repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 5 marca 2016.

Breslau – Wrocław. Odchodzące ślady

czas: 70’
projekcja z prelekcją

Blok czterech filmów, które składają się na opowieść o zmianie oblicza miasta z niemieckiej metropolii Breslau w polski Wrocław. W zestawie znalazły się przede wszystkim polskie powojenne produkcje, które opowiadają historię Wrocławia od czasów międzywojennych, przez walki o Festung Breslau, aż do pierwszych miesięcy i lat powojennych. Wykorzystano w nich liczne materiały z archiwów polskich i niemieckich oraz wspomnienia świadków historii. Opowieść rozpocznie niemiecki archiwalny film dokumentalny pokazujący piękno i urok Śląska i Wrocławia lat 30. ubiegłego wieku.

W programie:

Schlesien (Silezie), 1935

Niemiecki krajoznawczy film dokumentalny z lat 30. XX wieku, w którym zaprezentowane zostały śląskie miasta na czele z Wrocławiem jako stolicą regionu. Film obfituje w ujęcia z lotu ptaka, dzięki którym dokładnie widać architekturę prezentowanych miast. W obrazie Wrocławia zarejestrowane zostały już nieistniejące zabytki.

Breslau-Wrocław. Czas przemian
reż. Marcin Bradke, Polska 2001

Pierwszy odcinek serii "Prawdziwy koniec wielkiej wojny" przedstawiający historię Wrocławia od czasów międzywojennych do pierwszych dni po wyzwoleniu. Film pokazuje Bresalu jako niemiecką metropolię, następnie upadek i popadanie w ruinę miasta podczas walk o Festung Breslau, wreszcie pierwsze miesiące polskiego Wrocławia. Opowieść o tej drodze od Breslau do Wrocławia została zilustrowana licznymi fragmentami archiwalnych kronik, fotografii oraz relacjami świadków tamtych wydarzeń.

Odbudowa czy rozbiórka
reż. Marcin Bradke, Polska 2003

Opowieść o odbudowie i zagospodarowywaniu tzw. ziem odzyskanych w pierwszych latach po wojnie. Świadkowie tamtych wydarzeń, m.in. architekt i konserwator zabytków, mówią o odgruzowywaniu zniszczonych miast, wyburzaniu grożących zawaleniem budynków oraz trwającej latami odbudowie, a także o tym, dlaczego z krajobrazu Śląska zniknęło wiele zabytkowych budowli - rezydencji, świątyń, które nie ucierpiały w wyniku działań wojennych. (opis: filmpolski.pl)

Odchodzące ślady - Wrocław 1945
reż. Danuta Halladin, Polska 1987

Wspomnienie o pierwszych powojennych miesiącach Wrocławia. Wspominają ludzie, którzy jako pierwsi znaleźli się w wyzwolonym mieście - lekarze, prawnicy, inżynierowie, robotnicy, dziennikarze. W filmie wykorzystano materiały zdjęciowe ze zbiorów Muzeum Historycznego Muzeum Architektury Zakładu Narodowego im. Ossolińskich PAN, Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. (opis: filmpolski.pl)

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!