repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Dope reż. Rick Famuyiwa

6. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-25 października 2015. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 88 filmów: 52 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, jeden z nich ma światową, a cztery - europejską premierę.

AFF przedstawia wszystkie oblicza amerykańskiego kina: zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i twórców niezależnych, dokumenty, fabuły i filmy eksperymentalne, podzielone na 11 sekcji. Festiwal pokazuje amerykańską klasykę oraz filmy młodych, nieznanych jeszcze reżyserów zza oceanu opowiadających o Ameryce dalekiej od potocznych schematów. Kulturotwórczy potencjał wrocławskiego festiwalu docenił m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej nominując go w tym roku do swoich nagród w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe oraz amerykański magazyn MovieMaker, który umieścił AFF na liście "25 Coolest Film Festivals 2015".

Festiwal otworzy w dniu 20 października (wtorek) polska premiera filmu Carol Todda Haynesa,o romansie zamożnej mieszkanki Nowego Jorku (Cate Blanchett) i młodej pracownicy domu handlowego (Rooney Mara -nagroda aktorska w Cannes). Jest to opowiedziane w konwencji melodramatu studium relacji płciowych i klasowych w Ameryce lat 50. W dniu 25 października (niedziela), na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film Steve Jobs - portret wizjonera epoki cyfrowej w reżyserii Danny'ego Boyle'a (Trainspotting, Slumdog. Milioner z ulicy). W tytułowej roli będzie można zobaczyć Michaela Fassbendera, a na ekranie towarzyszą mu m.in. Kate Winslet i Jeff Daniels.

Sercem festiwalu są dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, prezentująca panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs z najgłośniejszymi amerykańskimi dokumentami sezonu (13 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o Nagrody Publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach, w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon.

Jak co roku AFF przyzna swoją nagrodę Indie Star Award dedykowaną wybitnym twórcom niezależnego kina amerykańskiego, która w tym roku wyjątkowo trafi do dwóch reżyserów: nowojorskiego mistrza Hala Hartleya nazywanego "Godardem z Long Island"i związanego z Austin wybitnego filmowca średniego pokolenia Davida Gordona Greena. Obaj twórcy będą gośćmi festiwalu, odbędzie się też krótki przegląd ich filmów. Swoją europejską premierę będzie miał Our Brand is Crisis najnowszy film Davida Gordona Greena, satyra polityczna z Sandrą Bullock jako neurotyczną szefową kampanii prezydenckiej w Boliwii. Pokazany zostanie również najnowszy film Hartleya Ned Rifle,domykający trylogię o ekscentrycznej rodzinie Grimów.

W ramach 6. AFF odbędą się także retrospektywy: kina niezależnych czarnoskórych reżyserek oraz reżyserskiego dorobku giganta kina amerykańskiego - Clinta Eastwooda, który obchodzi właśnie 85. urodziny.

W programie również inne głośne produkcje, pokazywane w sekcjach Highlights, Festival Favorites, czy Special Docs, m.in.: nagrodzony na festiwalu w Cannes za scenariusz Opiekun (Chronic) Michela Franco z Timem Rothem w tytułowej roli; bezapelacyjny zwycięzca tegorocznego festiwalu Sundance (Grand Jury Prize i Nagroda Publiczności) Earl i ja, i umierająca dziewczyna (Me and Earl and the Dying Girl)Alfonso Gomez-Rejona o trudnej konfrontacji młodych ludzi ze śmiercią rówieśniczki; laureat Teddy Award na tegorocznym Berlinale - Bachor (Nasty Baby) Sebastiána Silvy o potrójnym rodzicielstwie pary gejów i ich przyjaciółki, przewrotny portret liberalnego pokolenia, które porzuca ideały, gdy tylko poczuje zagrożenie swojej pozycji społecznej; czy dokument laureatki Oscara Amy Berg Ofiary proroka (Prophet's Prey) o wielbionym przez tłumy przywódcy mormońskiej sekty, skazanym na wieloletnie więzienie za pedofilię i udział w gwałcie.

