Wydarzenia
 

Martin PollackMartin Pollack
Zaczytani w kinie: "Skażone krajobrazy" Martina Pollacka

Partnerami cyklu są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz kinowa księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty.

cena biletu - 12 zł

kup bilet

wydarzenie na facebooku

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Dla tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę proponujemy nowy cykl "Zaczytani w kinie". Od października 2014 roku Kino Nowe Horyzonty gości autorów literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Nieodłącznym elementem każdego spotkania będzie projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

 

16 kwietnia, czwartek, godz.18.00

spotkanie z Martinem Pollackiem, autorem książki Skażone krajobrazy z okazji obchodów 50-lecia Austriackiego Forum Kultury
(wydawnictwo Czarne)

  • spotkanie z Martinem Pollackiem

  • projekcja filmu Miejsce urodzenia reż. Paweł Łoziński, Polska 1992, 47'

    Spotkanie poprowadzi Katarzyna Roj – kuratorka galerii Dizajn BWA Wrocław.

Gość

Martin Pollack (ur. 1944 roku) Tłumacz, eseista i publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel", obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znane są jego Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (Olsztyn 2000, Wołowiec 2007), Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna (Wołowiec 2005, 2008), Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (Wołowiec 2006), za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007, Pogromca wilków. Trzy duety literackie napisane razem z Christoph'em Ransmayr'em oraz zbiór reportaży Dlaczego rozstrzelali Stanisławów (Wołowiec 2009) i Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji (Wołowiec 2011). W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 roku odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, a w 2012 tytuł Ambasadora Nowej Europy. Jest także laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski.

Książka

Skażone krajobrazy Martina Pollacka

Skażone krajobrazy to esej o miejscach masowych mordów, dokonywanych w ukryciu, w ścisłej tajemnicy. Mordów, po których zacierano ślady: uciążliwi świadkowie byli likwidowani, doły, do których wrzucano zmarłych, ukrywano pod zasiewami łubinu lub krzakami zdziczałych porzeczek. Martin Pollack pyta, jak mieszka się ludziom na wielkim cmentarzysku Europy. Czy wiedzą, co kryje w sobie ziemia, którą uprawiają? Czy założyli tu warzywniak? Posadzili ziemniaki? Postawili stodołę? Czy też z trwogą wielkim łukiem obchodzą miejscowość, w której jest wielki zbiorowy grób, jak mówią starzy ludzie na wsi? A może nie przejmują się minionym? Martin Pollack z wrażliwością na krwawą przeszłość postuluje stworzenie mapy " skażonych krajobrazów", która pomogłaby ocalić godność ofiar i uchronić je przed niepamięcią dyktowaną strachem. W przeciwnym razie, ostrzega, sprawcy zwyciężą, a zmieniony krajobraz pozostanie na zawsze milczącym triumfem okrucieństwa i buty jego projektantów. Przekład z języka niemieckiego Karolina Niedenthal. (wydawnictwo Czarne)

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana dokumentacja fotograficzna projektu artystycznego Zostawcie nasze ogrody w spokoju. One z tamtymi historiami nie mają nic wspólnego autorstwa Michała Grzegorzka i Huberta Kielana.

Zostawcie nasze ogrody w spokoju. One z tamtymi historiami nie mają nic wspólnego

Interwencja artystyczna, powstała w wyniku inspiracji książką Martina Pollacka Skażone krajobrazy, zaprezentowana jest w postaci dokumentacji fotograficznej rekonstrukcji oględzin terenowych potencjalnych miejsc masowych grobów. Praca poddaje w wątpliwość romantyczny mit wsi polskiej - bezpiecznej i sielskiej krainy, obsadzając ją w roli scenografii miejsc ludobójstwa. Autorzy wykorzystują scenerie z wiosennych spacerów i pikników, krajobrazy, które przywołujemy we wspomnieniach z dzieciństwa, nakładajac na nie bohaterów i rekwizyty imitujące działania ekshumacyjne. Jak zachować pamięć o tamtych wydarzeniach oraz jak z tą pamięcią żyć.

Michał Grzegorzek (1988)

Hubert Kielan (1986)

Wspólnie z Heleną Mieszkowską tworzą nieformalną grupę artystyczną Królestwo, w której analizują współczesne zjawiska socjologiczne. Wykorzystują aktywizm jako formę działań artystycznych, skupiając się przede wszystkim na bezpośredniej interakcji z odbiorcami. Wiosną 2014 roku stoworzyli pracę EKOrebelia, będącą artystyczną prowokacją, imitującą istnienie ekologicznej partyzantki nielegalnie sadzącej drzewa we Wrocławiu, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem medialnym, a także pozytywnym odbiorem społecznym ( pokazywana na Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH 2014, Festiwal Opener 2014). Źródłem ich inspiracji są popkulturowe formy problematyzowania zjawisk współczesnego świata - człowiek sytuowany w kontekście rozwijającej się technologii, odrzutów z pola filmu i sztuki, tematy przemocy i wypieranych scenariuszy, czego przykładem może być trashowa gra Watch me pokazywana na wystawie Midnight Show II dla 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Film

Miejsce urodzenia
reż. Paweł Łoziński, Polska 1992, 47'

ocalał z zagłady wraz z matką. Wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Minęło 50 lat, lecz przeszłość nie dawała mu spokoju. Przyjechał więc do Radoszyny - wsi, w której się urodził, i w pobliżu której ukrywał się z rodziną w czasie wojny - by poznać losy ojca i młodszego o pięć lat brata. Braciszka, wówczas niespełna dwuletniego, rodzice powierzyli opiece jednego z gospodarzy. Ojciec zaś pewnego dnia poszedł po mleko i nigdy już nie wrócił do wykopanej w lesie ziemianki. W wędrówce śladami dzieciństwa towarzyszy mu kamera. Henryk Grynberg cierpliwie chodzi od domu do domu i pyta. Jedni witają go z radością. Opowiadają mu o urodzie matki i młodości ojca, o ich ślubie, narodzinach dzieci i o tym, jak w czasie wojny pomagali Żydom przetrwać. A także o swym strachu - przed Niemcami i donosicielstwem sąsiadów. Inni niechętnie wracają pamięcią do tamtych lat, czując, że w końcu będą musieli wykrztusić tragiczną prawdę o malcu oddanym Niemcom na śmierć i o mężczyźnie zamordowanym przez Polaków. Przybysz zza oceanu jednak nie rezygnuje. Konfrontując własne wspomnienia z tym, co słyszy, uparcie naciska rozmówców, aż wreszcie poznaje tę prawdę, a nawet nazwisko braci - zabójców ojca. Odnajduje też miejsce jego spoczynku i wydobywa z ziemi szczątki, przy których, jak znak rozpoznawczy, leży butelka na mleko. Film otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych podczas XXII Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie w 1992 roku, I nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego na Bałtyckim Festiwalu Filmowym i Telewizyjnym w Bornholmie w 1993 roku i w tymże roku Grand Prix, Nagrodę Europejskiej Fundacji Kultury na IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Vue Sur Les Docs" w Marsylii. (TVP)

 

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House

Partnerzy: Wrocław ESK2016, Wydawnictwo Czarne, Austriackie Forum Kultury, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wrocław, Tajne Komplety Nowe Horyzonty, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

Kolejne spotkanie:

  • 28 kwietnia - promocja książki Hooman Majd Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju. Amerykańska rodzina w Iranie (Wydawnictwo Karakter).

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.