW dr hab.Hana Cervinkova oraz Albert Miściorak, doktorant Studiów Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie poprowadzi Jan Pelczar, krytyk filmowy i student Polskiej Szkoły Reportażu.

O autorze

Charlie LeDuff (ur. 1966) - kontrowersyjny amerykański pisarz, dziennikarz i dokumentalista. Współpracował m.in. z "The New York Times", "The Times", "The Detroit News", WJBK-TV (Fox). Zdobywca licznych wyróżnień i nagród, w tym Nagrody Pulitzera. Autor trzech książek: Detroit. Sekcja zwłok Ameryki,US Guys.The True and Twisted Mind of the AmericanMan,Work and Other Sins.

Książka

Detroit - niegdyś w amerykańskiej awangardzie, słynące z wielkiego przemysłu, nowatorskich rozwiązań, śmiałych biznesmenów i znanych na całym świecie samochodów - dziś jest stolicą bezrobocia, nędzy i przestępczości. Charlie LeDuff, zdobywca Nagrody Pulitzera, porzuca pracę w "New York Timesie" i wraca do miasta, w którym się urodził. Puka do drzwi wpływowych polityków, wędruje przez squaty, rozmawia z bezdomnymi i przedsiębiorcami, z właścicielami pustostanów, policjantami i strażakami walczącymi z plagą podpaleń, wreszcie sięga do tragicznych losów własnej rodziny i próbuje zrozumieć, co stało się przyczyną upadku jednego z najbogatszych kiedyś miast Ameryki.

Goście

Magdalena Kubecka - antropolożka, badaczka i animatorka kultury, autorka programów kulturalno-społecznych. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze doktorat na socjologii o uwarunkowaniach rozwoju kultury w średnich miastach w Polsce. Zeszły rok spędziła w USA studiując urban studies i prowadząc badania na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Chicago oraz podróżując po Ameryce, między innymi do Detroit. W 2013 roku dołączyła do interdyscyplinarnego zespołu badającego miasta, założonego przez prof. Terry N. Clark'a. Jest członkinią redakcji Magazynu Miasta i zespołu programu "DNA Miasta". Współpracuje z Fundacją "Na Miejscu" przy projektach związanych z przestrzenią publiczną w miastach.

Hana Cervinkova - profesor antropologii kulturowej i pedagogiki na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkole Wyższej i dyrektorka Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Kulturą i Edukacją, dynamicznego ośrodka zaangażowanych badań na rzecz demokratycznego pluralizmu i partycypacji. Jest absolwentką nowojorskiej uczelni New School for Social Research i pracownikiem naukowym Czeskiej Akademii Nauk. W swojej pracy naukowej skupia się na pamięci zbiorowej w kontekście edukacji i przestrzeni miejskiej i antropologicznych badaniach w działaniu. Jest wiceprzewodniczącą Europejskiego Stowarzyszenia Antropologów Społecznych i członkinią Rady Antropologii Edukacyjnej w ramach Amerykańskiego Stowarzyszenia Antropologicznego. Jest z urodzenia Czeszką, mieszka we Wrocławiu od 11 lat. W latach 2006-2011 była prezeską Hali Stulecia i wcześniej prezeską wrocławskiego Convention Bureau (2004-2006).

Albert Miściorak - kulturoznawca, badacz miasta, doktorant Studiów Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego. W pracy naukowej zajmuje się kulturowym i przyrodniczym wymiarem pamięci miasta. W ostatnim czasie wziął udział m.in. w interdyscyplinarnym seminarium badawczym w Center for Metropolitan Studies w Berlinie, realizując projekt własny na temat mnemonicznej roli miejsc zdegradowanych w przestrzeniach miejskich. Obecnie pracuje nad projektem "Przyroda w mieście. Pamięć czy zapomnienie?"

Film

Detropia
reż. Heidi Ewing, Rachel Grady, USA 2012, 90'

Szczęśliwa gwiazda Motown gasła wprawdzie od kilku stuleci, ale nagły upadek trzech wielkich koncernów samochodowych z końca ubiegłej dekady zamienił Detroit w miasto duchów. W tym samym eksplozywnym stylu, w którym powstawało (w latach 30. XX wieku było najprężniej rozwijającym się miastem świata), współczesne Detroit w wyniku recesji i kryzysu spektakularnie zniknęło. W ciągu kilku ostatnich lat liczba ludności spadła tutaj o jedną czwartą, miasto stało się największym w USA skupiskiem pustostanów. Stopa bezrobocia osiągnęła wysokość 30. procent, a budżet załamał się do tego stopnia, że burmistrz był bliski wygaszenia latarni ulicznych dla uzyskania jakichkolwiek oszczędności. Ekonomiczny upadek miasta zaowocował szeregiem społecznych i psychologicznych fenomenów. Film próbuje owe fenomeny opisać, śledząc historie kilku protagonistów, różnie reagujących na nową rzeczywistość Detroit. Z jednej strony film opowiada o różnych rewitalizujących społeczną przestrzeń oddolnych inicjatywach, z drugiej - portretuje ludzi, dotkniętych kryzysem oraz tych, którzy usiłują z nim walczyć. W rezultacie wielki temat recesji, dotykającej współczesne USA ukazany jest w filmie z rzadką przenikliwością i uchwycony w konkretnych życiowych sytuacjach i indywidualnych losach.

Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury i nagrodę za najlepszy montaż na Sundance FF oraz Nagrodę Jury na FF Traverse City Michigan.

zwiastun

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

 

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House

Partnerzy: Wrocław ESK2016, Wydawnictwo Karakter, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wrocław, Tajne Komplety Nowe Horyzonty, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

Kolejne spotkania:

  • 16 czerwca - promocja książki Gdy zniknęły gołębie Sofi Oksanen

Sofi Oksanen (ur. 1977) - pół-Finka, pół-Estonka, prozaiczka i dramatopisarka. Zanim całkowicie poświęciła się literaturze, studiowała m.in. na Akademii Teatralnej w Helsinkach. Dzięki trzeciej powieści (Oczyszczenie, 2008) została najmłodszą w historii laureatką Nagrody Finlandia. Otrzymała także Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę imienia Johana Runeberga i francuskie Prix du Roman Fnac oraz Prix Femina Étranger. Oczyszczenie zostało przetłumaczone na ponad trzydzieści języków, w tym polski.

Antologia Duchów Miasta 
Denis Côté, Kanada 2019
Diego 
Asif Kapadia, Wielka Brytania 2019
Girl 
Lukas Dhont, Belgia, Holandia 2018
Królowa Kier 
May el-Toukhy, Dania, Szwecja 2019
Pewnego razu... w Hollywood 
Quentin Tarantino, USA, Wielka Brytania 2019
Basia 2 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Julieta 
Pedro Almodóvar, Hiszpania 2016
Magiczne noce 
Paolo Virzi, Włochy 2018
Maiden 
Alex Holmes, Wielka Brytania 2018
Na bank się uda 
Szymon Jakubowski, Polska 2019
Nowe Horyzonty dla Seniora: Na bank się uda 
Nowe Horyzonty dla Seniora
Szymon Jakubowski, Polska 2019
Pavarotti 
Ron Howard, Wielka Brytania 2019
Yesterday 
Danny Boyle, Wielka Brytania 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.