repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 listopada 2022.

Wspominając Franciszka Pieczkę: Żywot Mateusza

Żywot Mateusza

reż. Witold Leszczyński

czas: 76’
produkcja: Polska 1967
obsada: Franciszek Pieczka, Anna Milewska, Wirgiliusz Gryń
język: polski

Wybitny aktor, niezrównany odtwórca ról marzycieli i wrażliwców, współpracownik Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza i Jana Jakuba Kolskiego. Nieodżałowany Franciszek Pieczka odszedł 23 września tego roku, ale zostawił nam w spadku wiele wyśmienitych kreacji aktorskich. W hołdzie temu nietuzinkowemu artyście zapraszamy pokaz specjalny jednego z najważniejszych dzieł w jego filmografii – poetyckiego Żywotu Mateusza z 1967 roku.

Opis filmu:

gatunek: dramat psychologiczny

Nastrojowy debiut Witolda Leszczyńskiego, będący adaptacją norweskiej powieści „Ptaki” z 1957 roku. Historia Mateusza (Franciszek Pieczka) – dorosłego mężczyzny o duszy dziecka, którego ekscentryczność prowokuje niechęć lokalnej społeczności. Bohater nic sobie z tego jednak nie robi, wiodąc spokojne życie w zgodzie z naturą. Niestety, pozornie uporządkowany świat Mateusza zaczyna  rozpadać się na jego oczach, prowokując mężczyznę do gwałtownej reakcji... Już w momencie premiery Żywot Mateusza został entuzjastycznie przyjęty przez polską krytykę, a za jedną z jego największych zalet uznano kreację Pieczki, bez której – jak podkreślał Stanisław Grzelecki z „Życia Warszawy” - wręcz nie byłoby filmu.

Witold Leszczyński

Witold Leszczyński urodził się 16.08.1933 r. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Operatorskiego i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, na którym od 1997 roku był wykładowcą. Przed rozpoczęciem kariery reżyserskiej pełnił przy polskich produkcjach obowiązki operatora. W swojej twórczości przywiązywał szczególną wagę do formy. Sam podpisywał się pod maksymą Carla Theodora Dreyera: Interesuje mnie nie obraz akcji, lecz akcja obrazu. Do jego najwybitniejszych dokonań należy: Żywot Mateusza, Konopielka, Siekierezada. Zmarł 1.09.2007 r.

Filmografia:

1959 Portret mężczyzny z medalem (kr.m. / short)

1960 Zabawa (kr.m. / short)

1961 Skowronek (kr.m. / short)

1968 Żywot Mateusza / Matthew's Days

1973 Rewizja osobista (współreż. / co-dir.)

1977 Rekolekcje

1981 Konopielka

1985 Siekierezada

1993 Kolos

2001 Requiem

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!