Wydarzenia
 

Dziewczyny z bandy reż. Céline SciammaDziewczyny z bandy reż. Céline Sciamma
Dni Filmowe LUX

Zapraszamy na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2014. Polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć trzy filmy, będące finalistami tegorocznej edycji.

bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina od 12.11

18 listopada, wtorek, godz. 19.15

Ida
reż. Paweł Pawlikowski / Polska, Dania, Wielka Brytania 2013 / 80’

Bohaterką jest Anna, sierota wychowywana w klasztorze. Zanim dziewczyna przyjmie śluby i zostanie zakonnicą, spotyka Wandę, która mówi Annie, że jest ona Żydówką. Obie kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Na tle historyczno-społecznym reżyser opowiada o osobistym dramacie bohaterki.

Po projekcji gościem wrocławskiego dziennikarza filmowego Jana Pelczara będzie pisarka Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk to autorka głośnej premiery tegorocznej jesieni, monumentalnej, pisanej przez sześć lat powieści Księgi Jakubowe. Opowieść o Jakubie Franku (bohaterze filmu Daas Adriana Panka) trafiła na trzecie miejsce najlepiej sprzedających się książek podczas niedawnych Targów Książki w Krakowie. Olga Tokarczuk we wrześniu zasiadała w jury Festiwalu Filmowego w Gdyni. Kinomanką jest od lat, często widujemy ją na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, została też scenarzystką - na potrzeby kina dokonała adaptacji własnej powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, film wyreżyseruje Agnieszka Holland. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu "Polityki" (1997). Była czterokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść Bieguni. Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi.

19 listopada, środa, godz. 19.15

Klasowy wróg
reż. Rok Biček / Słowenia 2014 / 112’

Do jednej z klas w znajdującym się w małym słoweńskim miasteczku liceum przydzielony zostaje nowy nauczyciel niemieckiego. Jego surowy sposób nauczania przyczynia się do narastającego konfliktu z uczniami. W końcu dochodzi do tragedii - jedna z uczennic popełnia samobójstwo. Klasa próbuje zrzucić winę na nauczyciela i szykuje zemstę.

Po projekcji gościem wrocławskiego dziennikarza filmowego Jana Pelczara będzie nauczyciel Andrzej Horyza.

Andrzej Horyza
- nauczyciel w Autorskich Liceach Artystycznych i Akademickich www.ala.art.pl; tutor wychowawczy i akademicki www.tutoring.pl; szkoleniowiec i coach; pasjonat rozwoju człowieka i alternatywnych modeli edukacyjnych; jeden ze współtwórców Slot Art Festiwalu www.slot.art.pl

20 listopada, czwartek, godz. 19.15

Dziewczyny z bandy
reż. Céline Sciamma / Francja 2014 / 112’

Życie 16-letniej Marieme nie układa się najlepiej. Każdy dzień przynosi kolejne kłótnie z rodzeństwem i problemy w szkole. Dziewczyna nie może liczyć nawet na pomoc zapracowanej matki. Jej sytuacja ulega zmianie, kiedy poznaje Lady, charyzmatyczną szefową gangu dziewczyn z przedmieść Paryża. Marieme postanawia rzucić szkołę i do nich dołączyć, wierząc, że właśnie odkryła drogę do wolności.

Po projekcji gośćmi wrocławskiego dziennikarza filmowego Jana Pelczara będą filmoznawca Arkadiusz Lewicki oraz krytyk filmowy Piotr Czerkawski

Arkadiusz Lewicki - dr hab., absolwent wrocławskiej polonistyki, filmoznawca, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek: Sztuczne światy. Postmodernizm w filmie fabularnym (2007), Od House'a do Shreka (2011), Seks i Dziesiąta Muza (2011); teoretyk kina zainteresowany m.in. sposobami jego funkcjonowania w kulturze współczesnej, niestrudzony badacz kultury popularnej i masowej.

Piotr Czerkawski - dziennikarz kulturalny. Publikuje w "Kinie", "Filmie", "Dzienniku", "Odrze", a także w portalach internetowych- "Filmweb.pl" i "Dwutygodnik.com". Jednakową sympatią darzy Erica Rohmera i Johna Watersa.

Baranek Shaun Film. Farmageddon 
Will Becher, Richard Phelan, Francja, USA, Wielka Brytania 2019
Basia 3 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019
Boże Ciało 
Jan Komasa, Polska 2019
Deerskin 
Quentin Dupieux, Francja 2019
Dwóch papieży 
Fernando Meirelles, Wielka Brytania, Włochy, Argentyna, USA 2019
Gorący temat 
Jay Roach, Kanada, USA 2019
Joker 
Todd Phillips, USA 2019
Judy 
Rupert Goold, Wielka Brytania 2019
Kłamstewko 
Lulu Wang, USA 2019
Kraina lodu 2 
Jennifer Lee, Chris Buck, USA 2019
Kraina miodu 
Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, Macedonia 2019
Marona - psia opowieść (lektor) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Marona - psia opowieść (napisy) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Mayday 
Sam Akina, Polska 2019
Na noże 
Rian Johnson, USA 2019
Oficer i szpieg 
Roman Polański, Francja, Włochy 2019
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Psy 3. W imię zasad 
Władysław Pasikowski, Polska 2020
Sokół z masłem orzechowym 
Tyler Nilson, Michael Schwartz, USA 2019
Tajni i fajni 
Nick Bruno, USA 2019
Tam gdzieś musi być niebo 
Elia Suleiman, Francja, Katar, Niemcy, Kanada, Turcja, Palestyna 2019
The Lighthouse 
Robert Eggers, USA, Kanada 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.