repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 18 listopada 2012.

Narkomani

The Panic in Needle Park

reż. Jerry Schatzberg

czas: 110’
produkcja: USA 1971
obsada: Al Pacino, Kitty Winn, Alan Vint, Richard Bright, Raul Julia
język: english
nagrody: nagroda za najlepszą rolę kobiecą dla Kitty Winn na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes / Best Actress Award for Kitty Winn at Cannes Film Festival
scenariusz: Joan Didion, John Gregory Dunne (na podstawie książki Jamesa Millsa)
zdjęcia: Adam Holender
montaż: Evan Lottman
opracowanie plastycznie: Murray P. Stern
producent: Dominick Dunne, Roger M. Rothstein
produkcja: Gadd Productions Corp.
właściciel praw: Hollywood Classics

„Narkomani” ponieśli klęskę finansową, co można chyba złożyć na karb nowatorstwa filmu Jerry’ego Schatzberga – pierwszego reżysera, który ujawnił grozę nałogu w całej okazałości. Schatzberg posłużył się naturalistycznym, werystycznym stylem rodem z cinema verite – w pozbawionym muzyki, wypełnionym tylko odgłosami miasta filmie kamera zachowuje dystans i podpatruje bohaterów, by nagle zrobić szokujące wówczas zbliżenie na igłę wstrzykującą heroinę do krwi. Narkotyki zatruwają w filmie Schatzberga burzliwy związek Ala Pacino i Kitty Winn – wtedy jeszcze początkujących aktorów, którzy zaliczają tutaj prawdziwe wejście smoka. Absolutny klasyk, protoplasta takich filmów jak „Trainspotting” czy „Requiem dla snu”.

Jerry Schatzberg

Jerry Schatzberg urodził się w 1927 roku w Nowym Jorku. Zanim rozpoczął karierę filmowca, cieszył się już renomą znakomitego fotografa, którego specjalnością były portrety – Schatzberg uwiecznił na zdjęciach twarze Boba Dylana, Fidela Castro, Romana Polańskiego, Jimiego Hendrixa, Milosa Formana i wielu innych. Jako reżyser jest zaliczany do najważniejszych przedstawicieli nurtu Nowego Hollywood, w ramach którego na początku lat 70. powstawały odważne, introspekcyjne, ambitne filmy mierzące się z poważnymi problemami społeczno-psychologicznymi (obok Schatzberga tworzył je np. Martin Scorsese). To najlepszy okres w karierze Schatzberga, która po nadejściu Kina Nowej Przygody spod znaku Stevena Spielberga i George’a Lucasa uległa załamaniu – kolejne filmy spotykały się już z obojętnym bądź negatywnym przyjęciem. Jego wczesne dzieła nadal są jednak cenione za to, co charakteryzuje również fotografie Schatzberga – umiejętność wydobycia prawdy gestu i emocji, zdolność uchwycenia wyjątkowych momentów, które budują luźną, otwartą, ale zarazem precyzyjną znaczeniowo narrację.

Filmografia

1970 Zagadka dziecka klęski / Puzzle of a Downfall Child

1971 Narkomani / The Panic in Needle Park

1973 Strach na wróble / Scarecrow

1976 Dandy, na wskroś amerykańska dziewczyna / Sweet Revenge

1979 Uwiedzenie Joe Tynana / The Seduction of Joe Tynan

1980 Róża z przybraniem / Honeysuckle Rose

1984 Nierozumiany / Misunderstood

1984 Wielkie uczucie / No Small Affair

1987 Cwaniak / Street Smart

1988 Brudne pieniądze / Clinton and Nadine

1989 Reunion / Odnaleziony przyjaciel

2000 The Day the Ponies Come Back

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!