Wydarzenia
 

W cieniu kobiet reż. Philippe GarrelW cieniu kobiet reż. Philippe Garrel
15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

23 lipca - 2 sierpnia 2015

www.nowehoryzonty.pl

Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 1 lipca o godz. 12.00. Sprzedaż biletów filmowych wystartuje 8 lipca o godz. 12.00. 

Zapraszamy do śledzenia festiwalowych nowości na naszym Forum NH, Facebooku, Twitterze oraz Instagramie: #nowehoryzonty

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 23 lipca - 2 sierpnia 2015 roku. Zostanie na nim pokazanych 340 filmów (w tym 217 pełnometrażowych) z 54 krajów. Seanse będą odbywały się w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku. Po raz dziesiąty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016. Po raz 13 partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A.

Program festiwalu zostanie ogłoszony 1 lipca o godz. 12.00.

www.nowehoryzonty.pl

Na otwarcie i zamknięcie

Filmem otwarcia w dniu 23 lipca będzie prowokacyjna, belgijska komedia o mieszkającym w Brukseli… Bogu - Zupełnie Nowy Testament Jaco Van Dormaela (m.in. Ósmy dzień), przebój sekcji Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, z Benoîtem Poelvoordem, Yolande Moreau i Catherine Deneuve.

Drugim filmem, który zobaczą widzowie w pierwszy wieczór festiwalu, dokładnie w czwartą rocznicę śmierci Amy Winehouse, będzie Amy Asifa Kapadii - stworzony z nieznanych dotąd materiałówdokument o słynnej piosenkarce.

Trzecim filmem otwarcia będzie jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, na którym otrzymał nagrodę za reżyserię - Zabójczyni tajwańskiego mistrza Hou Hsiao-hsiena, który tym razem mierzy się z gatunkiem wuxia - efektownych historii o legendarnych wojownikach, ale idzie zupełnie inną drogą co Zhang Yimou i Ang Lee.

W sobotę 1 sierpnia, po ceremonii wręczenia nagród, zostanie zaprezentowany najnowszy komediodramat uznanego włoskiego reżysera Nanniego Morettiego (Pokój syna, Habemus Papam) Moja matka - współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, reżyserce filmowej, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. W rolach głównych występują Margherita Buy i John Turturro.

Festiwalowe konkursy z polskimi premierami

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazanych 13 filmów - autorskich, niekonwencjonalnych, szukających nowych form wyrazu. Ponownie w najważniejszej sekcji festiwalu znalazła się premiera światowa polskiego filmu. Jednym z filmów ubiegających się o Grand Prix będzie Walser - debiut fabularny polskiego artysty Zbigniewa Libery z Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W sekcji znalazły się między innymi nagrodzony na Berlinale Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy o Oskarze Dawickim oraz Wataha Crystala Moselle'a - nagrodzona przez jury festiwalu Sundance opowieść o uwięzionych w nowojorskim mieszkaniu nastolatkach, dla których filmy stają się jedynym oknem na świat.

W programie festiwalu znalazły się również inne sekcje konkursowe: Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych pod patronatem T-Mobile oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkometrażowych. W drugiej edycji Powiększenia zostaną ponownie pokazane filmy i wideoklipy zrealizowane przez dolnośląskich filmowców i artystów wizualnych. Nagrody w sekcji zostały ufundowane przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 oraz Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Mistrzowie, gwiazdy na ekranie i laureaci festiwali

W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, natomiast w Panoramie oraz sekcji Ale kino+ tytuły doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina. W tym roku w programie znalazły się najnowsze filmy m.in. Godfreya Reggio (Goście), Pedro Costy (Koń Dinheiro), Gaspara Noé (Love), Hirokazu Kore-edy (Nasza młodsza siostra), Mike'a Leigh (Pan Turner), Syllasa Tzoumerkasa (Płomień), Alaina Cavaliera (Raj), Eugéna Greena (Sapientia), Corneliu Porumboiu (Skarb), Wima Wendersa (zrealizowana z Juliano Ribeiro Salgado Sól Ziemi), Yorgosa Lanthimosa (nagrodzony przez Jury tegorocznego festiwalu w Cannes The Lobster z Colinem Farrellem, Rachel Weisz i Léą Seydoux), Larry'ego Clarka (The Smell of Us), Paula Thomasa Andersona (Wada ukryta na podstawie Thomasa Pynchona z Joshem Brolinem i Joaquinem Phoenixem), Honga Sang-soo (Wzgórze wolności), Guya Maddina (zrealizowany z Evanem Johnsonem Zakazany pokój), Lava Diaza (zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Locarno Z tego, co było, po tym, co było), Aleksieja Fedorczenki (Anioły rewolucji), Naomi Kawase (An), Jia Zhang-ke (Nawet góry przeminą), Brillante Mendozy (Taklub).

