Wydarzenia
 

Zurbanizowani reż. Gary HustwitZurbanizowani reż. Gary Hustwit
MIASTOmovie: wro - film, debata, sztuka

27 - 30 marca 2014

Cena biletu:

Bilet normalny - 15 zł

Bilet ulgowy - 11 zł

Bilet wielokrotny - 44 zł

  • Bilety wielokrotne dostępny są w sprzedaży wyłącznie w kasach Kina. Liczba biletów wielokrotnych jest ograniczona.
  • Bilet wielokrotny jest  imienny, przy zakupie należy podać imię i nazwisko właściciela biletu.  Biletu wielokrotnego nie można odstąpić innej osobie.
  • Bilet wielokrotny uprawnia do wejścia na wszystkie seanse przeglądu. Cena biletu pojedynczego w pakiecie wynosi 11 zł.
  • Kupując bilet wielokrotny można kupić tylko jeden bilet na określony seans, nie można kupić więcej niż jeden bilet na dany seans w ramach pakietu.
  • Bilet wielokrotny ważny jest wyłącznie z pojedynczymi biletami na seanse. Bilet wielokrotny i bilety na seanse należy zachować do kontroli.
  • Nie będą wydawane duplikaty Biletów wielokrotnych i Biletów.

Nie ma możliwości rezerwacji biletów na seanse filmowe w kinie. Nie ma też możliwości zwrotu zakupionych biletów.

Od 27 do 30 marca Wrocławska Fundacja Filmowa zaprasza do kina Nowe Horyzonty na MIASTOmovie: wro – wydarzenie, które przez film, debatę i działania artystyczne pyta o kondycję polskich miast i szuka sposobów wpływania na ich rozwój.

MIASTOmovie: wro to przegląd filmów dokumentalnych, opisujących problemy współczesnych metropolii, który stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat przestrzeni wokół nas. Integralną częścią projektu są działania artystyczne, stanowiące realne ingerencje w przestrzeń publiczną miasta. Każdy z czterech dni MIASTOmovie: wro skoncentrowany będzie na innym miejskim problemie, aktualnym i ważnym z perspektywy Wrocławia.

 

#ESTETYKA

27 marca

18.00 This space available
reż. Gwenaëlle Gobé, USA 2011, 90'

19.30 Debata: Estetyka przestrzeni publicznej

kup bilet

Filmem otwarcia MIASTOmovie: wro jest obraz Gwenaëlle Gobé This Space Available. Debiutancki film Gobé stawia pytanie, czy we współczesnych miastach, opakowanych wielkoformatowymi reklamami, możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej. Dokument, oparty na wywiadach przeprowadzonych w 11 krajach na 5 kontynentach, naświetla inicjatywy lokalnych polityków, aktywistów i artystów sprzeciwiających się wizualnemu śmietnikowi.

Film stanie się punktem wyjścia do debaty na temat estetyki przestrzeni publicznej, a kontekst nada planowane wprowadzenie uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto.

W debacie prowadzonej przez działacza społecznego Rolanda Zarzyckiego udział potwierdziły: Kamila Kamińska (dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności LOCUS), Aleksandra Stępień (prezeska Stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim) oraz Beata Urbanowicz (plastyczka miejska).

 

#HANDEL

28 marca

18.00 Malls R Us
reż. Helene Klodawsky, USA 2009, 76’

19.20 Debata: Handel w mieście

kup bilet

Kolejny dzień się będzie poświęcony zagadnieniu handlu w mieście. W prezentowanym na MIASTOmovie: wro Malls R Us dokumentalistka Helene Klodawsky śledzi drogę, jaką przebyły amerykańskie centra handlowe od lat 50. do dziś. Do udziału w filmie zaprasza tak właścicieli sklepów, jak i elitę współczesnych architektów, nierzadko zaangażowanych w ich powstawanie – m.in. słynnego projektanta Jona Jerde, twórcę warszawskich Złotych Tarasów.

Podczas debaty spróbujemy odpowiedzieć na pytanie postawione przez Klodawsky - czy następstwem rozbudowy galerii handlowych jest zmniejszenie czy powstanie nowego typu przestrzeni publicznej?

W spotkaniu udział potwierdzili: Michał Dębek (urbanista i psycholog związany z PWr i WSB), Przemysław Filar (prezes TUMW) i Zbigniew Maćków (architekt, kurator ESK ds. architektury), a poprowadzi je dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej Michał Syska.

 

#RZEKA

29 marca

18.00 Lost Rivers
reż. Caroline Bâcle, Kanada 2012, 72’

19.15 Debata: Rola rzeki w mieście

kup bilet

Weekend rozpocznie kanadyjski dokument Lost Rivers w reżyserii Caroline Bâcle, który podczas MIASTOmovie: wro będzie miał swoją polską premierę. Lost Rivers zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek, które w wyniku zanieczyszczeń na setki lat zniknęły pod powierzchnią ziemi. Dawniej przez prawie każde miasto przemysłowe przepływała rzeka. Wokół nich budowane były domy, drogi i fabryki. Dziś w wielu miejscach na świecie trwa walka o przywrócenie naturalnych elementów w sercach wielkich miast.

Podczas panelu dyskusyjnego zastanowimy się nad tym, jaką funkcję pełni lub może pełnić rzeka we współczesnym mieście , a wszystko na przykładzie Odry we Wrocławiu.

Uczestnikami trzeciej debaty będą: Rafał Eysymontt (historyk sztuki, UWr), Radosław Gawlik (prezes EKO-UNII), Joanna Przybyszewska (pełnomocniczka Zarządu Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. rzeki Odry) oraz Kamil Zaremba (mieszkaniec i konstruktor Domu Na Wodzie, Fundacja OnWater.pl). Dyskusja będzie moderowana przez Monikę Onyszkiewicz, wiceprezeskę Fundacji EkoRozwoju.

 

#REWITALIZACJA

30 marca

16.00 Zurbanizowani
reż. Gary Hustwit, Wielka Brytania / USA 2011, 85’

17.30 Debata: Poza rewitalizacją

kup bilet

Pierwszą odsłonę wydarzenia zamknie film Zurbanizowani Gary’ego Hustwita. Reżyser bierze na warsztat projektowanie miast, wskazując, że jest to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Zgodnie z prognozami w roku 2030 ludność miejska stanowić będzie 60%populacji. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.

Zurbanizowani staną się pretekstem do rozmowy na temat niejednoznacznego i problematycznego tematu rewitalizacji. Spotkanie poprowadzi redaktorka naczelna magazynu „Miasta” Marta Żakowska, a udział w nim potwierdzili: Katarzyna Kajdanek (socjolożka, autorka książki „Suburbanizacja po polsku”), Wojciech Kębłowski (absolwent międzynarodowych studiów miejskich „4cities”), Lech Mergler (Stowarzyszenia My-Poznaniacy i Prawo do Miasta) i Sebastian Wolszczak (kierownik projektu rewitalizacji w UM Wrocław).

Organizatorem MIASTOmovie: wro jest Wrocławska Fundacja Filmowa we współpracy z kinem Nowe Horyzonty. Impreza odbywa się pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej informacji na: www.miastomovie.pl

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.