repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 4 października 2015.

Dokumentalny blok filmowy: Wszystko płynie, Wodra, Kapitańskie opowieści

czas: 180’
po projekcji zapraszamy na debatę

Wszystko płynie
reż. Piotr Ivan Ivanov, Krzysztof Dziomdziora, Polska 2011, 74'

Dokumentalne, fabularyzowane, kino drogi. Muzyczno-filmowa impresja stworzona całkowicie poza głównym nurtem polskiej kinematografii. Ilustrowana wyjątkową ścieżką dźwiękową, stworzoną przez młodych, otwartych, pełnych pasji polskich artystów. Prosta historia człowieka zagubionego, który ucieka przed wielkomiejskimi problemami, staje się spokojną opowieścią o przyrodzie i przestrzeni dzikiej rzeki w środku Europy. Dzięki pięknym zdjęciom i nastrojowej narracji muzycznej widz przebywa podróż wraz z głównym bohaterem. Na rzece wszystko się zmienia, wszystko przemija, pozostaje nostalgia, która może być źródłem mądrości. Wszystkopłyniespokojnie, niespiesznie skłania do refleksji o życiu i powrocie do natury.

Wodra
reż. Ewa Dobrołowicz, Polska 2015, 22'

Dwa lata temu jeden z kapitanów odrzańskiej żeglugi pokazał mi stary, czarno biały film dokumentalny odnaleziony na targu staroci - Odrą od Wrocławia do Szczecina reż. W. Drymera. Film przedstawia spływ barkami w dół Odry i jest obrazem powojennego świata. W pełnych słońca pejzażach zniszczonych wojną miast unosi się duch odbudowy. Porty, stocznie, śluzy tworzą atmosferę wielkiego świata, poprzetykanego ruinami powojennych zniszczeń, ale też nadziejami nowego budującego się świata. Zainspirowany niemym obrazem postanowiłem płynąć tą samą trasą. Zaokrętowany na jednym z nielicznych dziś statków towarowych pływających po Odrze nagrałem muzykę do tego starego filmu w naturalnych przestrzeniach rzeki. Towarzyszyła mi kamera, bo wyruszyła ze mną Ewa Dobrołowicz z okiem aparatu. Z końcem lata z rejsu powstanie muzyczny film dokumentalny uzupełniany archiwalnymi obrazami. Czas pokazał, że zapisany na archiwalnej taśmie rzeczny świat po niespełna 60 latach zniknął niemal zupełnie. Szukaliśmy śladów tamtej rzeki, sprawdzaliśmy, co jeszcze trwa, a co jest światłocieniem z wyblakłych fotografii. (Michał Zygmunt, lipiec 2015)

Artystyczny dokument pokazuje podróż barką z Wrocławia do Szczecina. W trakcie rejsu Odrą Michał Zygmunt tworzy muzykę na żywo w naturalnych przestrzeniach rzeki, wykorzystując archiwalne dźwięki pochodzące z powojennych kronik filmowych. Współczesny obraz rzeki przetykany archiwalnym filmem tworzy opowieść pełną subtelnych znaczeń.

Kapitańskie opowieści
reż. Ewa Dobrołowicz, Polska 2015, 40'

W ramach projektu Kapitańskie opowieści ASOS 2015 (z dotacji MPiPS), którego jednym z podstawowych założeń programowych jest archiwizacja wspomnień i dokumentów dawnych pracowników i kapitanów żeglugi śródlądowej, powstał film dokumentalny oparty o relacje tych osób. Film pokazuje z jednej strony żeglugę śródlądową, przestrzeń Nadodrza rozumianą jako miejsce życia i pracy, a przede wszystkim - więź człowieka z wodą. Nadodrzańskie opowieści to także projekt o architekturze hydrotechnicznej, najważniejszych miejscach odrzańskich we Wrocławiu, pełen obrazów śluz, jazów, portów i stoczni oraz jednostek pływających. Kapitańskie relacje ożywiają te miejsca, przywołują ich dawną i obecną funkcję, dzięki czemu obraz przeszłości nakłada się z wizją teraźniejszości. Rzeka, przestrzeń, budowle i ludzie są w niej jednym splotem. Obrazy uzupełniać będą archiwalne materiały odrzańskie oraz muzyka, skomponowana przez Michała Zygmunta - kreatywnego młodego muzyka, zafascynowanego Odrą.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!