repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 18 listopada 2012.

To my, a to ja

The We and the I

reż. Michel Gondry

czas: 103’
produkcja: USA, Wielka Brytania, Francja 2012
obsada: Michael Brodie, Teresa Lynn, Raymond Delgado, Jonathan Ortiz, Jonathan Scott Worrell, Alex Barrios, Laidychen Carrasco, Meghan Murphy, Konchen Carrasco
język: angielski
scenariusz: Michel Gondry, Jeffrey Grimshaw, Paul Proch
zdjęcia: Alex Disenhof
montaż: Jeff Buchanan
opracowanie muzyczne: Paul Hsu
producent: Raffi Adlan, Georges Bermann, Julie Fong
produkcja: Partizan, Next Stop Production
właściciel praw: Kinology

Autobus, przemierzający suburbia Bronxu, rozwozi uczniów po domach. Jest lato; ostatni dzień szkoły. Czy może być on dla nich jednym z najgorszych dni mijającego roku? Atmosfera w autobusie zmienia się szybko, jak nastroje nastolatka, będącego pod wpływem szalejących hormonów. Na przestrzeni kilkunastu metrów kwadratowych kipi od seksu, przemocy, plastikowych staników i blond peruk. Kamera Gondry’ego rzadko wygląda przez okna. Zbliża się i oddala od twarzy, wciska między siedzenia, podsłuchuje zwierzenia i drga przy ostrych zakrętach. Nigdy nie wychodzi na zewnątrz. The We and the I jest jak Klasa Laurenta Canteta zmiksowana z Dzieciakami Larry’ego Clarka, które finalnie spotykają się w Klubie winowajców, którym zarządza John Hughes.

 

Michel Gondry

Urodzony w 1963 roku we Francji. Studiował w szkole artystycznej w Paryżu. W trakcie studiów grał na perkusji w zespole Oui Oui, z którym wydał dwie płyty. Został reżyserem teledysków swojego zespołu i kiedy jeden z nich trafił do MTV, przypadkiem obejrzała go Björk. Zaprosiła Gondry’ego do współpracy, której owocem był Human Behaviour. Teledysk otrzymał sześć nominacji do nagród MTV i otworzył reżyserowi drogę do błyskawicznej kariery. Według Księgi rekordów Guinessa jego reklamówka jeansów Levi’s 501 to najczęściej nagradzana reklama telewizyjna świata. Karierę filmową zawdzięcza w sporej mierze Charliemu Kaufmanowi, jednemu z najoryginalniejszych scenarzystów dekady. Debiutancką Wojnę plemników według tekstu Kaufmana przyjęto z mieszanymi uczuciami, ale już drugi film stworzony wespół z tym scenarzystą, Zakochany bez pamięci, okazał się rewelacją.

Wybrana filmografia

2001 Wojna plemników / Human Nature

2004 Zakochany bez pamięci / Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2006 Jak we śnie / La science des rêves / The Science of Sleep

2008 Ratunku! Awaria / Be Kind Rewind

2009 Cień w sercu / L’épine dans le coeu / The Thorn in the Heart (dok. / doc.)

 

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!