repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 27 stycznia 2016.

Pokaz specjalny filmu "Syn Szawła" z transmisją na żywo debaty z Brukseli z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Saul fia

reż. László Nemes

czas: 107’
produkcja: Węgry 2015
obsada: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn, Sándor Zsótér, Uwe Lauer
debata w języku angielskim (z polskim tłumaczeniem)
nagrody: MFF Cannes 2015 – Grand Prix du Jury, FIPRESCI Prize, François Chalais Prize, Vulcan Award; Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
polski dystrybutor: Gutek Film

Gutek Film we współpracy z Parlamentem Europejskim zaprasza na specjalny pokaz nagrodzonego Złotym Globem, Grand Prix w Cannes oraz nominowanego do Oscara filmu Syn Szawła w reżyserii László Nemesa.

Pokaz odbędzie się 27 stycznia 2016 o godz. 18.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Seans zostanie poprzedzony transmisją debaty na żywo z Brukseli z udziałem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza i jego gości. (debata w języku angielskim z polskim tłumaczeniem)

Podczas debaty widzowie mogą być aktywni, mogą używać konta na Twitterze: LUX Prize.

https://twitter.com/luxprize?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

oraz hashtagu: #SonofSaulEP

Jednoczesne projekcje filmu Syn Szawła połączone z dyskusją odbędą się w 5 krajach (Belgia, Chorwacja, Polska, Słowacja, Słowenia).

27 stycznia, środa, godz. 18.00

18.00 - 18.30 transmisja debaty

18.40 - 20.30 pokaz filmu

Perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu film, który przejdzie do historii kina. Jest rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był. Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. Syn Szawła powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu Shoah, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

 

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!