repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 stycznia 2022.

plakat

Pierwsza Krowa

First Cow

reż. Kelly Reichardt

czas: 121’
produkcja: USA 2019
obsada: John Magaro, Orion Lee, Toby Jones, Ewen Bremner, Manuel Rodriguez
język: angielski, rosyjski

gatunek: dramat, western

Dziki Zachód, amerykański sen, nieprawdopodobna przyjaźń i… pieczenie ciastek w najbardziej czarującym filmie 2021 roku! Pierwsza krowa od studia A24 to hit światowych festiwali, zdobywca ponad 150 wyróżnień, nagród i nominacji.

Kelly Reichardt bierze przykład z samego Roberta Bressona i tworzy własną wersję  Na los szczęścia, Baltazarze, zamieniając przekazywanego z rąk do rąk osiołka na samotną krowę – pierwszą, która pojawia się w XIX-wiecznym Oregonie. Choć jej zamożny brytyjski właściciel potrzebuje tylko odrobiny mleka do swojej popołudniowej herbaty, to para prostych przybyszów ma nieco inne plany wobec niej. Chiński imigrant (Orion Lee) i nieśmiały, aspirujący piekarz Cookie (John Magaro, znany z serialu Orange Is the New Black) zakradają się nocą do stojącego spokojnie zwierzęcia. Już wkrótce po ich nielegalne wypieki ustawia się kolejka szukających lepszego życia traperów. W najdziwniejszym westernie wszech czasów, który zaczarował już widzów tegorocznego festiwalu w Berlinie, Reichardt po raz kolejny obezwładnia czułością, z jaką traktuje swoich bohaterów – także tych nieco bardziej włochatych, pokazując nietypową wizję podboju Dzikiego Zachodu.

Marta Bałaga

Kelly Reichardt

Urodziła się w 1964 roku w Miami. Ukończyła School of the Museum of Fine Arts w Bostonie. Jej debiut, River of Grass, został zauważony na festiwalu w Sundance, film zdobył trzy Independent Spirit Awards. Reżyserka chętnie adaptuje amerykańskie powieści (np. Ode to Billie Joe Hermana Rauchera) i opowiadania (obrazy Old Joy oraz Wendy i Lucy bazują na opowiadaniach Jonathana Raymonda, który jest także autorem scenariuszy do trzech filmów Reichardt). Utwory tej autorki cechuje swoisty minimalizm i spowolniony czas akcji, który służy wnikliwemu spojrzeniu na relacje międzyludzkie. Reichardt często wypowiada się w ważnych kwestiach, takich jak wojna w Iraku (Travis), polityka po 11 września (Old Joy) czy kryzys ekonomiczny (Wendy i Lucy).

Filmografia

1994 River of Grass

1999 Ode

2001 Then a Year (short)

2004 Travis (video, short)

2006 Old Joy

2008 Wendy i Lucy / Wendy and Lucy

2010 Meek’s Cutoff

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!