W pół drogi reż. Andreas DresenW pół drogi reż. Andreas Dresen
31 sierpnia 2012
Premiera "W pół drogi" Andreasa Dresena

Jeden z najważniejszych niemieckich filmów ostatnich lat na ekranie Heliosa Nowe Horyzonty.

Andreas Dresen urodził się w Gerze w 1963 roku. Po ukończeniu szkoły pracował jako realizator dźwięku w Schwerin Theatre. W latach 1985 - 86 uczestniczył w szkoleniach DEFA. Pracował jako drugi reżyser u Güntera Reischa. W latach 1986 - 91 uczył się reżyserii w Szkole Filmu i Telewizji Konrada Wolfa w Poczdamie-Babelsbergu. Od 1992 roku pracuje jako scenarzysta i reżyser. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, laureatem wielu nagród, m.in.: Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale i Silver Hugo na festiwalu w Chicago za Grill Point, tytuł najlepszego reżysera na festiwalu w Karlowych Warach za Whisky mit Wodka, Prix Un Certain Regard w Cannes za W pół drogi.

Andreas Dresen: "Zanim rozpoczęliśmy zdjęcia [do W pół drogi], obejrzałem mnóstwo filmów na podobny temat. Ale w większości z nich śmierć staje się tylko pretekstem, żeby opowiedzieć o czymś innym - o ostatniej wycieczce nad morze, pogodzeniu się z dziećmi, ostatniej miłości. Sentymentalne, tylko mało prawdziwe. A ja chciałem pokazać, co znaczy stopniowe umieranie dla chorego i jego bliskich. (...) w społeczeństwie niemieckim do śmierci podchodzi się z szacunkiem, ale w złym tonie jest o niej mówić głośno. Zwłaszcza w kinie - nie jest to temat szczególnie popularny. (...) Moim marzeniem jest, żeby widz zareagował na W pół drogi tak jak ja: trzeba zmierzyć się z tym tematem, a potem - wrócić do życia. (...) trzeba wrócić do rzeczywistości. Rzeczywistości, w której tracimy bliskich, w której ukochani umierają. Ale też rzeczywistości, którą możemy i musimy się cieszyć. Bo ten wyrok śmierci wisi nad nami cały czas.

Jeszcze nigdy żaden film nie zmienił mnie tak jak ten. To było doświadczenie transgresyjne. Rodzaj podróży, którą ja, podobnie jak reszta ekipy, musiałem wykonać w sobie."     

Umieranie bez dubli. Rozmowa z reżyserem ("Duży Format" GW)

W pół drogi w kinie Helios Nowe Horyzonty

Opinie krytyków:

"Szok wywołany koniecznością pogodzenia się ze śmiercią nieraz przykuwał uwagę filmowców. Jak przebiega bilans życia umierającego człowieka? Gdzie szukać nadziei? Co z uczuciami najbliższych? Niemiecki reżyser Andreas Dresen, podobnie jak Ozon, Haneke i wielu innych poważnych twórców europejskich, rozwija te pytania w para­dokumentalnym dramacie psychologicznym W pół drogi. Stawia je w sposób bardzo dyskretny, daleki od egzaltacji, wręcz chłodny. (...) Jeśli W pół drogi porusza – to ową bolesną przyziemnością, brakiem religijnego pocieszenia, skądinąd typowym dla zachodnioeuropejskiego kina ukazującego śmierć najczęściej z perspektywy niewierzących. Zasłużona główna nagroda w canneńskim konkursie Un Certain Regard."

Janusz Wróblewski, "Polityka"

"Paradokumentalny styl jest charakterystyczną cechą twórczości Andreasa Dresena, choć on sam zastrzega: Realizm to niekoniecznie odzwierciedlenie w skali rzeczywistości 1:1. Każdy film fabularny, nawet jeśli przypomina dokument, pokazuje świat wykreowany. Ważne, by w tej kreacji jak najbardziej zbliżyć się do prawdy. Widzowie moich obrazów często myślą, że ja nie reżyseruję, tylko stawiam kamerę i filmuję. Nic podobnego. Zrobienie czegoś, co wydaje się paradokumentem, bywa czasem równie skomplikowane jak nakręcenie hollywoodzkiej superprodukcji. Dresen, który zaczynał karierę jako dokumentalista, opanował tę sztukę do perfekcji. Dzięki niej stał się jednym z najciekawszych współczesnych twórców niemieckich. W swoich filmach pokazuje ludzi z bliska, prowokuje. Nie upiększa życia, mówi o sprawach trudnych. Zdarza się, że łamie tabu."

Barbara Hollender, "Rzeczpospolita"

Człowiek, który zabił Don Kichota 
Terry Gilliam, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania 2018
Czyściciele internetu 
Hans Block, Moritz Riesewieck, Niemcy, Brazylia 2018
Dogman 
Matteo Garrone, Włochy, Francja 2018
Hard Paint 
Filipe Matzembacher, Marcio Reolon, Brazylia 2018
Kamerdyner 
Filip Bajon, Polska 2018
Kler 
Wojciech Smarzowski, Polska 2018
Lato 1993 
Carla Simón, Hiszpania 2017
Nina 
Olga Chajdas, Polska 2018
Venom 
Ruben Fleischer, USA 2018
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
Dywizjon 303. Historia prawdziwa (seans dla szkoły) 
Wiesław Saniewski, Denis Delić, Polska, Wielka Brytania 2018
Mała stopa 
Karey Kirkpatrick, USA 2018
Młodość Astrid 
Pernille Fischer Christensen, Szwecja, Dania 2018
Tajemnice Silver Lake 
David Robert Mitchell, USA 2018
Wieś pływających krów 
Katarzyna Trzaska, Polska 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.