repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
"Wysoka dziewczyna", reż. Kantemir Bałagow

Wysoka dziewczyna

8 października, wtorek, godz. 20.00

Wysoka dziewczyna
reż. Kantemir Bałagow / Rosja 2019 / 130’

Kino Nowe Horyzonty i Wydawnictwo Czarne zapraszają na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu "Wysoka dziewczyna" z gościnnym udziałem Agnieszki Wolny-Hamkało. Projekcja połączona z dyskusją będzie okazją do spojrzenia na nagrodzony w Cannes film Kantemira Bałagowa pod kątem odniesienia do słynnego reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz - "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Wspólnie porozmawiamy o historycznej narracji, w której postacie kobiet wciąż są pomijane.

O filmie:
"Wysoka dziewczyna" fantastycznie rekonstruuje realia i pełną napięcia atmosferę czasów tuż po II wojnie światowej, gdzie euforia miesza się z żałobą, a na wciąż świeżych ruinach powoli kiełkuje nadzieja. W najnowszym filmie Kantemira Bałagowa, autora znakomitej "Bliskości", poznajemy historię dwóch przyjaciółek, Maszy i Ilji, które próbują odnaleźć swoje miejsce w powojennym Leningradzie. Przygotowując scenariusz, Bałagow inspirował się reportażem Swietłany Aleksijewicz - "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Reżyser nie skupia się na heroicznych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.

Gościem specjalnym będzie znana wrocławska pisarka, poetka, krytyczka literacka i publicystka - Agnieszka Wolny-Hamkało. Autorka powieści (m.in. "Zaćmienie", "41 utonięć", "Moja córka komunistka") oraz wielu tomów poezji (m.in. "Lonty", "Ani mi się śni" czy "Borderline"), kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!