repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 11 października 2013.

Oh Boy

reż. Jan Ole Gerster

czas: 85’
produkcja: Niemcy 2012
obsada: Tom Schilling, Friederike Kempter, Marc Hosemann, Katharina Schüttler, Justus von Dohnányi
nagrody: nagroda za najlepszy scenariusz, Monachium (2012), nagroda dla najlepszego filmu i Nagroda Publiczności, Oldenburg (2012), nagroda specjalna za reżyserię, Zurich (2012), nagroda dla najlepszego reżysera i nagroda FIPRESCI, Bratysława (2012), Nagroda Red Hering i Nagroda Publiczności, Tallin (2012), Bawarska Nagroda Filmowa dla najlepszego aktora (Tom Schilling) i za najlepszy scenariusz (2012), Specjalna Nagroda Jury i Nagroda Publiczności, Angers (2013), Nagroda Grand Prix, Sofia (2013), Niemiecka Nagroda Filmowa (2013) dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, dla najlepszego reżysera, dla najlepszego aktora drugoplanowego i za najlepszy montaż
polski dystrybutor: Aurora Films

Dobiegający trzydziestki Niko przed dwoma laty rzucił studia prawnicze, co ukrywa przed ojcem, łożącym na jego utrzymanie. Chłopak nie ma żadnych planów, żadnych ambicji, nic go specjalnie nie interesuje, żyje z dnia na dzień. Poddając się rytmowi codzienności, rozmawia z przygodnie poznanymi ludźmi, spotyka się ze znajomymi. Szwendając się bez celu po Berlinie, Niko nie może pozbyć się wrażenia dziwności otaczającego świata. Przychodzi mu do głowy, że to on sam różni się od pozostałych. Od ojca, osiągającego sukcesy w biznesie, od swojej dziewczyny, próbującej wlać w ich związek odrobinę czułości i bliskości, od sąsiada, który ciągle wspomina nieudane małżeństwo, od spotkanej przypadkiem koleżanki z klasy, która w teatrze tańca walczy z zaburzeniami związanymi z postrzeganiem własnego ciała. Niko wydaje się być całkowicie wyalienowany z rzeczywistości, zwyczajne ludzkie problemy niemal go nie dotyczą.

Okraszony świetną jazzową muzyką, czarno-biały debiut Jana Ole Gerstera to portret pokolenia, które znalazło się w martwym punkcie. Studia wyższe i odbyte praktyki nie gwarantują już nie tylko życiowego sukcesu, ale nawet zwykłego zatrudnienia pozwalającego na samodzielną egzystencję. Młodym ludziom wydaje się, że nie mają przed sobą żadnych perspektyw, więc zrezygnowani żyją życiem niebieskich ptaków na koszt rodziny lub społeczeństwa. Film został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez widzów, jak i niemiecką oraz międzynarodową krytykę.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!