repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 29 listopada 2016.

Berlin, symfonia wielkiego miasta; Człowiek z kamerą

Berlin: Die Sinfonie der Grosstadt; Czełowiek s kinoapparatom

czas: 270’

Akademia Kina Światowego to edukacyjny projekt, którego uczestnicy poznają najważniejsze etapy historii światowej kinematografii na tle kulturowym, społecznym, politycznym i interartystycznym. Zajęcia odbywają raz w tygodniu, we wtorki o godz. 17.00. Pojedyncze zajęcia Akademii Kina Światowego odbywają się według schematu: ok. 90 minutowy akademicki wykład, projekcja filmowa i dyskusja. Wykłady poprowadzą specjaliści (głównie filmoznawcy i kulturoznawcy) z ośrodków akademickich z całego kraju. Do uczestnictwa w zajęciach upoważnia semestralny karnet (w cenie 200 zł na semestr) oraz bilety na poszczególne zajęcia w cenie 20 zł.

W świecie synestezji i symfonii miejskich

wykład: mgr Stanisław Abramik

Berlin, symfonia wielkiego miasta (Berlin, Symhonie einer Grosstadt), reż. Walter Ruttman, Niemcy 1927, 62 min

Na wpół abstrakcyjne kompozycje z okien, murów i torowisk. Tłumy ludzi, które przelewają się przez szerokie, słoneczne ulice. Zwierzęta spacerujące po wybiegach w zoo, manekiny i lalki spoglądające z witryn sklepów. Rozpędzone i smukłe maszyny: samochody, pociągi, tramwaje, samoloty. Krzyczące nagłówki gazet i eksplodujące na niebie fajerwerki. Mordercza praca, boskie zmęczenie, huczna zabawa. Te wszystkie obrazy i sceny tworzą kalejdoskop, w którym na pierwszy plan wysuwają się ruch oraz wielość kształtów. Z tego powodu film Waltera Ruttmanna bliski jest tzw. „kinu czystemu”. Stanowi on przy tym klasyczny przykład wielkomiejskiego dokumentu, podgatunku, który stanowił reakcję na coraz szybsze przemiany cywilizacyjne na początku ubiegłego wieku i którego największy rozkwit przypadł na przełom lat 20 i 30.

Piotr Mirski

Człowiek z kamerą (Czełowiek s kinoapparatom), reż. Dżiga Wiertow, ZSRR 1929, 65 min

Film mieszczący się w europejskim nurcie miejskich symfonii, a zarazem jeden z najwybitniejszych filmów kina niemego i klasyk radzieckiej kinematografii. Główne bohaterki filmu Wiertowa to Moskwa lat 20. oraz sama kamera, która goni za rytmem życia, penetruje pędzące pociągi i tramwaje, pokazuje pracę w fabryce i urzędach, zwyczajne dni zwyczajnych ludzi.

Człowiek z kamerą był manifestem Wiertowa. Kadry zmontowane ręką reżysera miały stworzyć prawdziwy obraz Miasta, które obok Masy i Maszyny było jednym z wyznaczników nowoczesnego, socjalistycznego życia. W sztuce tego czasu zmienny, nieregularny miejski ruch i rytm był kompozycyjnym wzorem. Wiertow wierzył, że precyzyjny, zdyscyplinowany, a jednocześnie dynamiczny, symultaniczny montaż pozwoli mu oddać ducha miejskości. Z kamerą wychodził na ulice. Filmował fabryki, urzędy, prywatne mieszkania. Ludzi - śpiących, pracujących, odpoczywających. Narodziny, śluby i pogrzeby. Wykorzystując techniczne możliwości kamery, w serii przeskoków, zbliżeń, zatrzymań, spowolnień ujawniał konstrukcję formy filmowej. Chciał wybudzić publiczność z percepcyjnego letargu, pokazać świat, jakiego jeszcze nie widziała - uchwycony obiektywnym okiem mechanizmu.

Walter Ruttman

Przyszedł na świat w 1887 roku we Frankfurcie nad Menem. W młodości był malarzem, ale z czasem zwrócił się w stronę X muzy. Na początku nowej kariery pracował przy filmach Paula Wegenera i Lotte Reiniger. Zadebiutował w latach 20. Był jednym z pierwszych twórców kina eksperymentalnego. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera realizował filmy propagandowe. Umarł w 1941 roku w wyniku ran odniesionych podczas realizacji dokumentu o walce na rosyjskim froncie.

Filmografia

1921 Lichtspiel Opus 1. / Opus 1 (anim., kr.m.)

1921 Opus II (anim., kr.m.)

1924 Opus III (anim., kr.m.)

1927 Berlin: Symfonia wielkiego miasta / Berlin: Die Sinfonie der Grosstadt / Berlin: Symphony of a Great City (dok.)

1929 Melodie świata / Melodie der Welt / Melody of the World (dok., kr.m.)

Dżiga Wiertow

Urodzony w Białymstoku 2 stycznia 1896 roku. W rzeczywistości nazywał się Denis Kaufman. Radziecki scenarzysta, reżyser filmowy, twórca idei kroniki filmowej, jeden z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina. Brat operatorów filmowych – Borisa i Michaiła Kaufmanów – działających odpowiednio w Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim. Pierwsze materiały filmowe zaczął montować w październiku 1917 roku, w wieku 22 lat, dla moskiewskiego komitetu kinowego. W latach 1922-1924 kierował eksperymentatorską grupą Kino-Oko, wydającą m.in. pismo Kinoprawda, którego nazwę na początku lat 60. przejęli Francuzi, tworząc kierunek cinéma-vérité.  Po utracie możliwości niezależnego tworzenia filmów – wskutek uznania socrealizmu za jedyną metodę ekspresji artystycznej w ZSRR oraz wzrostu popularności kina fabularnego – Wiertow ograniczył swoją działalność do montażu kronik. Zmarł w 1954 roku na raka.

Filmografia

1924 Kino-Oko / Кіно-Око / Cinema Eye

1924 Radzieckie zabawki / Радянські іграшки / Soviet Toys

1926 Szósta część świata / Шоста част инасвіту / A Sixth Part of the World

1929 Człowiek z kamerą / Людина з кіноапаратом / Man with a Movie Camera

1930 Entuzjazm. Symfonia Donbasu / Ентузіязм. СимфоніяДонбасу / Enthusiasm. Symphony of the Donbass

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!