repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 25 października 2015.

Listy z Iwo Jimy

Letters from Iwo Jima

reż. Clint Eastwood

czas: 141’
produkcja: USA 2006
obsada: Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ihara, Ryo Kase, Shido Makamura, Hiroshi Watanabe
język: angielski
nagrody: Academy Awards 2007 – Best Achievement in Sound Editing: Alan Robert Murray, Bub Asman; Golden Globes 2007 – Best Foreign Language Film; AFI Awards 2007 – Movie of the Year: Clint Eastwood, Robert Lorenz, Steven Spielberg; Awards of the Japanese Academy 2008 – Best Foreign Language Film
scenariusz: Iris Yamashita, Paul Haggis, based on the book Picture Letters from Commander in Chief by Tadashi Kurbayashi (edited by Tsuyoko Yoshido)
zdjęcia: Tom Stern
montaż: Joel Cox, Gary Roach
muzyka: Kyle Eastwood, Michael Stevens
producent: Clint Eastwood, Paul Haggis, Robert Lorenz, Tim Moore, Steven Spielberg
produkcja: Clint Eastwood, Paul Haggis, Robert Lorenz, Tim Moore, Steven Spielberg
polski dystrybutor: Warner Bros.

Clint Eastwood miał już na koncie filmy wojenne (Wzgórze rozdartych serc). Tym razem jednak postanowił opowiedzieć o starcia Amerykanów z armią Cesarstwa Japonii z punktu widzenia Japończyków. Śledzimy losy grupy żołnierzy, którzy pod przewodnictwem charyzmatycznego dowódcy – niegdyś wielkiego miłośnika Ameryki i jej kultury, dziś jej nieprzejednanego przeciwnika – muszą stawić czoła przeważającym siłom wroga, za wszelką cenę starającego się zająć Iwo Jimę, „wrota do Japonii”. Pokazując piekło wojny, Eastwood próbuje przeniknąć mentalność żołnierzy, którzy są reprezentantami kultury japońskiej opartej na samurajskim etosie bushido, głoszącym chwałę śmierci za cesarza. Jednocześnie uchyla „samurajski pancerz” swoich bohaterów, odkrywając ich ludzkie oblicze, przejawiające się w tęsknocie, strachu, udręce, wątpliwościach, zawsze jednak znikających w momencie starcia z wrogiem. Choć Listy... są dopełnieniem dylogii (wraz z Sztandarem chwały o walkach na Pacyfiku z perspektywy amerykańskiej), to „japoński” film Eastwooda jest doskonalszy i jako wojenne widowisko, i jako realistyczna, frontowa psychodrama. W obu filmach – pisze Roger Ebert Eastwood sympatyzuje ze zwykłymi żołnierzami, „biednymi popaprańcami” będącymi pionkami w rękach generałów i polityków.

 

Clint Eastwood

Amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, producent i kompozytor urodzony w 1930 roku. Przeszedł drogę od ekranowego twardziela do cenionego reżysera krytycznie przyglądającego się historii i społeczeństwu Stanów Zjednoczonych. W cieniu jego filmowego dorobku pozostaje zamiłowanie do muzyki, którego próbkę można usłyszeć w piosence Gran Torino stworzonej we współpracy z Jamiem Cullumem, a także na ścieżce dźwiękowej takich filmów jak Co się wydarzyło w Madison County, Rzeka tajemnic czy Za wszelką cenę. Warto sięgnąć po DVD Eastwood po godzinach: Na żywo w Carnegie Hall prezentujące koncert z października 1996 roku, w ramach którego zagrali m.in. Joshua Redman, Christian McBride, Charles McPherson, Thelonious Monk Jr czy Slide Hampton. Bohater wieczoru przywitał widzów słowami: Panie i panowie, nazywam się Clint Eastwood i kocham jazz.

Wybrana filmografia

1971 Zagraj dla mnie Misty / Play Misty for Me

1982 Honkytonk Man

1988 Bird

1992 Bez przebaczenia / Unforgiven

1995 Co się wydarzyło w Madison County / The Bridges of Madison County

2003 Rzeka tajemnic / Mystic River

2004 Za wszelką cenę / Million Dollar Baby

2008 Gran Torino

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!