Na tegorocznym festiwalu pokazane zostaną 22 filmy z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Wydarzeniem festiwalu będą pokazy debiutanckiego filmu Syn Szawła Węgra László Nemesa, laureata tegorocznego Grand Prix. To opowieść o 48 godzinach z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady - na krótko przed wybuchem buntu w obozie w Auschwitz-Birkenau.

W sekcji Ale kino+ znalazł się Pasolini Abla Ferrary z Willemem Dafoe w roli głównej. Amerykański reżyser, autor kultowych filmów Zły porucznik i Pogrzeb, będzie gościem festiwalu. Pokaże jeden ze swoich mniej znanych filmów Spod ciemnej gwiazdki z 2001 roku oraz zaprezentuje swoje ulubione dzieło mistrza Pasoliniego - Ewangelię wg św. Mateusza z 1964 roku.

Nowe polskie kino we Wrocławiu

Polskie filmy pojawią się w programie festiwalu nie tylko w sekcjach konkursowych. W Panoramie pokazany zostanie polsko-szwedzki pełnometrażowy debiut absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi Magnusa von Horna - Intruz, świetnie przyjęty podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.
Innym filmem, który miał premierę światową na tym festiwalu, a który znalazł także w programie T-Mobile Nowe Horyzonty, jest Znam kogoś, kto cię szuka Francuzki polskiego pochodzenia Julii Kowalski z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról.

Prosto z prestiżowego festiwalu w Karlovych Varach przyjadą do Wrocławia trzy filmy: niekonwencjonalna historia o miłości ChemiaBartka Prokopowicza, której inspiracją był związek reżysera i założycielki Fundacji Rak'n'Roll Magdy Prokopowicz; Czerwony pająk inspirowany historią PRL-owskiego mordercy, debiut fabularny znanego operatora i dokumentalisty Marcina Koszałki z Filipem Pławiakiem i Adamem Woronowiczem; oraz najnowszy film Ancy Damian Czarodziejska góra - dokument zrealizowany w formie animacji (kolejny po głośnym Crulic. Droga na drugą stronę), opowiadający historię alpinisty Adama Jacka Winklera, który w latach 80. ubiegłego wieku dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szacha Massuda przeciwko armii radzieckiej.

W programie znalazł się również Śpiewający obrusik Mariusza Grzegorzka - eksperyment zrealizowany jako dyplom studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego Mów mi Marianna Karoliny Bielawskiej oraz dokumenty: Aktorka. Film o Elżbiecie Czyżewskiej Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, Koniec świata Moniki Pawluczuk i Bruno Schulz Adama Sikory.

Litwa, Konwicki, Garrel, Bartas, filmowe autoportrety - przeglądy i retrospektywy

Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Philippe Garrel - najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej Nowej Fali. W programie fabuły i krótkie metraże, klasyki z Jean Seberg i piosenkarką Nico, nagradzane na festiwalu w Wenecji Nie słyszę już gitary, Dzika niewinność i Zwyczajni kochankowie, czy Powiew nocy z Catherine Deneuve, oraz najnowszy film reżysera W cieniu kobiet, który miał premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd kina Litwy - 21 filmów fabularnych, od klasyków Vytautasa Žalakevičiusa i Almantasa Grikevičiusa z czasów ZSRR po współczesne dokonania, doceniane na światowych festiwalach przez krytyków i publiczność. Sekcja jest przygotowywana we współpracy z Lithuanian Film Center i Ambasadą Republiki Litewskiej w Polsce. Bohaterem retrospektywy będzie Šarūnas Bartas - najsłynniejszy przedstawiciel kina litewskiego, wizjoner stawiany na równi z takimi mistrzami jak Andriej Tarkowski i Béla Tarr, autor wyrafinowanych traktatów o wyobcowaniu, melancholijnych alegorii. W programie przeglądu między innymi Trzy dni (nagroda FIPRESCI w Berlinie), nagrodzona w Wenecji Wolność, Korytarz czy Dom.

Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Tadeusz Konwicki - zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. W programie legendarne fabuły - od debiutanckiego nowofalowego Ostatniego dnia lata, przez kultowe Salto, po nieco zapomniane Jak daleko stąd, jak blisko, a także Mała apokalipsa Costy-Gavrasa, dokument Przechodzień Andrzeja Titkowa oraz rejestracja spektaklu telewizyjnego Bezdech Andrzeja Barta ze specjalnym udziałem samego Konwickiego.