Highlights

Wśród filmów sekcji Highlights - poza wymienionymi wyżej - pojawi się m.in pokazywany na Sundance The End of the Tour Jamesa Ponsoldta o ostatnich dniach życia kultowego pisarza Davida Fostera Wallace'a (jego książka Małe wywiady z paskudnymi ludźmi ukazała się niedawno w Polsce), z docenionymi przez amerykańską krytykę kreacjami Jesse Eisenberga i Jasona Segela.

Festival Favorites

W sekcji prezentującej ulubieńców tegorocznych festiwali,z Sundance na czele, pokazany zostanie m.in. kryminał Nie igraj z ogniem (Digging for Fire) Joego Swanberga, którego twórczość AFF pokazuje od 2011 roku; nowojorska komedia Mistress America Noah Baumbacha (nazywanego "następcą Woody'ego Allena") z Gretą Gerwig jako wyzwoloną trzydziestolatką wprowadzającą w imprezowe życie młodą prowincjuszkę. W programie również poprzedzona entuzjazmem amerykańskiej krytyki i nominowana do Grand Jury Prize na Sundance Szalona noc (The Overnight), w której Patrick Brice opowiada o niewinnej z pozoru kolacji dwóch par, zamieniającą się później w orgię humoru i eksplozję pożądania, czy pokazywany w Wenecji filozoficzny esej filmowy Serce psa (Heart of a Dog) autorstwa ikony muzycznej awangardy Laurie Anderson.

Ale kino+ prezentuje

W tej sekcji znajdą się ciekawe dokonania amerykańskiego kina autorskiego, które trafią na antenę kanału Ale kino+. Wśród nich: film Siedmiu chińskich braci (7 Chinese Brothers) Boba Byingtona, w którym ulubiony aktor Wesa Andersona - Jason Schwartzman, wciela się w dryfującego przez życie obiboka i aroganta, oraz Na kwaśne jabłko (Applesauce) znanego już polskiej publiczności aktora i reżysera Onura Tukela. Warto wspomnieć także niekonwencjonalny film o słynnym eksperymencie Stanleya Milgrama pod tytułem Eksperymentator (Experimenter), wyreżyserowany przez Michaela Almareydę, z Peterem Sarsgaardem w roli słynnego naukowca.

On the Edge

Pośród eksperymentalnych obrazów będzie można zobaczyć m.in. Field Niggas, dzieło fotografa Khalika Allaha portretującego nocny półświatek Harlemu, oraz minimalistyczną Zasłużoną karę (They Had It Coming) o dziwnych wypadkach w pewnym miasteczku w Missouri, autorstwa nestora nurtu niezależnego - Jona Josta.

Special Docs

W pozakonkursowej sekcji pokazany będzie m.in. krytyczny dokument o twórcy Apple Steve Jobs: człowiek-maszyna (Steve Jobs: The Man in the Machine) laureata Oscara i nagród Emmy Alexa Gibneya, czy Trzy i pół minuty, dziesięć kul (3 ½ Minutes, Ten Bullets) Marca Silvera, niezwykle aktualna historia strzelaniny na Florydzie, w której zginął czarnoskóry chłopiec, a także Znalezione, nie kradzione (Finders Keepers), absurdalna historia zagubionej nogi, stworzona w typowo amerykańskim stylu.

Indie Star Award: Hal Hartley i David Gordon Green

Hal Hartley to jeden z najważniejszych reżyserów nurtu anty-Hollywood. Od czasu debiutu w 1989 roku nakręcił kilkanaście filmów eksperymentując z językiem filmowym i bawiąc się gatunkowymi kliszami: od filmu gangsterskiego (Amator/ Amateur 1994), przez biblijne science fiction (Księga życia / Book of Life, 1998), po antykapitalistyczny pamflet (Dziewczyna z planety Poniedziałek / Girl from Monday, 2005). Jego filmy zaludnia galeria oryginałów, a charakteryzują je: komizm kryjący się za śmiertelną powagą, błyskotliwe dialogi i pedantycznie dopracowane kadry. Od czasu jego pełnej retrospektywy na festiwalu Nowe Horyzonty w 2007 roku oraz dystrybucji czterech filmów w polskich kinach, Hartley zgromadził rzeszę wiernych fanów. Powraca do Wrocławia z trylogią o rodzinie Grimów, na którą składają się: Henry Fool (1997), Fay Grim (2006) i premierowy Ned Rifle (2015).

