repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

Amerykańskie rozliczenia z wojną z terrorem - "W służbie mroku"

16 kwi

Zapraszamy 27 kwietnia, godz. 20.00 na projekcję i spotkanie z gośćmi.

W dyskusji z publicznością po projekcji wezmą udział dr Martha Davis, autorka filmu W służbie mroku - udział lekarzy i psychologów w torturach "wojny z terrorem" i senator Józef Pinior.

W służbie mroku w programie kina

Powszechnie znane są koszmarne zdjęcia tortur z więzienia Abu Ghraib w Iraku. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż w archipelagu tajnych więzień CIA rozmieszczonych po świecie - zapewne także w Polsce, w Starych Kiejkutach - obchodzono się z więźniami w podobny sposób. Jeszcze mniej osób wie, iż lekarze i psychologowie odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i wykonywaniu tych tortur. Zamiast stanąć w obronie więźniów, przeistoczyli się we wspólników kata, misternie rejestrując efekt różnych tortur i utrzymując więźniów przy życiu wyłącznie po to, aby można było im dalej zadawać cierpienia. Film nie epatuje jednak torturami. Są one inscenizowane, w sposób o wiele łagodniejszy niż ich wersja rzeczywista.

Specjaliści z dziedziny praw człowieka objaśniają nieetyczną rolę lekarzy, którzy przysięgę Hipokratesa zhańbili nie mniej niż ich poprzednicy nazistowscy osądzeni w Norymberdze, czy też ci, którzy torturowali więźniów politycznych w Związku Radzieckim. Przy okazji uświadamiają nam, jak nasz świat zaplątał się w praktyki bezprawne i niegodne społeczeństwa "cywilizowanego i demokratycznego" i, że - przeważnie niewinne - ofiary, do dziś czekają na uwolnienie, publiczną rehabilitację i zadośćuczynienie za bezprawne uwięzienie i cierpienia, zadane także ich rodzinom.

W filmie występują m.in. amerykański prawnik Ramzi Kassem, profesor na uniwersytecie CUNY w Nowym Jorku, który broni więźniów w Guantanamo i Bagramie i będzie gościł na pokazach w Łodzi, Poznaniu i Gdańsku; prawnik wojskowy Major Eric Montalvo, który naświetla sprawę jednego z nieletnich chłopców więzionych w Guantanamo; Nathaniel Raymond, były pracownik amerykańskiej organizacji Physicians for Human Rights oraz inni amerykańscy eksperci wojskowi i cywilni.

Pokazy są organizowane we współpracy z polską edycją "Le Monde diplomatique" http://www.monde-diplomatique.pl/, krakowskim wydawnictwem medycznym Medycyna Praktyczna www.mp.pl i Krytyką Polityczną www.krytykapolityczna.pl.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!