Tegoroczna sekcja Trzecie oko nosić będzie tytuł #selfie: filmowe autoportrety. W programie znalazły się intymne, kręcone latami wideopamiętniki, bezlitosne autoanalizy, jak również bezwstydne, narcystyczne zachwyty własną osobą, między innymi: awangardowy Dziennik izraelskiego guru filmu eksperymentalnego Davida Perlova; słynne dzienniki filmowe Amerykanki Anne Charlotte Robertson Pięć lat na taśmie; wstrząsający, oparty na rosyjskim wideoblogu To nie jest kraj dla głupich ludzi Olega Mavromattiego; a także Berlin Diaries Przemysława Wojcieszka i zestaw #artselfie, przygotowany we współpracy z Filmoteką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Tematem tegorocznej edycji sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy. Specjalnym gościem będzie znana kostiumografka Dorota Roqueplo, która opowie o swojej pracy nad Hiszpanką Łukasza Barczyka. W programie między innymi Piąty element Luca Bessona, odnowiony cyfrowo Lampart Luchino Viscontiego, Orlando Sally Potter czy najnowszy film brytyjskiego reżysera Petera Stricklanda - hipnotyzujący, interesujący wizualnie The Duke of Burgundy. Reguły pożądania.

W ramach Nocnego Szaleństwa odbędzie się przegląd najciekawszych i najbardziej oryginalnych dokonań współczesnego kina gatunkowego. W programie m.in. Montażysta kanadyjskiego kolektywu Astron-6, naszpikowany cytatami ironiczny ukłon w stronę klasycznego gatunku horrorów giallooraz dokument Electric Boogaloo. Niesamowita historia Cannon Films Marka Hartleya.

W ramach cyklu Gdynia na Horyzoncie odbędzie się projekcja filmu Paula Mazursky'ego z 1989 roku Wrogowie, historia o miłościna podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w tej przejmującej opowieści o grupie nowojorskich imigrantów, zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która będzie gościem festiwalu. Projekcja filmu i spotkanie z aktorką, które poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk, odbędzie się 26 lipca.

Na Rynku klasyka i przeboje ostatniego roku

Bezpłatne pokazy na Rynku będą odbywały się codziennie o 22.00. W programie kilka najważniejszych filmów ostatniego roku, m.in. Boyhood Richarda Linklatera, Dzikie historie Damiána Szifróna, Turysta Rubena Östlunda, Lewiatan Andrieja Zwiagincewa i Obywatel Jerzego Stuhra. 29 lipca (wyjątkowo o 21.30) odbędzie się pokaz odnowionego cyfrowo Potopu Redivivus Jerzego Hoffmana, zaś 30 lipca o 22.00 na żywo muzykę do niemego Zewu morza Henryka Szaro zagra zespół pod batutą Krzesimira Dębskiego. Oba pokazy odbywają się we współpracy z Filmoteką Narodową. Na wielkim ekranie na wrocławskim Rynku będzie można obejrzeć również La stradę Federico Felliniego i Matkę Królów Janusza Zaorskiego.

Scena muzyczna

Codziennie od 24 lipca do 1 sierpnia w Klubie Festiwalowym w Arsenale odbywać się będą wyjątkowe koncerty i DJ-skie sety. Gwiazdą line-up'u jest libańska artystka Yasmine Hamdan, muzyczne odkrycie samego Jima Jarmuscha, który zaprosił ją do występu w filmie Tylko kochankowie przeżyją. Artystka zaskakuje niekonwencjonalną, osobistą interpretacją i wplata nowe kody kulturowe do aranżacji, które można opisać jako elegancką odmianę folkpopu o tajemniczych korzeniach sięgających Zatoki Perskiej z dodatkiem dźwięków gitary akustycznej, klasycznych syntezatorów i mistycznej atmosfery. Jej koncert odbędzie się 25 lipca o 23.00. Podczas festiwalu wystąpią również klasycy amerykańskiego rocka. Pere Ubu to założona w latach 70. przez Davida Thomasa kultowa formacja muzyczna, której piosenki dały początek gatunkowi New Wave oraz inspirowały przez lata takich wykonawców jak Joy Division, Pixies czy Sisters of Mercy. 26 lipca na scenie oprócz lidera Pere Ubu zobaczyć będzie można Keitha Moliné'a, Michele Temple, Roberta Wheelera i Steve'a Mehlmana. Koncert odbędzie się 26 lipca o 22.30.

