repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 kwietnia 2016.

Dwie sroki za ogon 

Chasing Two Hares / За двома зайцями

reż. Wiktor Iwanow

czas: 77’
produkcja: Ukraina (ZSRR) 1961
obsada: Oleh Borysow, Marharyta Krynycyna, Mykoła Jakowczenko, Natalija Naum, Anatolij Jurczenko
nagrody: Ukraińska Nagroda Filmowa im. O. Dowżenki 1999 – najlepszy reżyser, najlepszy operator, najlepszy aktor, najlepsza aktorka
scenariusz: Wiktor Iwanow
zdjęcia: Wadym Ilienko
montaż: Warwara Bondina
muzyka: Wadym Homoljaka
produkcja: Narodowe Studio Filmowe im. O. Dowżenki
język: ukraiński, rosyjski

Kijów, początek XX wieku. Uchodzący za fircyka i lekkoducha właściciel salonu fryzjerskiego, Gołochwasty, przegrywa w karty własny zakład. Aby poprawić swoją opłakaną sytuację finansową, postanawia ożenić się z bogatą panną Pronią. Kłopot w tym, że propozycję matrymonialną składa również pięknej, lecz ubogiej pannie Hali. Mądrość ludowa słusznie powiada: trzymając dwie sroki za ogon, nie złapiesz żadnej. Kostiumowa komedia została przesycona niepowtarzalnym, sarkastycznym humorem ukraińskim. Oryginalna ścieżka dźwiękowa, przechowywana w filmowym archiwum w Mariupolu, dopiero niedawno została odnaleziona przez konserwatorów Centrum Ołeksandra Dowżenki. Malownicze obrazy Kijowa, barwne stroje historyczne oraz wspaniałe kreacje aktorskie pozwalają rozsmakować się w klimacie pełnej intryg epoki. Jest to jedna z nielicznych komedii w historii kina ukraińskiego.

Wiktor Iwanow

Urodzony 31 stycznia 1909 roku we wsi Kozjatyn. Ukraiński pisarz, reżyser i scenarzysta, głównie filmów komediowych. Ukończył pracownię Siergieja Eisensteina na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii w Moskwie. W czasie drugiej wojny światowej walczył w szeregach Armii Czerwonej; został ciężko ranny. Po wojnie podejmował pracę w kilku studiach filmowych na terenie całego Związku Radzieckiego. W 1950 roku objął posadę głównego reżysera w Instytucie Filmowym im. O. Dowżenki w Kijowie. Przez wiele lat jego autorskie filmy były zakazywane, jednocześnie ciesząc się przychylnością widza. Największe dzieło Iwanowa Dwie sroki za ogon zostało uznane za najgorszy film 1961 roku – dopiero po 40 latach doceniono niezwykły talent reżysera. Zmarł 18 czerwca 1981 roku w Kijowie.

Filmografia

1958 Sto tysięcy / Сто тисяч / Hundred Thousand

1961 Za dwoma zającami / За двома зайцями / Chasing Two Hares

1965 Klucze do nieba / Ключіві д неба / Keys to the Sky

1971 Wesołe Żabokrycze / Веселі жабокричі / Funny Zhabokrich

1973 Ani puchu, ani pierza / Ні пуху, ні пера / No Fluff, No Feathers

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!