Wydarzenia
 

Dziewczyny z bandy reż. Céline SciammaDziewczyny z bandy reż. Céline Sciamma
Dni Filmowe LUX

Zapraszamy na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2014. Polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć trzy filmy, będące finalistami tegorocznej edycji.

bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina od 12.11

18 listopada, wtorek, godz. 19.15

Ida
reż. Paweł Pawlikowski / Polska, Dania, Wielka Brytania 2013 / 80’

Bohaterką jest Anna, sierota wychowywana w klasztorze. Zanim dziewczyna przyjmie śluby i zostanie zakonnicą, spotyka Wandę, która mówi Annie, że jest ona Żydówką. Obie kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Na tle historyczno-społecznym reżyser opowiada o osobistym dramacie bohaterki.

Po projekcji gościem wrocławskiego dziennikarza filmowego Jana Pelczara będzie pisarka Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk to autorka głośnej premiery tegorocznej jesieni, monumentalnej, pisanej przez sześć lat powieści Księgi Jakubowe. Opowieść o Jakubie Franku (bohaterze filmu Daas Adriana Panka) trafiła na trzecie miejsce najlepiej sprzedających się książek podczas niedawnych Targów Książki w Krakowie. Olga Tokarczuk we wrześniu zasiadała w jury Festiwalu Filmowego w Gdyni. Kinomanką jest od lat, często widujemy ją na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, została też scenarzystką - na potrzeby kina dokonała adaptacji własnej powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, film wyreżyseruje Agnieszka Holland. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu "Polityki" (1997). Była czterokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść Bieguni. Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi.

19 listopada, środa, godz. 19.15

Klasowy wróg
reż. Rok Biček / Słowenia 2014 / 112’

Do jednej z klas w znajdującym się w małym słoweńskim miasteczku liceum przydzielony zostaje nowy nauczyciel niemieckiego. Jego surowy sposób nauczania przyczynia się do narastającego konfliktu z uczniami. W końcu dochodzi do tragedii - jedna z uczennic popełnia samobójstwo. Klasa próbuje zrzucić winę na nauczyciela i szykuje zemstę.

Po projekcji gościem wrocławskiego dziennikarza filmowego Jana Pelczara będzie nauczyciel Andrzej Horyza.

Andrzej Horyza
- nauczyciel w Autorskich Liceach Artystycznych i Akademickich www.ala.art.pl; tutor wychowawczy i akademicki www.tutoring.pl; szkoleniowiec i coach; pasjonat rozwoju człowieka i alternatywnych modeli edukacyjnych; jeden ze współtwórców Slot Art Festiwalu www.slot.art.pl

20 listopada, czwartek, godz. 19.15

Dziewczyny z bandy
reż. Céline Sciamma / Francja 2014 / 112’

Życie 16-letniej Marieme nie układa się najlepiej. Każdy dzień przynosi kolejne kłótnie z rodzeństwem i problemy w szkole. Dziewczyna nie może liczyć nawet na pomoc zapracowanej matki. Jej sytuacja ulega zmianie, kiedy poznaje Lady, charyzmatyczną szefową gangu dziewczyn z przedmieść Paryża. Marieme postanawia rzucić szkołę i do nich dołączyć, wierząc, że właśnie odkryła drogę do wolności.

Po projekcji gośćmi wrocławskiego dziennikarza filmowego Jana Pelczara będą filmoznawca Arkadiusz Lewicki oraz krytyk filmowy Piotr Czerkawski

Arkadiusz Lewicki - dr hab., absolwent wrocławskiej polonistyki, filmoznawca, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek: Sztuczne światy. Postmodernizm w filmie fabularnym (2007), Od House'a do Shreka (2011), Seks i Dziesiąta Muza (2011); teoretyk kina zainteresowany m.in. sposobami jego funkcjonowania w kulturze współczesnej, niestrudzony badacz kultury popularnej i masowej.

Piotr Czerkawski - dziennikarz kulturalny. Publikuje w "Kinie", "Filmie", "Dzienniku", "Odrze", a także w portalach internetowych- "Filmweb.pl" i "Dwutygodnik.com". Jednakową sympatią darzy Erica Rohmera i Johna Watersa.

Dom, który zbudował Jack 
Lars von Trier, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2018
Faworyta 
Yorgos Lanthimos, Irlandia, USA, Wielka Brytania 2018
Girl 
Lukas Dhont, Belgia, Holandia 2018
Granica 
Ali Abbasi, Szwecja, Dania 2018
Green Book 
Peter Farelly, USA 2018
High Life 
Claire Denis, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska 2018
Kafarnaum 
Nadine Labaki, Liban, USA 2018
Kapitan 
Robert Schwentke, Niemcy, Polska, Portugalia, Francja 2017
Kultowe NoHo: Rocky 
Wydarzenia specjalne
John G. Avildsen, USA 1976
Kurier 
Władysław Pasikowski, Polska 2019
Monument 
Jagoda Szelc, Polska 2018
National Theatre: Makbet 
National Theatre Live in HD 2018/2019
Przemytnik 
Clint Eastwood, USA 2018
Robaczki z zaginionej dżungli 
Hélene Giraud, Thomas Szabo, Francja 2018
Szczęsliwy Lazzaro 
Alice Rohrwacher, Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy 2018
Wspomnienie lata 
Adam Guziński, Polska 2016
Wszyscy wiedzą 
Asghar Farhadi, Hiszpania, Francja, Włochy 2018
Złodziejaszki 
Hirokazu Koreeda, Japonia 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.