24 lipca o 22.00 w Klubie Festiwalowym z zupełnie nowym, przygotowanym specjalnie na zbliżającą się edycję festiwalu materiałem muzycznym wystąpią Kormorany. Uznawani za legendę polskiej awangardy autorzy plastyczno-muzycznych happeningów, mistrzowie muzyki teatralnej i filmowej, od ponad 25 lat intrygują słuchaczy nie tylko stylem i formą swoich występów, ale także bezkompromisowym podejściem do własnej sztuki jako szczerego i głębokiego strumienia wrażeń, zdolnych wyrywać człowieka z codziennej rutyny i schematów mentalnych.

Na nowohoryzontowej scenie wystąpią również Zimowa, Stefan Wesołowski, Martyna Kubicz, Der Father, Rysy oraz Pustki. Pełny program wraz z kalendarium i opisami zespołów znajduje się na stronie www.nowehoryzonty.pl

Scena artystyczna

W ramach festiwalu odbędzie się trzecia edycja wystawy Midnight Show w galerii Dizajn BWA Wrocław. Tegoroczna odsłona Porwani rozgrywa się w całkowitej ciemności. Jest wystawą niewidzialną. Na seansie Midnight Show wzrok posłuży nam do wpatrywania się w mrok. Dziewięcioro artystów przygotowuje indywidualny pokaz w ramach niewidzialnej scenografii zaprojektowanej przez Aleksandrę Wasilkowską. Autorzy proponują wymianę oglądania sztuki na doświadczenie jej obecności. Chcemy wyeksponować świadomość bycia razem w galerii, z innymi widzami i z gestami artystycznymi, dziełami, pracami i obrazami, których nie zobaczymy. Niewidzialne prace można dotknąć, pogłaskać, powąchać, usłyszeć. Wśród zaproszonych artystów pojawią się Krzysztof Bednarski, Oskar Dawicki, Michał Frydrych Igor Krenz, Robert Maciejuk, Honorata Martin, Wojciech Kucharczyk, Witek Orski Karol Radziszewski, Anna i Adam Witkowscy, Zorka Wollny. Wystawę będzie można zwiedzać codziennie od 24 lipca o północy przez godzinę. Kuratorami są Katarzyna Roj i Stach Szabłowski.

W Galerii Awangarda BWA Wrocław będzie można obejrzeć Ruchome obrazy - retrospektywną wystawę wystaw, które służyły testowaniu medium wystawy oraz badaniu nieoczywistych możliwości przenikania się filmu i wystawy. Wśród prezentowanych wystaw/filmów znajdują sięmiędzy innymiSeans kinowy. Film-performans (2007), Wyborne trupy. Filmy asemblingowe (składkowe) artystów polskich (2007), Cameo (2009), Widmowa filmoteka (2010), Mydlana operacja (2014/15). Wśród artystów, których prace będzie można oglądać, znajdą się Paweł Althamer, Oskar Dawicki, Maurycy Gomulicki, Ilian Gonzalez, Bożena Grzyb-Jarodzka, Grzegorz Królikiewicz, Paweł Kwiek, KwieKulik, Zbigniew Libera czy Józef Robakowski. Kuratorem wystawy jest Michał Woliński. Wystawa rozpocznie się 17 lipca, potrwa do 23 sierpnia.

Natomiast 24, 25, i 26 lipca 2015 na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędą się spektakle Czarne Słońce # 3D - kina audialnego, w którym zmysł wzroku zostaje wyłączony z użycia. Na odbiorcę działają tylko słowo oraz dźwięk. Widzowie rozlokowani w przestrzeni dużej sceny Teatru Polskiego we Wrocławiu, staną się aktorami, grającymi w wyobrażonym przez siebie seansie, uczestnicząc w autorskiej produkcji powidoków, halucynacji i przywidzeń. Autorką tekstu jest Anka Herbut, zaś reżyserem Łukasz Twarkowski.

53 wojny 
Ewa Bukowska, Polska 2018
7 uczuć 
Marek Koterski, Polska 2018
Czyściciele internetu 
Hans Block, Moritz Riesewieck, Niemcy, Brazylia 2018
Donbas 
Siergiej Łoźnica, Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia 2018
Dywizjon 303. Historia prawdziwa (seans dla szkoły) 
Wiesław Saniewski, Denis Delić, Polska, Wielka Brytania 2018
Jak pies z kotem 
Janusz Kondratiuk, Polska 2018
Kamerdyner 
Filip Bajon, Polska 2018
Kler 
Wojciech Smarzowski, Polska 2018
Nina 
Olga Chajdas, Polska 2018
Venom 
Ruben Fleischer, USA 2018
Wieś pływających krów 
Katarzyna Trzaska, Polska 2018
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
Z perspektywy Paryża 
Jean-Paul Civeyrac, Francja 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.