Wydarzenia
 

Svein i szczur reż. V. RingenSvein i szczur reż. V. Ringen
"Mój Przyjaciel Film" - pokazy i warsztaty dla dzieci

dla dzieci w wieku 8-10 lat 

28 września – 26 października 2014

organizator: Fundacja Generator przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

“Mój Przyjaciel Film” to najnowszy projekt Fundacji Generator, który odbędzie się w dniach 28 września – 26 października w trzech miastach Polski. Obejmuje pięć cotygodniowych spotkań (niedziela, godz. 11.00), na które składają się pokaz specjalnie dobranego filmu fabularnego oraz warsztat psychoedukacyjny. W jego trakcie dzieci rozwijają swoje kompetencje społeczno-emocjonalne: świadomość siebie i innych, kontrolę własnego nastroju, umiejętności samodzielnego motywowania się, empatię, czy zarządzanie relacjami(5 najważniejszych obszarów inteligencji emocjonalnej zidentyfikowanych przez Davida Golemana). Inspiracji zaś dostarczą im bohaterowie filmowi i ich ekranowe przygody.

W programie filmowym znajdują się tytuły, które dostarczą najmłodszym niezwykłych wrażeń, a pedagogom, psychologom i trenerom materiału do przeprowadzenia owocnych zajęć.

Wśród nich:

Latająca klasa (reż. T. Wigand)

Jonathan trafia do szkoły muzycznej z internatem, która okazuje się być domem niezłej bandy gagatków. W dzień karni chórzyści, nocą włóczykije, chłopcy ze szkoły przy Kościele w. Tomasza niestrudzenie szukają przygód, przyjaźni i wrażeń. Wkrótce będą mogli poeksperymentować także na scenie. Muszą jeszcze tylko przekonać swojego nauczyciela, że warto wybaczać stare winy, a wystawienie jego sztuki sprzed lat będzie do tego doskonałą okazją.

Svein i szczur (reż. V. Ringen)

Zabawna opowieść o nietypowej przyjaźni wbrew przeciwnościom. Czy można zaprzyjaźnić się ze szczurem? Jasne! Svein nie wyobraża sobie życia bez swojego najlepszego przyjaciela, szczura o imieniu Halvorsen. Chciałby, żeby inni też go zaakceptowali, dlatego bierze udział w konkursie na najfajniejsze zwierzę. Niestety Svein i Halvorsen inaczej wyobrażają sobie zabieganie o względy publiczności.

Tygrysy i tatuaże (reż. K. von Bengtson)

Maja mieszka ze swoim wujkiem Sonnym w jego salonie tatuaży. Pewnego dnia jeden z klientów zjawia się w salonie w bardzo nieodpowiednim momencie, dlatego gdy tylko zaśnie, Sonny wróci do przerwanego meczu. Maja zaś postanowi dokończyć za wujka tatuaż. Tak zacznie się wielka przygoda Mai i Sonny'ego, dzięki której znajdą nie tylko marudnego elfa, cyrkowego tygrysa, ale przede wszystkim prawdziwą rodzinę.

Super brat, (reż. B. Larsen)

to film o rozwijającej się relacji pomiędzy Antonem, a jego autystycznym bratem. Anton, tak jak każdy chłopiec w jego wieku, pragnie mieć starszego brata, który mu będzie imponował, a kiedy zajdzie taka potrzeba stanie w jego obronie. Jest jednak dokładnie na odwrót – autystyczny Buller jest zagubiony i potrzebuje czujnej opieki. Aż do dnia, gdy w ręce chłopców trafia kosmiczny wynalazek. Dzięki niemu każdy może nabrać  wyjątkowych mocy. Czy pomogą one chłopcom się zaprzyjaźnić? Czy zrozumieją, na czym polega bycie “super”?

Pozdrowienia od Mike'a (reż. M. Peters)

Film o Mike'u, który po długiej chorobie bardzo chciałby już wrócić do domu. Niestety, zamiast mamy w drzwiach szpitala staje pani z opieki społecznej. Powrót Mike'a do domu okaże się prawdziwym wyzwaniem, ale gdy ma się dobrych przyjaciół i nadzieję, nic nie jest zbyt trudne.

Program:

5 kolejnych niedziel, od 28 września do 26 października, godz. 11.00

28.09 Svein i szczur

5.10 Super brat

12.10 Latająca klasa

19.10 Pozdrowienia od Mike'a

26.10 Tygrysy i tatuaże


Wrocław, Kino Nowe Horyzonty
ulapelc@gmail.com,  tel. 535 002 054

  • cena biletu na seans – 10 zł
  • cena biletu i warsztatu dla jednego dziecka – 29 zł
  • cena karnetu na 5 projekcji w ramach „Kina dla młodych“ dla jednej osoby – 40 zł
  • cena karnetu do kina na 5 projekcji i warsztat na 5 spotkań w ramach „Mój Przyjaciel Film“– 120 zł
  • pokazy – bez zapisów
  • warsztaty – zapisy pod adresem mailowym: ulapelc@gmail.com oraz tel. 535 002 054 (liczba miejsc ograniczona - 15)

Projekt realizowany przez Fundację Generator przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Szczegółowy opis projektu

Projekt “Mój przyjaciel film”, podobnie jak inne przedsięwzięcia realizowane pod wspólnym hasłem "Kinoterapia", opiera się na pomyśle wykorzystania filmu w edukacji i wychowaniu oraz na założeniu, że film jako niesformalizowane narzędzie idealnie sprawdza się w pracy z tak delikatną materią, jaką są emocje i problemy widzów. Dodatkowym atutem filmu w kontekście pracy z dziećmi jest jego atrakcyjny charakter; oglądanie filmu i późniejsze warsztaty mają formę zabawy, co uwzględnia możliwości percepcyjne kilkuletnich osób.