Drugi z laureatów - David Gordon Green, znany polskiej publiczności z pokazywanego w zeszłym roku na AFF filmu Manglehorn, to jeden z ciekawszych reżyserów niezależnych średniego pokolenia, którego specjalnością są kameralne filmy będące wnikliwym studium postaci. Na festiwalu oprócz najnowszego dzieła Greena Kryzys to nasz pomysł (Our Brand is Crisis) zostanie pokazanych 5 filmów wybranych przez samego reżysera - od wczesnych, jak Sztama (George Washington) z 2000 roku o grupie czarnych dzieciaków dorastających w Północnej Karolinie, po te z ostatnich lat, jak nagrodzona w Berlinie w 2013 roku Srebrnym Niedźwiedziem humorystyczna Droga przez Teksas (Prince Avalanche), z Paulem Ruddemi Emile Hirschem.

Retrospektywa: Reżyserski dorobek Clinta Eastwooda

Bohaterem przeglądu będzie obchodzący 85. urodziny Clint Eastwood, aktor, reżyser i producent - chyba najbardziej amerykański z amerykańskich twórców kina. Grając w spaghetti westernach Sergia Leone i serii filmów o Brudnym Harrym, stworzył ikoniczny wizerunek milczącego twardziela, jednak gwiazdą pierwszej wielkości stał się jako reżyser (za kamerą stanął w latach 70.), którego filmy zdobywały najważniejsze nagrody filmowe oraz uznanie krytyków.

Podczas 6. AFF zaprezentowany zostanie jego reżyserski dorobek. Odbędą się pokazy 10 produkcji jego autorstwa: od nagrodzonego Złotym Globem w 1988 roku filmu Bird, przez obsypany Oscarami western Bez przebaczenia (Unforgiven) z 1992 roku, po Jersey Boys z 2014 roku. Oprócz jego najgłośniejszych osiągnięć, jak Rzeka Tajemnic (Mystic River) (2003) z oscarowymi kreacjami aktorskimi Seana Penna i Tima Robbinsa czy melodramat Co się wydarzyło w Madison County (Bridges of Madison County) (1995), będzie można zobaczyć także mniej znane dzieła: dramat psychologiczno-fantastyczny Medium (Hereafter) (2010) czy J. Edgar (2011) - biografię kontrowersyjnego szefa FBI z Leonardo Di Caprio w roli głównej.

Retrospektywa: Kino czarnoskórych reżyserek

Jako druga retrospektywa festiwalu zaprezentowany zostanie przegląd filmów afroamerykańskich reżyserek, działających przede wszystkim w obszarze kina autorskiego: Kathleen Collins, Julie Dash, Dee Rees, Tanyi Hamilton i Avy DuVernay.

Reżyserki te sięgają po tematy związane zarówno z kobiecym doświadczeniem, jak i opresją rasową, nieobcy jest im feministyczny punkt widzenia i zaangażowanie polityczne. W ramach retrospektywy pokazane będą najważniejsze tytuły nurtu, od nakręconego w 1982 roku filmu Grunt spod nóg (Losing Ground) Kathleen Collins, przez zjawiskowe Córki pyłu (Daughters of the Dust) Julie Dash z 1991 roku, które trafiły do kolekcji nowojorskiego MoMA, po zwycięski film festiwalu Sundance z 2013 roku - W szczerym polu (Middle of Nowhere) Avy DuVernay. Zwieńczeniem retrospektywy będzie Selma, jedyny znany w Polsce komercyjny film czarnoskórej reżyserki z ostatnich lat.

Goście, spotkania i panele dyskusyjne

Gośćmi specjalnymi 6. AFF będą laureaci Indie Star Award: David Gordon Green i Hal Hartley.

