repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 17 listopada 2013.

Four Days in July + Zmysł historii

Four Days in July

reż. Mike Leigh

czas: 96’
produkcja: Wielka Brytania 1985
obsada: Brid Brennan, Des McAleer, Charles Lawson, Paula Hamilton, Shane Connaughton

Po raz kolejny Leigh dokonuje porównania codziennego życia dwóch par małżeńskich. Tym razem akcja filmu osadzona jest w Belfaście. Eugene i Collette to para katolicka, Billy i Lorraine są protestantami. Konflikt w Irlandii Północnej końca lat 70. stanowi nie tylko tło ich egzystencji, ale w ogromnym stopniu ją definiuje. Tytułowe 4 dni w lipcu mają w filmie podwójne znaczenie. Z jednej strony jest to ważny czas w życiu obu rodzin oczekujących potomstwa, z drugiej - symbol konfliktu między katolikami i protestantami.

w zestawie z któtkim metrażem:

Zmysł historii
(A Sense of History, Wielka Brytania 1992, 22')

obsada: J. Broadbent, Stephen Bill, Belinda Bradley, Edward Bradley

Film dokumentalny, opowiadający o losach arystokratycznej brytyjskiej rodziny Leete. Narratorem jest potomek rodu, książę Leete, który oprowadza nas po posiadłości, opowiadając o dramatycznej przeszłości. Scenariusz i główna rola to zasługa Jima Broadbenta, jednego z ulubionych aktorów Mike'a Leigh.

Mike Leigh

Scenarzysta oraz reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, którego dzieła charakteryzują się indywidualnym, niepowtarzalnym stylem. Urodził się w 1943 roku w angielskim Salford. Studiował w Royal Academy of Dramatic Art, Camberwell School of Art oraz Central School of Art and Design. Zadebiutował filmem Bleak Moments w 1972 roku, następnie przez siedemnaście lat zajmował się głównie twórczością teatralną i telewizyjną. Powrócił do kina w 1988 roku, zdobywając światowy rozgłos filmem High Hopes. Kolejny z jego głośnych filmów to nagrodzony za reżyserię w Cannes Naked (1993), surowa opowieść o podróży, jaką odbywa bohater (David Thewlis) w głąb własnej duszy. W 1997 roku Leigh był nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz i reżyserię Sekretów i kłamstw, które otrzymały nagrodę BAFTA i Złotą Palmę w 1996. Za Verę Drake (2004) reżyser otrzymał Złotego Lwa w Wenecji.

Wybrana filmografia

2010 Kolejny rok / Another Year

2008 Happy-Go-Lucky

2004 Vera Drake

2002 Wszystko albo nic / All or Nothing

1999 Topsy Turvy

1997 Współlokatorki / Career Girls

1996 Sekrety i kłamstwa / Secrets and Lies

1993 Nadzy / Naked

1990 Życie jest słodkie / Life is Sweet

1988 High Hopes

1972 Bleak Moments

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!