Kontekst

Wiele z problemów obserwowanych w naszych szkołach wynika ze złego funkcjonowania dzieci w zakresie ich umiejętności społecznych i emocjonalnych. Umiejętności te często pozostają sferą źle lub słabo rozwiniętą, co niesie dzieciom długotrwałe konsekwencje w postaci utrudnionych relacji z innymi, gorszego samopoczucia. Uważne zajmowanie się potrzebami społecznymi i emocjonalnymi małych dzieci gwarantuje im lepszy start życiowy, jak też pomaga im w trudach przejścia w wiek nastoletni. Polski system edukacji nie obejmuje społeczno-emocjonalnego treningu, delegując to zadanie całkowicie na rodziców, którym często brakuje czasu, kompetencji czy wiedzy by się tym zajmować.

“Mój przyjaciel film” to projekt pomyślany jako próba wyrównania tego deficytu wśród odbiorców projektu. Obejmuje projekcje i warsztaty, które dotykać będą pięciu najważniejszych kompetencji społeczno - emocjonalnych. Do każdego z tych obszarów dobieramy mądry, ale też i ciekawy film, który oglądamy z psychologiem jako przewodnikiem. On/ona udziela wstępnych instrukcji, sprawdza na bieżąco odbiór filmu przez dzieci, pozostaje czujnym na ich reakcje. Późniejsze warsztaty eksplorują potencjał danego filmu, wykorzystując różnorodne techniki pracy z dziećmi – ćwiczenia ruchowe, działania plastyczne, muzyczne, teatralne - do poruszenia wybranego tematu. Ich celem jest wspieranie dzieci w rozwijaniu empatii, kreatywności, pewności siebie i rozumienia świata.

O organizatorze

Fundacja Generator istnieje od 2008 roku, a jej misję stanowi badanie wpływu kina na kulturę i nasz sposób postrzegania świata, rozwijanie narzędzi i wiedzy koniecznych do wykorzystania filmu w profilaktyce i interwencji psychologicznej oraz edukacji, wspieranie wartościowego kina poprzez promowanie nowatorskich sposobów interpretacji sztuki filmowej.

Do tej pory zrealizowała szereg wydarzeń popularyzatorskich i psychoedukacyjnych, w tym cykl filmowy – „Mózg Podejrzany” w Centrum Nauki Kopernik, cykl filmowy – „Na szczęście film” w Kinie Praha, cykl szkoleniowy dla nauczycieli „Komunikacja z Happy Endem” w KinoLab, CSW, cykl warsztatów dla dzieci „Mój przyjaciel film”. Jest członkiem Koalicji na Rzecz Edukacji Filmowej, partnerem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Prowadzi dwie strony internetowe – www.kinoterapia.pl oraz www.projekcje.edu.pl

 

Prowadzenie

Katarzyna Cieśla - z wykształcenia psycholożka, arteterapeutka. Na co dzień pracuje jako trenerka i edukatorka dzieci i młodzieży w ramach współpracy z wieloma wrocławskimi szkołami, bibliotekami czy organizacjami pozarządowymi. Prowadzi też warsztaty inkluzyjne z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. W swojej pracy łączy wiedzę psychologiczną z metodami edukacji nieformalnej. Uczestniczyła w szkoleniach i kursach z zakresu międzykulturowości, odbywała EVS w Gruzji, była Ambasadorką Polskości w programie "Czas na Polskę" w Brazylii, stypendystka Fundacji Sędzimira podczas VI edycji akademii letniej: Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju.

Deerskin 
Quentin Dupieux, Francja 2019
Gorący temat 
Jay Roach, Kanada, USA 2019
Joker 
Todd Phillips, USA 2019
Na noże 
Rian Johnson, USA 2019
The Lighthouse 
Robert Eggers, USA, Kanada 2019
Adapter. Kino bez barier: Ukryta gra 
Adapter. Kino bez barier
Łukasz Kośmicki, Polska 2019
Basia 3 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019
Boże Ciało 
Jan Komasa, Polska 2019
Dwóch papieży 
Fernando Meirelles, Wielka Brytania, Włochy, Argentyna, USA 2019
Jojo Rabbit 
Taika Waititi, USA, Niemcy 2019
Judy 
Rupert Goold, Wielka Brytania 2019
Kraina lodu 2 
Jennifer Lee, Chris Buck, USA 2019
Kraina miodu 
Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, Macedonia 2019
Marona - psia opowieść (lektor) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Marona - psia opowieść (napisy) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Mayday 
Sam Akina, Polska 2019
Oficer i szpieg 
Roman Polański, Francja, Włochy 2019
Pannonia Entertainment: Bosch - Ogród snów 
Pannonia Entertainment
José Luis López-Linares
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Psy 3. W imię zasad 
Władysław Pasikowski, Polska 2020
Sokół z masłem orzechowym 
Tyler Nilson, Michael Schwartz, USA 2019
Tajni i fajni 
Nick Bruno, USA 2019
Tam gdzieś musi być niebo 
Elia Suleiman, Francja, Katar, Niemcy, Kanada, Turcja, Palestyna 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.