We Wrocławiu pojawią się także autorzy filmów festiwalowych, z którymi będzie można spotkać się po seansach: Nathan Silver (Stinking Heaven), Patrick Brice (Szalona noc/ The Overnight), Matt Sobel (Zabierz mnie nad rzekę / Take Me to the River), Onur Tukel (Na kwaśne jabłko / Applesauce), Noah Hussin (America Recycled), Josh Mond (James White), Alex Ross Perry (Królowa Ziemi / Queen of Earth), Jenner Furst (Domy / Houses,Witajcie w Leith / Welcome to Leith - producent), Britni West (Zmęczony księżyc / Tired Moonlight, scenografka Stinking Heaven), Berndt Mader (Booger Red), Amy Berg (Ofiara proroka / Prophet's Pray, Janis: Little Girl Blue), Jon Jost (Zasłużona kara /They Had It Coming).

W środę 21 października po seansie filmu Parias (Pariah), rozpoczynającym się o 15.30, odbędzie się panel dyskusyjny: Kobiety w filmie: z marginesów indie do kina głównego nurtu. Spotkanie grupy Film Fatales /Film Fatales: Film Fatales in Wroclaw. Women in Film - from indie to mainstream z udziałem Amy Berg, Darrien Gipson (Indie SAG), Britni West, prowadzone przez Shaz Bennett i Ewę Drygalską. Film Fatales to nieformalne zrzeszenie twórczyń filmowych walczących o równouprawnienie w branży filmowej.

W czwartek 22 października po filmie Córki pyłu (Daughters of the Dust, 112 min.), rozpoczynającym się o godz. 15.15, odbędzie sięspotkanie wokół książki "Kino afroamerykańskie" pod redakcją Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego, zatytułowane Jak pisać krytycznie o filmie i rasie.

W piątek 23 października o godz. 18.00, po seansie filmu Szalona noc (The Overnight) odbędzie się rozmowa prowadzona przez Pawła Felisa Gazeta Co Jest grane zaprasza: Jak niezależne jest amerykańskie kino niezależne? / How independent is American indie? z udziałem Patricka Brice'a, Alexa Rossa Perry'ego, Nathana Silvera i Onura Tukela.

W sobotę 24 października o godz. 15.30 odbędzie się spotkanie z laureatami Indie Star Award. Rozmowę z Halem Hartleyem i Davidem Gordonem Greenempoprowadzi filmoznawca i krytyk Adam Kruk.

US in Progress Wrocław, 22 - 23 października

Podczas 6. American Film Festival odbędzie się 5. edycja branżowych spotkań koprodukcyjnych US in Progress. Wydarzenie ma na celu ułatwienie kontaktów i rozwinięcie relacji zawodowych polskiej i europejskiej branży filmowej z młodymi, niezależnymi twórcami ze Stanów Zjednoczonych. W ramach programu (na zamkniętych pokazach w obecności twórców i producentów) zostanie pokazanych 6 projektów niezależnych amerykańskich filmów fabularnych i pełnometrażowych w ostatnich stadiach montażu.

Jury złożone z partnerów projektu wybierze filmy, które otrzymają nagrody o łącznej wartości 40 tysięcy Euro ufundowane przez: Soundflower Studio i Macieja Zielińskiego, Chimney Poland, Fixafilms, Toya Studios. Swoje nagrody oferują także Producer's Network w Cannes oraz Ale Kino+ (oferta zakupu do telewizji).

Jeden z nagrodzonych w ubiegłym roku filmów - Take Me to the River Matta Sobela miał premierę światową na Sundance, a teraz zostanie pokazany w konkursowej sekcji Spectrum AFF.

Pełny program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów na stronie www.americanfilmfestival.pl

Program 6. AFF (lista filmów)

Kalendarz projekcji

Internetowa sprzedaż biletów oraz przedsprzedaż biletów w kasach Kina Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19a - 21) rozpocznie się 13 października o godz. 9.00.

Ceny biletów na seanse filmowe:

20 - pojedynczy bilet

18 zł - pojedynczy bilet dla posiadaczy Karty Przyjaciela Kina Nowe Horyzonty i dla posiadaczy UrbanCard

17 - pojedynczy bilet w pakiecie "5+" czyli na 5 i więcej wybranych seansów

16 zł - pojedynczy bilet w pakiecie "10+" czyli na 10 i więcej wybranych seansów

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!